Arī Covid-19 krīzes laikā iedzīvotāji pēc daudzu gadu prombūtnes atgriežas Latvijā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Arī Covid-19 krīzes laikā Latvijā joprojām atgriežas iedzīvotāji pēc daudzu gadu prombūtnes tādās valstīs kā Lielbritānija, Īrija vai Norvēģija. Atsevišķos Latvijas reģionos dati liecina, ka šajā pusgadā bijis pat vairāk reemigrantu nekā pērn. Visbiežāk ģimenes atgriezušās, lai bērni varētu apmeklēt Latvijas izglītības iestādes, kā arī epidemioloģiskās drošības dēļ. Tiesa gan reemigrācijas koordinatori, secina, ka procesu krietni ietekmējuši ceļošanas ierobežojumi, turklāt šie cilvēki nav varējuši izmantot repatriācijas reisus.

Arī Covid-19 krīzes laikā iedzīvotāji pēc daudzu gadu prombūtnes atgriežas Latvijā
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

"Tur esot, tu vienmēr būsi iebraucējs un nebūsi savējais, neskatoties uz to, cik labi tu zini valodu vai kādu darbu tur strādā. Bet, atgriežoties mājās, nav pagājis ilgs laiks, un man ir sajūta, ka es nekur neesmu bijusi, šeit apkārt ir mana valoda un ģimene ir blakus," atzīst Kitija Pilskunga.

Kitija Pilskunga Lielbritānijā pavadījusi sešus gadus un nupat augustā reemigrējusi uz Latviju. Patlaban dzīvo Kuldīgā un strādā ģimenes uzņēmumā. Lēmums pieņemts, jo Kitija vēlējās, lai meita izglītību iegūst Latvijā. Covid-19 krīze gan atgriešanos ievilkusi uz vairākiem mēnešiem.

"Bija doma atgriezties nākošgad vasarā, bet sākās Covid-19 krīze un es vairs nevarēju strādāt. Piecus mēnešus biju bez darba, un tad mums atnāca uzaicinājums uz bērnudārzu Latvijā, un mēs nolēmām, ka ir laiks atgriezties Latvijā," stāsta Pilskunga.

Cik vienkārši bija ceļot šajā laikā?

"Bija stress, jo es baidījos, ka varētu aizslēgt robežas atkal un vai es varēšu ar kurjeru atsūtīt mantas. Bija doma atgriezties jau vasaras sākumā, bet robežas bija ciet un nesanāca. Tad es nopirku biļeti uz augustu," atbild Pilskunga.

Piemēram, Vidzemes plānošanas reģiona reemigrācijas dati liecina, ka šogad pagaidām Vidzemes pilsētās atgriezušās 66 ģimenes. Un reģiona reemigrācijas koordinatore Ija Groza norāda, ka šogad atgriezušies nedaudz vairāk cilvēku nekā pērn šajā periodā, tiesa gan, daudzas ģimenes bija plānojušas šo atgriešanos jau pirms pāris gadiem.

"Cilvēki atgriežoties saka, ka ir drošāk ekoloģiski un drošāka dzīve," norāda Groza.

Vai šiem cilvēkiem Covid-19 ir bijis viens no faktoriem, pieņemot lēmumu atgriezties Latvijā?

"Jā, noteikti, un viņi novērtē veselības drošības situāciju Latvijā. Savukārt ir arī tāda daļa cilvēku, kuri šogad bija plānojuši atgriezties, un tad, kad sākās ārkārtējā situācija un karantīnas, tad viņi teica, ka tomēr neatgriezīsies vēl un piecas reizes pārdomās, vai Latvijā atgriezties, un kas būs ar valsts ekonomiku, vai viņu mītnes zemē tomēr nebūs drošāk no ekonomiskā viedokļa," stāsta Groza.

Savukārt Latgales plānošanas reģiona reemigrācijas koordinatore Astrīda Leščinska norāda, ka pērn kopumā atgriezušās 64 ģimenes, savukārt šogad jau 83. Lielākā daļa reemigrantu prombūtnē pavadījuši vismaz septiņus gadus. Arī šajā reģionā daudzi norādījuši, ka lēmumu atgriezties Latvijā ietekmējuši drošības apsvērumi. Arī šajā reģionā ir ģimenes, kas vēl nogaida savās mītnes zemēs, lai saprastu, kādas būs darba iespējas.

"Laiks bija ļoti sarežģīts mums visiem, jo, kā zināms, repatriācjas reisi paredzēja tikai atgriezt tos tautiešus, kas bija devušies ceļojumos vai komandējumos, nevis reemigrantus. Līdz ar to atgriešanās ceļi šiem cilvēkiem bija ļoti gari un sarežģīti caur citām valstīm, vai arī viņiem vienkārši nācās melot, ka viņi atgriežas no ceļojuma, lai reemigrētu ar kādu no reisiem. Bija izveidotas arī domu biedru grupas sociālajos tīklos, kur šie cilvēki dalījas ar savu pieredzi un labākajiem ceļiem, kā atgriezties Latvijā. Manuprāt, šis bija tāds klupšanas akmens šī gada reemigrācijas procesā," skaidro Leščinska.

Kāds ir vidējais reemigrantu profils patlaban?

"Tie reemigranti, kas sazinās ar koordinatoru, pārsvarā ir 30 līdz 40 gadu vecumā, darba spējīgi un ar bērniem, kuri tagad iet mūsu skolās vai bērnudārzos. Tie ir 80% no klientiem," norāda Leščinska.

Dati par cilvēku un ģimeņu skaitu, kas ir atgriezušies Latvijā reģionālo reemigrācijas atbalsta pasākumu ietvaros liecina, ka šogad līdz jūnijam kopumā Latvijā atgriezušies 488 cilvēki un pērn kopumā 656.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti