Arī apelācijas instance noraida Ušakova sūdzību par viņa atstādināšanu no Rīgas mēra amata

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Arī Administratīvā apgabaltiesa otrdien noraidīja bijušā Rīgas mēra un pašreizējā Eiropas Parlamenta deputāta Nila Ušakova ("Saskaņa") sūdzību atzīt par prettiesisku viņa atstādināšanu no Rīgas mēra amata 2019. gada pavasarī.

Tiesā informēja, ka tā, izvērtējusi pirmās instances tiesas sprieduma pamatojumu kopsakarā ar procesa dalībnieku sniegtajiem paskaidrojumiem un pieteicēja pieteikumā un apelācijas sūdzībā ietvertajiem argumentiem, atzina, ka pirmās instances tiesa ir pareizi konstatējusi lietas faktiskos un tiesiskos apstākļus, piemērojusi atbilstošās tiesību normas un pareizi tās interpretējusi. Līdz ar to apgabaltiesa pievienojās pirmās instances tiesas sprieduma motivācijai.

Apgabaltiesa spriedumā konstatēja, ka pieteicējam ir atšķirīgs viedoklis par lietas faktisko apstākļu novērtējumu un piemērojamo tiesību normu interpretāciju, kā arī uz tā pamata izdarītajiem secinājumiem.

Taču tas, ka pieteicējs nepiekrīt tiesas konstatētajam un tiesas izdarītajiem secinājumiem un argumentācijai, nenozīmē, ka šie secinājumi ir nepareizi un kļūdaini vai ka lieta šajā daļā izskatīta neobjektīvi.

Tiesā norādīja, ka ieguldījumu veikšana SIA „Rīgas satiksme” sabiedrības pašu kapitālā, nepalielinot sabiedrības pamatkapitālu, ir prettiesiska. Turklāt šādas nepareizas finanšu uzskaites rezultātā nevar gūt pārliecību par budžeta līdzekļu izlietošanu atbilstoši paredzētajiem mērķiem. Turklāt lēmums par ieguldījumu veikšanu pēc savas būtības nevar būt tikai politisks lēmums. Pieteicējs gan kā SIA „Rīgas satiksme” kapitāla daļu turētāja pārstāvis, gan kā domes priekšsēdētājs ir atbildīgs par normatīvajiem aktiem neatbilstošu pašvaldības mantas samazinājumu.

Pieteicējs argumentēja par to, ka Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) ir izbeidzis pret pieteicēju rosināto kriminālprocesu.

Attiecībā uz šādu argumentu apgabaltiesa norādīja, ka, lai arī apgabaltiesa respektē KNAB lēmumu par kriminālprocesa izbeigšanu, tas nav apgabaltiesai saistošs, jo izskatāmās lietas pieteikuma priekšmets ir rīkojuma tiesiskums, savukārt kriminālprocesā vērtēts, vai ir izdarīts noziedzīgs nodarījums.

Turklāt, lai arī kriminālprocess tika izbeigts, biroja lēmumā un arī pieaicinātā eksperta atzinumā par SIA „Rīgas satiksme” grāmatvedības ekspertīzi ir atzīts, ka:

  • pieteicējs nav ievērojis un ir pārkāpis virkni normatīvo aktu;
  • trūkst attaisnojuma dokumentu par kapitāla daļu iegādi;
  • finanšu līdzekļu atspoguļojums Rīgas domes un SIA „Rīgas satiksme” 2017. gada pārskatos ir savstarpēji pretrunīgs, lai gan pēc būtības būtu jāuzrāda vienādi;
  • vienīgais normatīvajos aktos paredzētais dalībnieku ieguldījumu veids ir pamatkapitāla palielināšana.

Ušakovs spriedumu var pārsūdzēt mēneša laikā.

KONTEKSTS:

Administratīvā rajona tiesa pagājušā gada aprīlī noraidīja Ušakova (“Saskaņa”) sūdzību par viņa atstādināšanu no Rīgas domes priekšsēdētāja amata pienākumu pildīšanas un atzina viņa atstādināšanu par tiesisku.

Toreizējai vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce ("Attīstībai/Par!") 2019. gada 5. aprīlī izdeva rīkojumu par Ušakova atstādināšanu no Rīgas domes priekšsēdētāja amata pienākumu pildīšanas par likumos noteikto pienākumu nepildīšanu un pieļautajiem normatīvo aktu pārkāpumiem.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) pārmetumi Ušakovam:

  • mērs nav sniedzis ministrijai prasīto informāciju par “Rīgas satiksmi”;
  • ilgstoši nav panācis, ka tiek kompensēti “Rīgas satiksmes” zaudējumi, riskējot ar uzņēmuma nonākšanu maksātnespējā;
  • būdams kapitāldaļu turētājs, nav pieņēmis lēmumu par revidenta izvēli “Rīgas satiksmei” un nav nodrošinājis, ka uzņēmumam svarīgi lēmumi tiek pieņemti padomes vai dalībnieku sapulces līmenī;
  • 30 miljoni eiro ir ieguldīti “Rīgas satiksmes” pamatkapitālā, lai segtu zaudējumus, bet dokumentos parādās kā citi ieņēmumi, tā pieļaujot domes mantas samazinājumu;
  • nav pierādījumu, ka tikusi kontrolēta sabiedriskā transporta kompensāciju izmantošana, un nav skaidri saprotama uzskaite par to, kā izlietotas autostāvvietu maksas;
  • nepietiekami sniegta informācija domes deputātiem par budžeta izlietojumu un dotācijām “Rīgas satiksmei”, “Rīgas mežiem” un nodibinājumam “Riga.lv”;
  • nav panākts, ka tiek pienācīgi izvērtēta “Solaris” ūdeņraža trolejbusu pirkšana;
  • pieprasot daudzbērnu ģimenēm obligāti reģistrēties vienā adresē, dome pārkāpusi Bērnu tiesību aizsardzības likumu.

Ušakovs ministra lēmumu sauca par prettiesisku un juridiski vāji sagatavotu, bet 2019. gada maija beigās viņš pats atkāpās no mēra amata, jo maija sākumā tika ievēlēts Eiropas Parlamentā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti