Arī Latvijas ekspertiem bažas par topošo Baltkrievijas atomelektrostaciju

Arī Latvijas elektropārvades sistēmas operatoram "Augstsprieguma Tīkls" ir saprotamas Lietuvas politiķu un ekspertu bažas par topošās Baltkrievijas atomelektrostacijas ietekmi uz energoapgādes drošību reģionā un kodoldrošību. Tā norāda "Augstsprieguma Tīkls" valdes priekšsēdētājs Varis Boks.

Boks uzsver - ir jāņem vērā, ka Astravecas atomelektrostacija tiek būvēta tuvu Lietuvas galvaspilsētai. Turklāt netrūkst nepietiekami izvērtētu un neatbildētu jautājumu par to, kā elektrostacija, ietekmēs reģiona energosistēmas darbības stabilitāti un kā tiks nodrošinātas tik lielai elektrostacijai nepieciešamās ražošanas jaudu rezerves.

“Lietuvas sāpe vairāk ir attiecībā uz izvēlēto tehnoloģiju.

Protams, stāsts ir arī par energosistēmu normālu funkcionēšanu, par milzīgas jaudas stacijas izvietošanu ne pārāk tālu no Baltijas robežām un to, kā šīs stacija ietekmēs visas energosistēmas darbību kā tādu,” saka Boks.

Tajā pašā laikā viņš norāda uz savulaik pastāvošo Ignalinas elektrostaciju ar lielas jaudu bloku: “Tehnoloģiski šie jautājumi tikuši risināti. Atomstacijām raksturīgi, ka tās ir paaugstinātas drošības objekti, kurā visas tehnoloģiskās aizsardzības ir pietiekoši komplicētas un daudzskaitlīgas gan reaktoram, gan elektriskajai daļai."

Katrai stacijai, īpaši sākuma periodā esot raksturīgi atslēgšanās gadījumi. Tāpēc, vērtējot un modelējot energosistēmu drošumu, jārēķinās ar atslēgšanos. “Kas būs aizstājošās jaudas, cik ātri tās noreaģēs un kā tas ietekmēs kaimiņu energosistēmas?” uz problēmjautājumiem norāda Boks.

 

Ziņots, ka Baltkrievijas ziemieļrietumos pie pašas Lietuvas robežas un vien 100 kilometru attālumā no Latvijas tiek būvēta Baltkrievijas atomelektrostacija (AES). Lietuvieši ir aktīvākie jaunās stacijas pretinieki, jo no Viļņas jaunā stacija būs vien 40 kilometru attālumā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti