Arhibīskaps Vanags: Lai nekad vairs nebūtu vajadzīgas barikādes, kurās mirt

Par godu Barikāžu atceres dienai trešdien Rīgas Doma baznīcā notika ekumēniskais dievkalpojums, kurā piedalījās Latvijas tradicionālo kristīgo konfesiju mācītāji. Dievkalpojumu vadīja Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas arhibīskaps Jānis Vanags. Viņš pauda, ka šī diena pirms 30 gadiem bija kā īpaša Dieva dāvana tiem, kas to varēja piedzīvot. 

Arhibīskaps Vanags: Lai nekad vairs nebūtu vajadzīgas barikādes, kurās mirtLinda Spundiņa

"Ar ko tās dienas bija tik īpašas – mēs piedzīvojām, ka ir iespējams būt vienotiem, kopā, vienā nodomā uz vienu mērķi: mēs nometīsim nīsto padomju sociālisma jūgu. Mēs patrieksim komunisma rēgu. Mēs celsim paši savu valsti, kurā brīvi ticēt un laimīgi dzīvot. Mēs piedzīvojām, ka ir iespējams pārvarēt bailes. Cilvēki, kas ilgi bija radināti klusēt un savas domas izteikt zemtekstos, barikādēs uzdrīkstējās parādīt sevi, savu īsto pārliecību. Viņi pilniem malkiem izbaudīja brīvības gaisotni, un tas bija drosmes dzēriens. Barikādēs bija jārēķinās ar ļaunāko iespējamību un iekšēji jātiek galā ar jautājumu: vai šis ir tā vērts, lai atdotu dzīvību?

Pieminot barikādes, mēs vairs nejautājam pēc tā, par ko būtu vērts mirt, bet gan pēc tā, kā dēļ ir vērts dzīvot.

Barikādēs mēs piedzīvojām, kā var apreibt no brīvības, no cerībām, no kopības izjūtas, no drosmes. Un, domājot par to, kāda varētu būt barikāžu piemiņas nozīme šodien, gribētos novēlēt, lai tā liek alkt pēc kaut kā svēta mūsu dzīvē, kas būtu mūsu aizrautība, mūsu spēka avots, mūsu apņēmības un izlēmības avots. Lai mums nekad vairs nebūtu vajadzīgas barikādes, kurās mirt, bet, lai vienmēr būtu mērķis, kura dēļ ir vērts dzīvot!" dievkalpojumā teica Vanags.

KONTEKSTS:

Trešdien pieminām 30. gadskārtu kopš Latvijas neatkarības atbalstītāji aizstāvēja valsts brīvību pret militārām akcijām un neatkarības pretiniekiem. 1991. gada janvārī, pēc Padomju armijas un iekšlietu vienību uzbrukuma Viļņas TV centram, barikādes tika būvētas arī Rīgā. Tolaik 50 tūkstoši cilvēku ilgāk nekā nedēļu aizstāvēja pirms nepilna gada atjaunoto Latvijas neatkarību. Barikādes uzbūvēja no betona blokiem, kā arī novietoja smago tehniku ap stratēģiski svarīgām vietām - Augstāko Padomi, Ministru Padomi, Latvijas Radio Doma laukumā un televīzijas centru Zaķusalā. 20. janvārī pirms 30 gadiem pie Iekšlietu ministrijas apšaudē dzīvību zaudēja pieci cilvēki, bet citi guva ievainojumus. Pateicoties plašajai sabiedrības iesaistei, neatkarības pretinieku mēģinājums pārņemt varu izgāzās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt