Dienas ziņas

Kurzemē meklē jaunus pašvaldības policijas darbiniekus

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Papildu labumi jaunos ārstus nevilina

Arī dažādi labumi nevilina jaunos ģimenes ārstus doties strādāt uz Seces pagastu

Tas ir izmisums – tā saka Aizkraukles novada Seces pagasta un daļa Jaunjelgavas iedzīvotāju, kuri jau divus mēnešus palikuši bez sava ģimenes ārsta. Lai gan pašvaldība piedāvā dažādus papildu labumus, neviens jaunais ārsts neesot atsaucies. Arī Nacionālā veselības dienesta (NVD) ārstu gaidīšanas sarakstā uz Aizkraukles novadu neesot reģistrēts neviens ģimenes ārsts.

Aizkraukles novada Seces pagasta centrā, tā saucamajā aptiekas mājā, ilgus gadus darbojusies ģimenes ārsta prakse. Kopš rudens gan vienīgais medicīnas pakalpojumu sniedzējs Secē ir feldšere. 31 gadu strādājot par ārsta palīgu, zināšanas esot uzkrātas, bet kopš ģimenes ārsta prakses vairs nav, pielietot tās vairs īsti nevar.

Feldšere Jadviga Bakute sacīja: "Tās pilnvaras jau nav tādas. Pacientiem ir ģimenes ārsts, kas nozīmē uz analīzēm, uz izmeklējumiem. Es jūs varu paklausīties, asinsspiedienu izmērīt, pateikt, cik jums pulss ir."

Ģimenes ārste, kura līdz šim darbojās Secē un kuras aprūpē bija arī kaimiņu pagasta Staburaga cilvēki, ģimenes apstākļu dēļ pārcēlusies uz Kurzemi, uz Talsu novadu, līdzi paņemot arī savu medmāsu. Tā nu izremontētās telpas palikušas tukšas, bet cilvēki – bez sava ģimenes ārsta.

Seces iedzīvotāja Elita Brovacka pastāstīja, ka ar pirmajām problēmām sastapusies, kad apslimusi meita:

"Ārsts bija ļoti cilvēcīgs un teica – zvaniet savai bijušajai ģimenes ārstei, lai viņa to nosūtījumu uzraksta. Es pazvanīju, atvainojos. Viņa gan teica, ka mēs visi esot atreģistrēti, bet uzrakstīja nosūtījumu."

Pacienti varot pierakstīties pie Sēlpils pagasta ārstes Jēkabpils novadā vai arī meklēt sev ģimenes ārstu pilsētās. Bet Brovacka norādīja: "Uz Sēlpili mēs varam ap pulksten 12 izbraukt un 15.30 atpakaļ, bet tā ģimenes ārste, pie kuras mums piedāvā pārreģistrēties, nedzīvo šosejas malā. Ja nav sava transporta, vēl pāris kilometrus jāiet ar kājām. Uz otru pusi, ja mēs lūkojamies uz Aizkraukli, tad tur visas ģimenes ārstu prakses ir pārpildītas."

Sajuzdamies aizmirsti un pamesti, secieši savākuši 120 parakstus un rakstījuši vēstuli gan vietējai domei, gan ministrijai, gan Nacionālajam veselības dienestam.

Seces pagasta pakalpojumu centra vadītājs Arnis Mencendorfs norādīja: "Tā sistēma valstī ir izveidota tāda, ka praktiski bez ģimenes ārsta tu nekur tālāk nevari tikt, visur prasa nosūtījumus."

Tomēr jaunie ārsti uz laukiem iet neesot pierunājami, neraugoties uz pašvaldības piedāvātajiem labumiem.

Aizkraukles novada domes priekšsēdētāja vietnieks Andris Zālītis ("Attīstībai/Par!") norādīja: "Rīgas Stradiņa universitātē bijām uz pārrunām, tur tāpat kā mēs bija arī Valka ar līdzīgu problēmu. Mēs rakstījām arī uz Latvijas Universitāti. Jaunjelgavā jau ir trīsistabu dzīvoklis. Mēs varētu daļu no komunālajiem maksājumiem segt, līdzīgi kā Skrīveros darām. Diemžēl tas neieinteresēja jaunos ārstus, kas šogad beidz."

Jaunjelgaviešiem gan situācija labāka, jo aizbraukusī ģimenes ārste nebija vienīgā ģimenes medicīnas speciāliste pilsētā, turklāt esot cerības, ka šogad jauns ģimenes ārsts būšot blakus esošajā  Ogres novada Birzgalē, kas, iespējams, piekritīs parūpēties arī par kaimiņiem.

Savukārt Nacionālajā veselības dienestā norādīja, ka ģimenes ārstu gaidīšanas sarakstā uz Aizkraukles novadu nav reģistrēts neviens ģimenes ārsts.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt