Arī eksperti aicināti atsaukt liecības par «sistēmas bērniem»; amatpersonas uz notiekošo reaģē gausi

Pēc neatkarīgo ekspertu publiskotās informācijas par vardarbību un pārkāpumiem pret bērniem Jelgavas bērnunamā viņi aicināti atsaukt liecības, taču to nedarīs. Uz ekspertu atklāto vairāk reaģēja sabiedrība, ne amatpersonas. Sabiedrība šausminās, bet sistēmas cilvēki to pārcieš kā salnu pavasarī, jo zina – tā pāries, līdz šim tā allaž ir bijis. 

Bērni, kuri cilvēkiem no ārpuses uzticējās un liecināja par vardarbību Jelgavas bērnunamā, iespējams, sākuši atsaukt savas liecības, jo viņi visu šo laiku turpina dzīvot turpat un tikties ar cilvēkiem, kuri viņus, piemēram, rauj aiz matiem.  

Jau runājot ar žurnālistiem, psiholoģe Andrija Likova, viena no bērnunama izvērtētāju ekspertu komandas, pauda bažas par bērniem, kas snieguši liecības un turpina dzīvot iestādē.

Arī Andrija Likova un viņas kolēģi iepriekš apstiprināja, ka bija saņēmuši aicinājumus atsaukt liecības. Izvērtētāju komanda uzsvēra, ka to nedarīs.

Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas pārstāve Inga Krastiņa nedomā, ka kāds mainījis liecības, bet tiesībsargs Juris Jansons pārliecināts, ka bērni izmeklēšanas procesā laikā nav pietiekami aizsargāti.

“Mēs nezinām, kas ir noticis pēc tam, kad ir uzsāktas dažādas administratīvās lietvedības vai pārbaudes lietas, kā bērni ir tikuši ietekmēti un kā ir mēģināts piespiest mainīt liecības,” saka tiesībsargs.  

Viņš uzsver – par dažāda veida pārkāpumiem bērnu sociālās aprūpes centros visas atbildīgās iestādes zinājušas gadiem. Arī par to, kādas sekas tas atstāj uz bērniem.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas valsts sekretāra vietnieks Aivars Draudiņš stāsta, ka ministrija šādos gadījumos aicina pašvaldības novērst pārkāpumus, bet, lai tādi pārkāpumi netiktu pieļauti kaut kur citur, ministrija rīko informatīvas kampaņas un seminārus.

Pēdējo divu gadu laikā iesniegumus no tiesībsarga ar detalizēti aprakstītiem pārkāpumiem saņēmis gan Ministru kabinets, gan Pašvaldību savienība, gan Labklājības, gan Vides un reģionālās attīstības ministrija. Arī prokuratūra. Taču vērā ņemama rīcība nav sekojusi.

Vienīgie, kas reaģējuši, bijis Zemessardzes un jaunsardzes centrs, iesaistot jauniešus savās aktivitātēs.

Tagad labklājības ministrs Jānis Reirs (“Vienotība”) saka, ka tik apjomīgu iesniegumu kā par Jelgavas bērnunamu redz pirmoreiz, ekspertu aprakstītais “nav cilvēkiem ar vājiem nerviem”, un “ministrija ir ieinteresēta, lai šī lieta neizčākstētu”.  

Arī Jelgavas pilsētas mērs Andris Rāviņš (ZZS) iesniegumus par iespējamajiem pārkāpumiem ir lasījis. Viņš tomēr pauž atbalstu un uzticību gan Sociālās pārvaldes, gan bāriņtiesas vadībai.

Pēc viņa teikta, šīs iestādes strādā, “mēs saskatām dažas lietas, kas periodiski notiek, protams, pirms vēlēšanām notiek meklēšana, strīdīgi jautājumi”.

Tiesībsargs Jansons savukārt uzskata, ka šobrīd “atsevišķu pašvaldību vadītāji turpina absolūti nihilistisko attieksmi pret bērnu tiesību aizsardzību, tā vietā viņi aizstāv savas institūcijas un savus darbiniekus”.  

Tikmēr ministrs Reirs klāsta, ka problēmu risināšanā ļoti svarīga loma ir pašvaldību sociālajiem dienestiem, pašvaldību atbildīgajām institūcijām, lai kontrolētu, ne tikai izveidotu šādas iestādes.  

Gan Tiesībsarga birojs, gan neatkarīgie izvērtētāji ne reizi vien norādījuši, ka nereti izvērtēšana ir formāla un darbojas pēc principa – roka roku mazgā. Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas vadītāja Ilona Kronberga norāda, ka tuvākajā laikā gaidāmas izmaiņas.

“Mēs šobrīd izejam finiša taisnē, pārskatot ļoti nopietni tās darba metodes, ar kurām strādā inspekcija, un mēs arī mainīsim savas metodes, [..] būs vairāk metodoloģijas, arī pārbaužu kārtība mainīsies,” sola Kronberga.   

Jau ziņots, ka par dažādiem pārkāpumiem un iespējamiem vardarbības gadījumiem Jelgavas bērnunamā, kas fiksēti daudzos iesniegumos bērnu tiesības sargājošajām iestādēm, ir uzsāktas trīs administratīvo pārkāpumu lietas, viena gan ir izbeigta. Saskaņā ar liecībām kā soda mērs pret bērniem izmantota arī bērnu sūtīšana uz attālām internātskolām un nepamatota ievietošana psihoneiroloģiskajā slimnīcā. Iespējams, ir pamats uzskatīt, ka problēmas apmērus ilgstoši notušējusi arī Bērnu tiesību aizsardzības inspekcija.

22 komentāri
Ieva
Kādas tik muļķības nesaklausi no komentētājiem...Tik patīk spriest par tām lietām, par kurām nav ne mazākas sajēgas... Visu pareizi saka tiesībsargs un daudzi cilvēki, kas tieši bija saistīti ar bērnu namiem, to apstiprināja.... Sevišķi par dubultfinansējumu - kā bērns vienlaikus var būt divās iestādēs???????????? Ko dara Labklājības ministrija un valsts kontrole?????????????? Viss vienkārši - arī bērnu nami ir lielas barotavas un kādas kam daļa par bērniem...
lūdzu
Nosauciet konkrēti, kurš aicinājis atsaukt liecības! Nav ko slēpt, ja jau tik tālu tikuši.
TIPISKI LATVIJAI
IERĒDŅI GUĻ ,JO ZINA,KA NESODĪS
venēra
tādi nu ir tie eksperti ar savu trīsklašu saprašanu Kanalizācijas eksperti sādzā spriedelē par Marsu
Bruno
Man ir bijusi saskarsme ar Jelgavas bērnu nama bērniem gadus 10 atpakaļ.Varu teikt tikai to,ka viņi (sevišķi lielākie)mēdz naidīgi izturēties pret jeb kuru pieaugušo kuram ir citādāks viedoklis nekā viņiem.Vajag daudz laika un pacietības lai viņus piedabūtu uzklausīt citu viedokli.
Anna
Varbūt būtu vērts pirmkārt padomāt par cilvēka cienīgu atalgojumu tiem, kas strādā ar šiem bērniem???
mbrigzna
Par kādu algu strādātu Tu? Un cik man jāmaksā Tev, lai Tu spētu atmest cilvēciskās īpašības un pēkšņi kļūt mīļa un maiga... Vai nav tā, ka tajā brīdī, kad paraksta līgumu par konkrētu algu, Tu apņemies labi pildīt savu darbu par šo algu... vai ir pielikums, kurā atrunāts, cik bieži būšumīļs un jauks pret bērnu par konkrētu naudu :)
luna
Pirmkārt, ir vērts padomāt par cilvēka nosaukuma cienīgu cilvēku pieņemšanu darbā šādās iestādēs. Tie ir bērni, spriežot pēc ziņām, daudzi no viņiem pat mazi. Darbiniekiem, kuri viņos spēj saskatīt tikai fiziski ietekmējamu gaļu, ir vieta kaut kur citur. Pie gaļas fasēšanas, piemēram.
Likuma burts
Ja sakarā ar ierobežotas pieejamības informācijas nelikumīgu izpaušanu tās īpašniekam vai citai personai radīts kaitējums vai būtiski aizskartas to likumiskās intereses, šīs personas ir tiesīgas prasīt kaitējuma atlīdzināšanu vai aizskarto tiesību atjaunošanu. Ierobežotai informācija attiecas uz atestācijas un citu līdzīga rakstura novērtējumu procesu. Visie šie eksperti ar Likovu BN veica šīs darbības. Turklāt viņu apzināti samākslotie vērtējumi bija daļa no miljonu vērtās Gēbelsa cienīgās propagandas kampaņas.
Likuma kalps
Tad jau Likovas kundzei lūgums piecelties, ienākot tiesnesim, kas apmetnī melns kā velns (viņa taču elles eksperte), tiks uzskatīts par fizisku vardarbību un privātās dzīves aizskaršanu.
Smieklīgi
"Sistēmas bērni"-nākamā komēdija aiz "Belēviča pumpa".
Ka tik nesmukumus norakt
Kas tā ir par sabiedrību, kas liek atsaukt ekspertu liecības? Lai šis personas pašas parādās atklātībā un pamatoti argumentē, ka viss ekspertu ziņojums ir meli un bērni visi ir meļi, jo bērnunamā normāls bērns neatrodas... tā sanāk?
Nu re
Ne tikai bērni prot nospēlēt teātri-paraug uz deputātiem, ministriem un citiem ierēdņiem. Teātris visnaturālākais visapkārt.
skolotāja
Ir vajadzīga videonovērošana.
Nu re
Jau sen ir.
mbrigzna
Piekrītu
Mārtiņš Brigzna
Uztaisiet apaļo galdu... vai sižetu par kādu citu bērnu namu... un atrodiet arī tur sistēmu?
Mārtiņš Brigzna
Sajūta tāda, ka šis ir kaut kāds pasūtījums... ir sižeti, raidījumi un viss... bet nav neviena bērnu nama pārstāvja, kas liecina, ka tā ir paredzēts liet darvu, bez iespējas paskaidrot situāciju...
Marks
Šādas ziņas uzpeld laiku pa laikam, bet tagad tika veikts ministrijas pasūtīts neatkarīgais pētījums un nu tika publicēti rezultāti. Komplektā ar to, ka tiesībsargs par to ziņoja jau pirms diviem gadiem, izlien visi īlēni. Piemēram tas, ka bērni bērnu namos ir ļoti izdevīgi pašvaldībām, tāpēc vien sistēma ir jāmaina, bet tas saskaras ar spēcīgu pašvaldību lobiju.
Lampa
Latvija pilna ar dažādām iestādēm, kuras varētu kaut ko darīt lietas labā, bet nekas nenotiek. Sociālās pārvalde, bāriņtiesa, fonds "Glābiet bērnu", Tiesībsargs... Problēma ir ļoti nopietna: vai nu visas šīs iestādes ir pilnīgi bezspēcīgas, vai arī tās nedara savu darbu pienācīgi?!
Abele
Viniem visiem jārupejas par islāmistu berniem !
Atrisinājums
mūsdienu stilā.Bērnu nami jāpiepilda ar novērošanas kamerām.Novērošanas ieraksti jānodod attiecīgajai ministrijai.
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālajiem profiliem
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Populārākie
Interesanti