Dienas ziņas

Izveido fondu psihologa konsultācijām sievietēm

Dienas ziņas

Eksperti: Tā nav laba pārvaldības prakse

Jelgavas novadā turpmāk lapas dedzināt nedrīkstēs

Arī Jelgavas novadā aizliedz dedzināt rudens lapas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Pēc administratīvi teritoriālās reformas izstrādātie jaunā Jelgavas novada saistošie noteikumi paredz, ka turpmāk novada teritorijā ''zaļos atkritumus'' nedrīkstēs dedzināt. Privātmāju saimniekiem, kas jau līdz šim lielākoties lapas un zāli likuši kompostā, tas problēmas neradīšot. Savukārt pašvaldībai nāksies izbūvēt vairākus kompostēšanas laukumus. Taču lielākās raizes esot par to, kā savākt tīru kompostējamo materiālu.

Šajā sezonā lapkritis praktiski jau ir beidzies. Jelgavas novadā līdz ar to beigusies arī iespēja lapas un citus zaļos dārza vai kapu atkritumus sadedzināt. Līdz šim Jelgavas novadā sadedzināt lapas bija atļauts rudenī un pavasarī, bet pēc teritoriālās reformas izstrādātie vienotie saistošie pašvaldības noteikumi šādu iespēju vairs neparedz.

Vircavas pagastā uzrunātie privātmāju īpašnieki pastāstīja, ka ar dedzināšanu tā īsti nekad neesot aizrāvušies, tāpēc problēmas tas neradīšot. “Vienkārši sapūdē. Tajā kastē kompostā saliek un sapūdē. Pārsvarā nededzinām,” pastāstīja Guna.

Tā kā lapu un zāles dedzināšana uzskatāma par piesārņojuma avotu, turpmāk arī no novada kapsētām lapas tikšot liktas kompostā. No pašvaldības tas gan prasīšot papildu finanšu resursus.

“Šobrīd Jelgavas novadā nav neviena kompostēšanas laukuma. Acīmredzot nāksies veidot vairākus.

Lielākā problēma jau nav laukums, bet loģistika.

Ar vienu laukumu jau noteikti nepietiks, tas nav tā kā pilsētā un kur pāris kilometru attālumā visu var atvest. Mums ir 30–40 kilometru attālākie ciemati, bet nāksies vairākus šādus laukumus veidot un lapas kompostēt. Nebūs jau citas izvēles,” pastāstīja Jelgavas novada ''KU'' un Ozolnieku ''KSDU'' valdes loceklis Dzintars Cāzers.

Komunālo uzņēmumu vadītājs gan ir visai skeptisks par iespēju savākt tīru kompostējamo materiālu. Lai gan cilvēki diezgan regulāri tiekot izglītoti par to, kā šķirot, joprojām to dara diezgan pavirši.

“Jā, tieši tā ar visām burciņām, svečturiem un pārējiem brīnumiem. Lentām un vainagiem. Nu, būs jāalgo cilvēki, kas šķiros. Tātad tās ir papildu izmaksas, un gala rezultātā jau neviens cits kā paši cilvēki tās nesegs. Vai caur atkritumu tarifu, vai no pašvaldības budžeta, bet galā par to samaksās iedzīvotājs,” norādīja Cāzers.

Jaunajos noteikumos lielāka uzmanība pievērsta arī atkritumu šķirošanai. Līdz šim tā saucamie šķirojamie konteineri bijuši tikai pagasta centros pie daudzstāvu mājām, bet jau no 1. novembra šāda iespēja ir arī privātmāju saimniekiem. Līdz šim rītam par šādu iespēju esot interesējušies 20 privātmāju īpašnieki.

Tomēr daudzi joprojām atrodot citas iespējas, kā atbrīvoties no visa liekā.

“Papīrus, plastmasu – krāsns centrālapkure, vai ārā vāru vistiņām kartupeļus, noder iekuršanai. Stikla pudeles krāju atsevišķi, kad maiss pilns, dēls aizved uz Jelgavu, var nodot,” pastāstīja Vircavas pagasta iedzīvotājs Ēriks.

Līdzšinējā Jelgavas novadā sašķirotie atkritumi bijuši apmēram 10% no kopējā atkritumu daudzuma. Jāatgādina, ka valsts atkritumu apsaimniekošanas plāns paredz, ka līdz 2030. gadam poligonā apglabājamo atkritumu daudzums jāsamazina līdz 10% no saražotajiem atkritumiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti