Ar velomaratonu aicina pārbaudīties un nemirt no ārstējama dzemdes kakla vēža

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Lai aicinātu sievietes savlaicīgi veikt pārbaudes, nesaslimt un nenomirt ar pilnībā ārstējamo dzemdes kakla vēzi, šodien cauri Latvijai velobraucienā devās gan ārsti, gan pacienti. Pērn mūsu valstī šo diagnozi dzirdēja 202 sievietes. Bet 107 tas bija nāves cēlonis. Ārsti uzsver, ka tas ir nepiedodami daudz un no šī vēža mirt nedrīkst.  

Atraktīvā Latvijas izlases basketboliste Gunta Baško aicināja sievietes vērt ārsta kabineta durvis un pārbaudīt savu veselību regulāri. Velomaratona posmā Rīga-Šauļi devās arī Lauma Krogzeme. Viņa zina, kas ir vēzis, jo pati šobrīd ārstē krūts vēzi. Bet riteņbraukšana ir viņas mīļākā nodarbe.

“Tas ir mans dzīvesveids, mans hobijs, mans darbs, un, ja es starp divām “ķīmijām”  esmu uz pekām, tad es varu braukt un atbalstīt,” stāstīja Lauma.

Pirms pieciem gadiem Latvijā bija astotā augstākā saslimstība ar dzemdes kakla vēzi no 40 Eiropas valstīm. Pērn 107 sievietes mira no vēža, kas, savlaicīgi atklāts, ir pilnībā ārstējams. Valsts šī vēža pārbaudes jeb skrīningu apmaksā.

“Šo vēzi vispār varētu novērst, ja sievietes piedalītos skrīningā un nākotnē vakcinētos,” uzsvēra Rīgas Austrumu slimnīcas ginekoloģijas galvenā speciāliste Dace Rezeberga.

Tas ir nepiedodami, jo šo saslimšanu var atklāt tad, kad var pilnībā izveseļoties, norādīja ārste.

“Katru stundu divas sievietes mirst Eiropā no dzemdes kakla vēža. Tas ir dramatiski, tam tā nav jābūt, jo ir ieroči un veidi, kā to novērst. Un pirmais ierocis ir vārds – cilvēki ir jāizglīto, ka reizi gadā jāiet pie ārsta, lai slimību atklātu sākuma stadijā un pilnībā izārstētu,” piebilda velomaratona rīkotājs Grācas Universitātes slimnīcas onkoginekologs Renē Lakī.

Velomaratons, kura galvenais mērķis ir izglītot un informēt, vijas cauri trim Baltijas valstīm, un tā vadmotīvs un aicinājums ir būt ātrākām un vēzi apsteigt.

Starptautisko velomaratonu "Ride 4 Women" jau piekto gadu organizē Eiropas Ginekoloģiskās onkoloģijas asociācija sadarbībā ar Eiropas Jauno onkoloģijas ginekologu tīklu, taču šogad tā maršrutā pirmo reizi iekļauta Latvija un pārējās Baltijas valstis, kur, salīdzinot ar citām Eiropas valstīm, ir ļoti augsts saslimstības līmenis ar dzemdes kakla vēzi. Latvijā ik gadu atklāj 20–24 dzemdes kakla vēža gadījumus uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju, kamēr, piemēram, Somijā vien aptuveni 4–5 gadījumus uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju, informēja Rīgas Austrumu slimnīca. 

Galvenie "instrumenti" profilaksei pret dzemdes kakla vēzi ir pusaudžu vakcinācija pret šīs slimības izraisītāju cilvēka papilomas vīrusu, kā arī, sākot no 25 gadu vecuma, – regulāras dzemdes kakla citoloģiskās pārbaudes, kas sniedz iespēju atklāt jau priekšvēža izmaiņas un, veicot minimāli invazīvu procedūru, tās sekmīgi izārstēt, neļaujot ļaundabīgajai slimībai nemaz attīstīties.

Latvijā kā vakcināciju, tā profilaktiskās pārbaudes apmaksā valsts, taču diemžēl sievietes visai kūtri izmanto bez maksas piedāvātās profilakses iespējas. 

Velomaratona "Ride 4 Women" dalībnieki šogad brauc no Tallinas līdz Vīnei, pa ceļam pieturot vairākās valstīs, lai informētu sabiedrību par profilakses pasākumiem pret dzemdes kakla vēzi, kā arī agrīnas diagnostikas un ārstēšanas iespējām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti