Ar ziepju burbuļiem no izklaides līdz sociālā uzņēmuma idejai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Ar burbuļu rotaļu palīdzību veicināt bērnu runas attīstību – šāda ir burbuļu mākslinieces Alīses Potašas sociālā uzņēmuma ideja, kas atzinīgi novērtēta starptautiskā konkursā. Alīse Potaša vēlas ražot burbuļu rīkus kā mācību materiālu pirmsskolas un skolas vecuma bērniem.

Ar ziepju burbuļiem no izklaides līdz sociālā uzņēmuma idejai
00:00 / 05:39
Lejuplādēt

“Tas bija tāds liels solis, jo mēs mainījām pilnīgi visu!” - šādi sākās Alīses Potaša ceļš līdz sociālās uzņēmējdarbības idejai. Sieviete aizgāja prom no labi apmaksāta darba, no Rīgas ar ģimeni pārcēlās uz Latgali. Varakļānos ir iegādājušies māju, kuru pamazām atjauno, šobrīd dzīvo Rēzeknē. Šā gada jūnijā ir dibinājusi uzņēmums SIA “Burbuļu spēles”. Šobrīd uzņēmums virzās uz to, lai oficiāli iegūtu sociālā uzņēmuma statusu.

Alīse Potaša
Alīse Potaša

“”Burbuļu spēles” ir dibināts ar mērķi risināt runas traucējumu problēmas bērniem. Mēs ražojam burbuļu pūšanas rīkus, ar kuru palīdzību bērns rotaļu veidā, pūšot burbuļus, trenē savu runas artikulācijas aparātu,” stāsta Alīse, kopā ar vīru viņi ir burbuļu mākslinieki, rada dažādus burbuļu priekšnesumus un vada burbuļu darbnīcas bērniem, daudz ir strādājuši arī ar īpašajiem bērniem. Rotaļājoties ar burbuļiem, bērni apgūst kaut ko jaunu. Šāda darbošanās var dot daudz vairāk, to Alīse var teikt pēc pieredzes ar savu bērnu:

“Manam bērnam bija astma, alerģiskā astma, ko es nezināju, tas tā pēkšņi sākās. Un kas palīdz? Palīdz elpošanas vingrinājumi, jo ir jāattīsta plaušas, ir jāattīsta elpošana. Un man mājās ir burbuļi. Un gala rezultātā, kā es visiem tagad stāstu, mēs izburbuļojām astmu.”

Alīses Potašas sociālā uzņēmuma biznesa ideja ir uzvarējusi starptautiskās organizācijas “Reach for Change” konkursā, Alīse ir “Pārmaiņu līderis 2020”, šis novērtējums apliecina, ka ideja ir sociālās uzņēmējdarbības paraugs.

Bērni ar burbuļu palīdzību var mācīties arī burtus. "Tā ir mana burbuļu spēļu ideja, mans produkts, ko es šobrīd arī attīstu, tie ir burbuļu pūšanas rīki, kuros iestrādāti iekšā ir burti. Manā atmiņā no manas bērnības bija mazie, baltie plastmasas klucīši, kur virsū bija burti vai lidmašīna, vai mājiņa, pēc tāda paša principa es esmu izveidojusi burbuļu pūšanas rīku, kurā ir iestrādāts burts un objekts saistībā ar šo burtu,” stāsta Alīse.

Rīkus izgatavojot, Alīse konsultējas ar logopēdu, arī viņu darbā ar bērniem burbuļu pūšanas metode var tikt pielietota. Tāpat tā var tikt izmantota arī kā mācību materiāls pirmsskolas izglītības iestādēm un skolām.

Rīks ir ar dažāda lieluma caurumiem, kas apgrūtina vieglu burbuļu izpūšanu. Paši gatavo arī burbuļu pūšanas šķidrumu, papildus rīkam vēlas izstrādāt digitālu elpošanas vingrinājumu un pūšanas metodiku, lai vecāki ar bērniem varētu strādāt paši bez speciālistu iesaistes.

“Es meklēju ceļu uz sociālo uzņēmējdarbību, es zināju, ka es to gribu vienkārši iekšēji. Vairāk vai mazāk ir ierasti, ka sociālā uzņēmējdarbība ir tā uzņēmējdarbības forma, kas nodarbina kaut kādas riska grupas cilvēkus, bet tas nav vienīgais, tā nav vienīgā forma sociālajā uzņēmējdarbībā. Arī es ilgi nevarēju saprast, kā man to pielāgot, bet tad es sapratu, ka man nav jābūt darba devējam, ka es varu ar savu pakalpojumu vai produktu risināt kādu sociālo problēmu,” klāsta Alīse.

Sociālā uzņēmējdarbība pamazām attīstās arī Latgalē. Lūznavas muižas pārvaldniece Iveta Balčūne ir arī sociālās uzņēmējdarbības vēstniece Rēzeknes novadā, ir apzinājusi vairāk nekā 40 jaunos un esošos uzņēmumus, no kuriem 15 varētu būt sociālie uzņēmēji, apvienojot uzņēmējdarbību ar sociālo mērķi.

“Sociālo uzņēmumu skaits arvien vairāk palielinās, bet, ja mēs skatāmies Latvijas griezumā, tad kopumā Latvijā ir 124 sociālie uzņēmēji, kuri ir oficiāli reģistrēti Labklājības ministrijas mājaslapā. Un Latgalē ir pieci no tiem, Rēzeknes pilsētā un novadā pa vienam, un, ja mēs skatāmies reģionālā griezumā, tad Rīgā un Pierīgā ir 86, bet maziem soļiem sociālā uzņēmējdarbība attīstās arī Rēzeknes novadā un arī Latgalē kopumā,” priecājas Iveta Balčūne.

Jau trīs gadus Rēzeknes novada Lūznavas muižā tiek rīkoti informatīvi pasākumi par sociālo uzņēmējdarbību, tiek domāts arī par to, kā pašvaldība var sniegt atbalstu šādiem uzņēmējiem. Piemēram, piedāvājot tukšās telpas un dodot tās bezatlīdzības lietošanā, tāpat tiek domāts arī par citiem atbalsta mehānismiem sociālo uzņēmumu attīstībai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti