Panorāma

Latvijā sagaida eiro piecgadi

Panorāma

KPV LV sola OIK likvidēt līdz gada vidum

VUGD pārbaudīs izlaušanās spēles

Arī Latvijā pārbaudīs ugunsdrošību «izlaušanās spēlēs»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Traģēdija “izlaušanās spēlē” Polijā, kur ugunsgrēkā dzīvību zaudēja piecas pusaudzes, likusi reaģēt arī atbildīgajiem dienestiem Latvijā. Tuvāko nedēļu laikā Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) ieplānojis pārbaudīt Latvijā zināmās tā saukto “izlaušanās spēļu” telpas.

„Izlaušanās spēles” Latvijā netiek kontrolētas
00:00 / 04:44
Lejuplādēt

Meklē asākas izjūtas

Mēs meklējam asākas izjūtas – tā saka ukraiņu tūristi, kurus LTV sastapa pagrabiņā vienā no Rīgas tā sauktajām “kvesta” istabām. “Loģikas uzdevumi, ko risini, tās ir lieliskas sajūtas izbaudīt īpašu adrenalīnu. Un, kad izkļūsti, ir ļoti lieliski, ka esi to pārvarējis. Tagad esam atnākuši uz visgrūtāko. Diezin vai izkļūsim,” saka izlaušanās spēles dalībnieks Staņislavs.

“Kvesta” istabas ir viena no izklaidēm, kas pēdējo gadu laikā iemantojusi lielu popularitāti. To visbiežāk spēlē grupās. Dalībniekus ieslēdz telpā, no kuras var izkļūt, tikai risinot dažādas mīklas un atrodot pareizās atbildes.

Arī Jana, kura Latvijā pabijusi teju 10 šādās izlaušanās spēļu istabās, stāsta, ka šaurā telpa rada bailīgas sajūtas, tomēr tas pieder pie spēles. Drošības sajūtu radot apziņa, ka dalībniekiem ir rācija, ar kuras palīdzību sazināties ar izklaides organizatoru. Kā arī telpās ir novērošanas kameras. Pirms negadījuma Polijā Jana par izkļūšanu no slēgtajām telpām kādā ekstremālā gadījumā nebija domājusi. Aktīvā spēļu dalībniece saka, ka negadījums Polijā viņu no šīs izklaides neatturēs.

Paļaujas uz darbinieku ar rāciju

Uzņēmums "Escape Room" izlaušanās spēles Rīgā organizē jau četrus gadus. Tā pārstāvis Dmitrijs stāsta, ka tiek domāts par drošību. Proti, katrā telpā esot ugunsdzēšamais aparāts. Spēles gaitu uzmana administrators. Bet, ja notiktu kāda nelaime, aizslēgtās durvis automātiski atvērtos.

Nereti dalībnieki spēles laikā lūdz viņus izlaist ārā. Ja vēlas izkļūt ātrāk, jāspiež poga palīdzības lūgšanai. Uz šo lūgumu atsaucas darbinieks, kas monitorā vēro spēli. “Es visu redzu, visu novēroju, jo spēles gaitā man ir vajadzība citreiz palīdzēt cilvēkiem – vai nu viņi uzdod jautājumus, vai ir kas noticis. Man tas ir jāfiksē, es to redzu un varu viņiem palīdzēt,” stāsta kādas citas "izlaušanās spēles" operatore Viktorija Gerasimoviča.

Visbiežāk vienam darbiniekam jāvēro vairākas spēles, tikmēr spēles dalībnieki telpās ir ieslēgti. Istabas durvis ir aizslēgtas.

“Misteria” spēļu istabā norāda, ka telpas aprīkotas ar ugunsdrošības signalizāciju, trauksmes laikā spējot reaģēt. Ugunsdzēsības un glābšanas dienestā norāda – evakuācijas gadījumā rīcībai ir jābūt nekavējoties. “Ugunsdrošības noteikumi nosaka, ka durvis evakuācijas ceļā ir atveramas bez šķēršļiem. Triju sekunžu laikā. Ja vienam administratoram ir jāatver divas durvis, tās noteikti nebūs trīs sekundes,” saka VUGD pārstāve Gunita Sudāre.

Sola pārbaudes

Nelaime Polijā, kad slēgtā telpā spēles laikā dzīvību zaudēja piecas pusaudzes, ir guvusi atskaņas arī Latvijā. Lai pārbaudītu, cik drošas ir izlaušanās spēles Latvijā, ugunsdzēsēji ir apņēmušies tuvāko nedēļu laikā pārbaudīt visas vietas, kur šīs spēles tiek rīkotas.

Pašlaik, lai organizētu "izlaušanās spēles", īpašas atļaujas par telpu atbilstību ugunsdrošības noteikumiem rīkotājiem nav jāsaņem.

Tomēr publisku pasākumu organizētājiem ir jāatbild par drošumu, arī ugunsdrošību. Šādas spēles jārīko tām piemērotās telpās.

“Uz izlaušanās spēlēm šādu nosacījumu nav, līdz ar to atzinums netiek saņemts. Līdz ar to nemaz nav jāpaziņo par darbības uzsākšanu,” saka VUGD pārstāve. Iestādēm nav datu par to, cik daudz Latvijā ir izlaušanās spēļu istabu. Paši spēļu rīkotāji lēš, ka Rīgā vien varētu būt aptuveni 40. Iepriekš to skaits esot bijis lielāks, bet pērn daudzi darbu pārtraukuši.

Patērētāju tiesību aizsardzības centrā (PTAC) sūdzību par šīm istabām līdz šim nav bijis. “Nekādi noteikumi vai drošuma uzstādījumi tām nav noteikti, tās tiešām var diezgan brīvi darboties. Tajā pat laikā par to drošību, kad viņi spēlē spēli, ir atbildīgs pakalpojuma sniedzējs,”  norāda PTAC pārstāve Santa Zarāne.

VUGD aicina spēļu rīkotājus pašus pieteikties uz drošības pārbaudēm.

Tāpat dienests aicina iedzīvotājus ziņot, ja ir zināmas kādas vietas, par kurām ir aizdomas par ugunsdrošības prasību neievērošanu.

KONTEKSTS:

Polijā kādas "izlaušanās spēles" laikā izcēlās ugunsgrēks, un tās dalībnieces  - piecas pusaudzes - no septiņus kvadrātmetrus lielās istabas nespēja izkļūt un gāja bojā. Pēc notikušā Polijas amatpersonas slēgušas 13 “izlaušanās spēļu” telpas drošības trūkumu dēļ.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti