4. studija

4.studijas viesis - Latvijas Televīzijas laika ziņu redaktors TOMS BRICIS

4. studija

Vai iedzīvotāji, kuri pārmaksā par patērēto ūdeni, varēs šo naudu atgūt?

Vai vājredzīgu cilvēku ar suni-pavadoni drīkst izraidīt no veikala?

Ar suni-pavadoni uz veikalu, baseinu un poliklīniku. Vājredzīgā Viktora pieredze

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Uz daudzu veikalu durvīm ir zīme, ka ar suņiem ienākt ir aizliegts. Taču izņēmums ir suns–pavadonis, kas palīdz vājredzīgajiem vai neredzīgajiem cilvēkiem. Viens no viņiem Viktors Sergejevs, kurš stāsta, ka ar suni apmeklējis baseinu un poliklīniku, bet no veikala viņu mēģināja padzīt.

Latvijā ir 13 suņi-pavadoņi, kas palīdz cilvēkiem ar redzes invaliditāti ikdienas gaitās. Šādu suņu apmācība ir ilgstoša un ļoti dārga, taču šie suņi ir neatsverami palīgi.

Nepatīkama pieredze veikalā “Maxima”

Diemžēl to saimniekiem nākas saskarties ar situācijām, kādām nevajadzētu būt.

“Aizgāju ar bērniem uz veikalu “Maxima” tirdzniecības centrā “Akropole”, lai tur nopirktu čipsus, kolu – nu, ko bērni vēlējās. Bet tad pie mums pienāca apsardzes darbiniece un lūdza pamest veikalu. Es īsti nesapratu, kāpēc - varbūt koronavīrusa dēļ ir kādi jauni ierobežojumi. Bet nē, man atbildēja, ka ar suņiem veikalā atrasties nedrīkst. Es gan zinu, ka cilvēkiem ar suņiem-pavadoņiem veikalos iet noteikti ir atļauts, tomēr šī apsardzes darbiniece uzstāja, ka ir jāiet ārā. Es lūdzu, lai pasauc kādu kompetentāku darbinieku vai kādu no veikala vadības, bet nekā. Tāpat arī uz manu lūgumu, lai darbiniece stādās priekšā, saņēmu atbildi, ka tas nav svarīgi, jo viņa esot tikai darbiniece. Kā arī vienkārši teica, ka ar suņiem veikala telpās atrasties nevar,” stāsta Viktors.

Notikusī saruna arī nofilmēta. Video dzirdams, kā Viktoram lūdz pamest veikalu: “Es jūs nedzenu, es jūs lūdzu iziet no veikala ar suni, jo pārtikas veikalā ar suni atrasties nedrīkst.”

“Es zinu savas tiesības un atteicos veikalu atstāt. Tad man teica, ka saukšot policiju, uz ko es atbildēju, ka tas neko nemainīs, jo es zinu, ka man ir taisnība.

Neredzīgi cilvēki ar suņiem-pavadoņiem drīkst iet veikalos, un tā tas ir pieņemts Eiropas Savienībā un, protams, arī Latvijā.

Man vienkārši ir žēl, ka šī sieviete nezināja, ka ir izņēmumi, kad ar suņiem tomēr drīkst iet vietās, kur pat ir aizlieguma zīmes,” saka Viktors.

Komentējot radušos situāciju, SIA “Maxima Latvija” komunikācijas vadītāja Liene Dupate-Ugule pauž nožēlu par notikušo. Viņa arī apliecina, ka Viktoram bijusi taisnība: “Kopumā “Maxima” veikalos nevar atrasties ar suņiem, bet ir trīs izņēmumi, kad tas ir pieļaujams. Numur viens, tas ir suns-pavadonis, kad cilvēks var atrasties ar suni veikalā. Numur divi, kad suns atrodas īpašā, tam piemērotā somiņā. Un numur trīs, kad klēpja sunītis jeb pavisam mazais atrodas rokā.”

Pēc šī gadījuma “Maxima” sazinājās ar uzņēmumu, kas nodrošina apsardzi veikalā. “Viņi nekavējoties veica pārrunas ar darbiniekiem, atgādinot par noteikumiem, kas ir jāievēro un kas ir šie izņēmumu gadījumi, kad mūsu veikalos var atrasties ar suņiem. Un jau ir veiktas pārrunas ar šo konkrēto darbinieci un arī ar citiem, atgādinot par šiem noteikumiem,” saka Dupate-Ugule.

Kā skaidro SIA “Maxima Latvija” pārstāve, slēdzot līgumus ar ārpakalpojumu sniedzēju, šajā gadījumā ar apsardzes firmu, tiek pieprasīti noteikti klientu apkalpošanas standarti, kas ir jāzina apsardzes darbiniekiem, tiekot veiktas arī regulāras apmācības. Iespējams, šajā gadījumā darbiniece nesen ir sākusi darbu vai arī neesot sadzirdējusi informāciju, ka veikalos ar suņiem-pavadoņiem ir atļauts atrasties.

Ar suni-pavadoni arī baseinā

“Man ir svarīgi, lai visi cilvēki zinātu, ka ir vājredzīgi un neredzīgi cilvēki, kuriem šādi suņi-pavadoņi palīdz pārvietoties.

Es ar savu suni dodos pat uz baseinu Olimpiskajā centrā, atstāju viņu atsevišķā telpā un eju peldēt, pēc tam atnāku, paņemu. Un ejam arī “Lemon Gym” trenažieru zālē. Pret mums ļoti labi izturas, ir vieta, kur viņš guļ uz dvieļa un mani gaida. Ne tikai veikalos, bet arī poliklīnikā var iet nodot asinis kopā ar suni, un visi lojāli izturējās,” stāsta Viktors.

Protams, suņiem-pavadoņiem ir jābūt arī ar speciālām atpazīšanās zīmēm: sarkanajam krustam uz pavadas, rokturim, pie kā var turēties saimnieks, arī pavadai.

Kā saka Viktors, viņš uz “Maxima” apsardzes darbinieci netur ļaunu prātu, bet vēlas, lai pēc iespējas vairāk cilvēku zinātu, ka uz suņiem-pavadoņiem attiecas cita kārtība. Viņaprāt, svarīgi, lai darbinieku apmācībās vienmēr tiek izstāstīts, ka ir šādi īpaši apmācīti suņi, kas palīdz cilvēkiem ikdienas gaitās, un ar tiem drīkst iet gan veikalos, gan ārstniecības iestādēs un daudz kur citur.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti