Panorāma

Pēc nepilna gada iegūst ceļu

Panorāma

Ar ratiem un ratiņkrēsliem grūti iekļūt tramvajos

Atzīmē Satversmes Sapulces sasaukšanas gadadienu

Arī Čakstes dzimtā atzīmē Satversmes sapulces sasaukšanas gadadienu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

1. maijs ir arī viena no nozīmīgākajām dienām Latvijas vēsturē, jo 1920. gadā šajā dienā uz pirmo sēdi kopā sanāca jaunās Latvijas valsts pirmais vēlētais parlaments – Satversmes sapulce.

Satversmes sapulce tika sasaukta 1920. gada 1. maijā - pusotru gadu pēc neatkarības pasludināšanas. Tas bija pirmais vēlētais parlaments. Tajā pašā dienā par Satversmes sapulces prezidentu tika ievēlēts Jānis Čakste.

Satversmes sapulce ielika tiesiskos pamatus jaunajai valstij, ko nodibināja 1918. gada 18. novembrī. Tā pieņēma valsts pamatlikumu – Satversmi, nosakot, ka Latvija ir neatkarīga republika ar demokrātisku valsts iekārtu un valsts vara pieder Latvijas tautai.

Otrdien, 1.maijā, atzīmējot nozīmīgo notikumu, Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece (Nacionālā apvienība) kopā ar pirmā prezidenta mazmazmeitu, deputātiem un pirmā prezidenta ģimeni nolika ziedus pie Jāņa Čakstes pieminekļa otrajos Meža kapos. Visi kopā pie pieminekļa nodziedāja arī Latvijas himnu.

Jāņa Čakstes mazmazmazmazdēls Aleksandrs uzaudzis Zviedrijā, arī bērni raitāk runā zviedriski. Pēc desmit gadu dzīvošanas Latvijā, viņš tomēr aizbraucis atpakaļ. Taču viss, kas šeit notiek, ģimenei ir ļoti nozīmīgs.

“Laiks rit uz priekšu, viss attīstās, bet ir ārkārtīgi svarīgi atcerēties, kā viss sākās, (..) es domāju, ka mums tagad atkal ir svarīgi par to runāt, kādi mēs esam kā valsts, ko mēs gribam panākt,” saka Aleksandrs Čakste.

Jāņa Čakstes mazmazmeita Kristīne Čakste stāsta, ka vecvectēvam bijis ļoti daudz hobiju – daži no tiem no tiem: viņa deviņu bērnu audzināšana, daba, lauksaimniecība, biškopība, zinātne, medības. Daudzās intereses palīdzējušas tikt galā ar slodzi un stresu darbā. To, ka vecvectētiņš ir ļoti nozīmīga persona Latvijas vēsturē, Kristīne uzzinājusi jau divu vai trīs gadu vecumā un tagad to māca trīsgadīgajai mazmeitai Aijai Čakstei.

“Es domāju, ka tas ir ārkārtīgi svarīgi, ka mēs tagad ceļam ārā to Satversmes dienas ideju. Es domāju, ka daudzi cilvēki Latvijā nezina, kas tur ir iekšā, un tur ir ļoti daudzas svarīgas lietas iekšā – tur ir mūsu tiesības, mūsu pienākumi un mūsu atbildība. Domāju, to to būtu kuram katram vērts uzzināt,” norāda Kristīne Čakste.

Jāņa Čakstes ģimene prezidenta dzimtas “Auču” mājās Ozolnieku novadā, gatavo dāvanu – modernu Jāņa Čakstes muzeju. Tajā gan vēl daudz darba priekšā. Ekspozīciju plānots iekārtot šajā vasarā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti