Labrīt

Nedēļu pēc ES un Turcijas «bēgļu apmaiņas» – Grieķijā bez pārmaiņām

Labrīt

Kurzemē apsēti pirmie lauki

Arī Abavas senlejā iedzīvotāji bažīgi par topošo dabas aizsardzības plānu

Arī Abavas senlejā iedzīvotāji bažīgi par topošo dabas aizsardzības plānu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Pašlaik uz Abavas senleju kā dabas parku attiecas 22 dažādi dokumenti, taču vienota dabas aizsardzības plāna trūkums kavē iespējas piesaistīt Eiropas finansējumu un apsaimniekot teritoriju. Neraugoties uz to, vietējie iedzīvotāji bažīgi par jauniem ierobežojumiem un varētu sākt izcirst mežu savos īpašumos, Latvijas Radio pastāstīja laikraksta „Neatkarīgās Tukuma Ziņas” redaktore Ivonna Plaude.

 

Abavas senlejas parks dibināts 1957.gadā, un teritorijas ziņā tas ir lielākais Latvijas dabas parks – aizņem vairāk nekā 15 tūkstošus hektāru. Tomēr vienota plāna kā nozīmīgai dabas aizsardzības teritorijai joprojām nav, lai gan to ar Ministru kabineta noteikumiem bija paredzēts izstrādāt jau 1996.gadā.

Tā vietā pašlaik pastāv 22 dažādi plānošanas dokumenti, kas apgrūtina teritorijas apsaimniekošanu. Tā kā nav plānojuma un izpētes, nav zināms, ko un kā sargāt. Turklāt tas rada grūtības piesaistīt finansējumu dabas aizsardzības un tūrisma infrastruktūras objektiem.

Plaude norādīja, ka sabiedriskajā apspriešanā plāna nozīmi nesaprata nedz daudzie zemju īpašnieki, nedz pašvaldība. Turklāt plāna tapšana nebūt nav ātrs process, jo pēc sabiedriskās apspriešanas vajadzīgs arī pašvaldības apstiprinājums, tālāk plāna izstrāde, atbildīgās ministrijas apstiprinājums un tad varētu sākt finanšu piesaisti. Kopumā plāna izstrādei varētu būt vajadzīgi divi gadi.

Pašlaik izskan bažas, ka līdzīgi Vecpiebalgas un Veclaicenes gadījumiem iedzīvotāji varētu sākt mežu izciršanu. 70 zemju īpašnieki parakstījuši vēstuli, kur redzamas uztraukums, ka līdz ar mikroliegumiem tiks ieviesti arī jauni ierobežojumi.

“Varētu saprast šo zemes īpašnieku bažas, ka nevarēs šo lauksaimniecības zemi, kas mazliet ietilpst teritorijā, un mežu zemi izmantot. Tā ir tāda neuzticēšanās ne pašvaldībai, ne valsts struktūrai,” komentē žurnāliste.

Turklāt pret plānu iebilst arī “Latvijas Valsts meži”, lai gan aizsargājamākās parka teritorijas ir upju krauju daļas, no kurām kokus izvest nav vienkārši.

Jau ziņots, ka Vecpiebalgas novadā, kur ar atbildīgās ministrijas iniciatīvu un dabas ekspertu un norvēģu finansējuma piesaisti notiek zonējuma maiņa, iedzīvotāji pie Alauksta ezera masveidā izzāģē lielas mežu platības, būtiski kropļojot ainavu. Tādējādi piebaldzēni reaģē uz plānoto zonējuma maiņu, kas daudziem liegtu pieņemt lēmumus par savu zemi un mežu. Līdzīga situācija ir arī Veclaicenē.

Tikmēr Dabas aizsardzības pārvaldē (DAP) vērtē, ka sacelta ažiotāža, kas kaitē gan dabai, gan nes zaudējumus arī pašiem mežu īpašniekiem, jo šo situāciju steidz  izmantot arī mežu uzpircēji.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti