Pēcpusdiena

Par britu Konservatīvās partijas līderi kļūst Boriss Džonsons

Pēcpusdiena

Fonds „Plecs” sāk jauno vecāku mācības par “Dod pieci!” saziedotās naudas

Vai apdraudēts Jaunā Rīgas teātra atjaunošanas projekts?

Arhitekte Gaile: Ir pieteikts karš lielo būvnieku mafijai

Lauztais līgums ar Jaunā Rīgas teātra (JRT) būvnieku "Rere būve 1" ir kara pieteikums lielo būvnieku mafijai, Latvijas Radio trešdien teica arhitekte, JRT rekonstrukcijas tehniskā projekta izstrādātāja Zaiga Gaile.

Konfliktā nonākuši Jaunā Rīgas teātra pārbūves pasūtītāji, projektētāji un būvnieki
00:00 / 04:19
Lejuplādēt

Viņa uzsvēra, ka ir sašutumā par būvnieka nespēju uzņemties atbildību:

"Būs karš, būs grūti. Šis ir kara pieteikums lielo būvnieku mafijai. (..)

Pēc gada klusēšanas es beidzot varu runāt to, ko es domāju. Ar tiem pāļiem - tas bija acīmredzams "Rere" pārkāpums.

Un, paldies dievam, "Valsts nekustamajiem īpašumiem" (VNĪ) tehniskais uzraugs ir bijis savu uzdevumu augstumos. Viņš ir precīzi fiksējis visas "Rere" paviršības, nelietības. Kaimiņu mājas bojājumi, plaisas - tā ir absolūta "Rere" vaina."

Latvijas Radio raidījumā "Pēcpusdiena" viņa uzsvēra, ka šis, iespējams, ir lūzuma punkts, kad valsts līmenī jāizvērtē kopējā aina būvniecībā un tas, cik daudz tiek uzkrauts arhitektam.

"Rere būve 1" savukārt pastāv uz sava, sakot, ka kļūdas pieļāvusi Gaile. Proti, būvnieki vadījušies pēc Gailes tehniskā projekta, kurā bijušas kļūdas. Runājot par iepriekš minētajiem pāļiem, būvnieki norādīja, ka Gaile projektā nav veikusi novērtējumu uz blakus esošajām būvēm, kādu ietekmi uz tām atstās projektā paredzētie tehnoloģiskie risinājumi. 

Uzņēmuma vadītājs Valdis Koks raidījumā "Pēcpusdiena" teica, ka jautājums ir attieksmē, ar kādu tiek risinātas problēmas. "Tas ir vienkārši nesaprotami," viņš teica.

Tāpat viņš norādīja, ka jauna konkursa izsludināšana, kurā būvnieks būs arī projektētājs ir nonsenss. "Rere būve 1" esot strādājusi pie risinājumiem, bet tai nav ļauts darbu pabeigt.

Koks uzsvēra, ka piedāvājums jauno konkursu rīkot pēc principa "projektē un būvē" parāda - projekts nav pienācīgā kvalitātē izstrādāts.
Būvniecības valsts kontroles biroja Kontroles departamenta vadītājs Māris Demme "Pēcpusdienā" pastāstīja, ka audits par būvniecības procesu nav veikts, bet būvobjektā pārbaudēs pārkāpumi nav konstatēti.

Plaisas kaimiņu mājās VNĪ labos par savu naudu un cer to pēcāk piedzīt no būvnieka. Cik tas izmaksās, pašlaik nav zināms. Tuvākajās nedēļās plānots sludināt jaunu iepirkumu par JRT rekonstrukciju, kurā gada laikā paveikti vien trīs procenti darbu un jau astoņus mēnešus ir dīkstāve. Jaunajā līgumā būvniekam būs jāatbild arī par projektēšanas detalizācijām un darbi jāpaveic līdz 2022.gada sākumam, lai nezaudētu divus miljonus ERAF fondu naudas. Līdzšinējais JRT pārbūves budžets bija 21 miljons eiro. Kā tas tagad sadārdzināsies, vēl nav zināms. Taču skaidrs, ka gaidāma vērienīga tiesvedība, kurā abas puses varētu gribēt piedzīt simtos tūkstošu eiro mērāmus zaudējumus. Abas puses arī aicinājušas Latvijas Būvinženieru savienību un Ekonomikas ministriju izvērtēt otras puses atbildīgo personu darbību šajā projektā.

KONTEKSTS: 

VNĪ trešdien paziņoja, ka pārtrauks līgumu ar JRT būvnieku "Rere būve 1" un meklēs jaunu būvnieku. Uzņēmuma darbā konstatēti pārkāpumi nekvalitatīvā būvniecībā un termiņu neievērošanā.

JRT ēka Rīgā, Lāčplēša ielā, piedzīvo pārbūvi, kas pēc vairākkārtējas atlikšanas sākta 2018. gada septembrī. Iecerēts, ka pēc pārbūves teātra telpu apjoms un skatītāju vietu skaits divkāršosies. JRT pārbūves projekta autori ir "Zaigas Gailes birojs un partneri".

Ēkas rekonstrukciju plānots pabeigt līdz 2021. gada sākumam. Plānotais JRT rekonstrukcijas budžets ir 31 miljons eiro, no tā būvniecībai atvēlēts 21 miljons eiro, bet pārējos izdevumus veido būvuzraudzība, tehnoloģijas un aprīkojums, kā arī ārvalstu ekspertu darbs.

Tikmēr JRT darbs pārcelts uz pagaidu telpām bijušajā Tabakas fabrikas ēkā, kas tika pielāgota  teātra vajadzībām.

Jaunā Rīgas teātra ēkas pārbūves gaitā no pāļu urbšanas janvārī radās plaisas blakus esošajās mājās. Tādēļ darbi tika apturēti un tika meklēti saudzīgāki risinājumi teātra paplašināšanai. Gaile iepriekš paudusi dusmas par darbu aizkavēšanos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt