Arhitekts Balodis: Rīgā 9 mēneši ēkas tehniskā projekta izstrādei ir riskants termiņš

Deviņi mēneši tehniskā projekta izstrādei ēkai Rīgā ir ļoti riskants termiņš, Latvijas Televīzijas raidījumā „100g kultūras" norādīja arhitekts Uldis Balodis, runājot par Jaunā Rīgas teātra (JRT) rekonstrukcijas ieceri.

Sarunu procedūra par JRT rekonstrukcijas projekta izstrādi pašlaik norit ar trim pretendentiem, kas iepriekš metu konkursā atzīti par labākajiem.

„Ja es redzu valsts iepirkumu, kurā ir arhitektūras konkurss, un tālāk seko sarunu procedūra ar trim labākajiem, es nepiedalos, jo man kā ekspertam ir skaidrs un arī [JRT rekonstrukcijas projektu vērtēšanas] žūrijā bija skaidrs, kas nosacīti ir labākais. Tālāk lasot tekstu, bija skaidrs, ka būs diskusija starp šiem trijiem un noteicošais būs zemākā cena, lai gan sākotnēji nosacījums bija saimnieciski izdevīgākais," pavēstīja Balodis.

Viņš uzsvēra, ka deviņi mēneši projekta izstrādei ir neadekvāts termiņš. „Rīgas pilsētā tas ir  neadekvāts termiņš, tas ir ļoti riskants termiņš," norādīja arhitekts.

Savukārt "Valsts nekustamo īpašumu" vadītāja Baiba Strautmane raidījumā pavēstīja, ka tehniskā projekta termiņš ir pagarināts līdz 12 mēnešiem, iepriekš noteikto deviņu mēnešu vietā.

Pieļaujot, ka saskaņošanas termiņš varētu būt garāks, tad mēs to arī pagarinājām kopumā līdz 12 mēnešiem," viņa teica.

Strautmane gan izvairīgi atbildēja uz jautājumiem, vai varētu izvēlēties piedāvājumu, kurš būs kvalitatīvākais, bet ne lētākais.

„Ja gadījumā, pēc ekspertu viedokļa, jebkurš no pretendentiem spēs atbilstoši nosacījumiem realizēt šo projektu, tad izvēlētais pretendents būs ar zemāko cenu," apliecināja Strautmane.

Savukārt arhitekts Andis Sīlis pauda viedokli, ka nevar būt trīs līdzvērtīgi priekšlikumi.

Vienmēr būs kāds labākais, un nav teikts, ka lētākais. Parasti ir otrādāk - jo labāks risinājums, jo arhitekta pašizmaksa būs lielāka, visticamāk, labākais būs dārgākais," uzsvēra Sīlis.

Arī arhitekte Rasa Kalniņa atzina – ja iepirkumā galvenais kritērijs projekta izvēlē ir noteikta zemākā cena, tad konkursā viennozīmīgi nepiedalās.

Jau vēstīts, ka arhitektu biroji, kas ir uzaicināti piedalīties sarunu procedūrā par Jaunā Rīgas teātra projekta izstrādāšanu, ir izsūtījuši vēstules valsts institūcijām, aicinot pārskatīt nejēdzīgi īsos projektēšanas termiņus, reizē arī apšaubot ierasto valsts un pašvaldību lētākās cenas konkursu praksi arhitektūrā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt