Ar stingrākiem noteikumiem cer novērst radioaktīvas koksnes ievešanu Latvijā

Ministru kabinets apstiprinājis Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) sagatavoto noteikumu projektu, kurā paredz stingrākas prasības Latvijā importētā radionuklīda cēzija 137Cs (Cs137) klātbūtnei koksnes kurināmajā, kā arī pieļaujamo apsaimniekošanu pelniem, kas radušies, koksni sadedzinot, informēja VARAM.

Līdz ar izmaiņām paredzēts stingrāks regulējums un papildu pasākumi Latvijā importētā koksnes kurināmā kontrolei. Izstrādātie noteikumi nepieļaušot tādas kurināmas koksnes nonākšanu Latvijā, kas satur augstu radiācijas līmeni un var būt bīstama gan iedzīvotāju veselībai, gan apkārtējai videi.

Vides aizsardzības Juris Pūce: Par stingrākiem noteikumiem radioaktīvas koksnes kontroleiSintija Ambote

Noteikumos noteiktas Cs-137 robežvērtības koksni plānots izmantot Latvijā kā biomasas kurināmo, paškontroles prasības Latvijas kurtuvēm, kā arī prasības koksnes pelniem. Noteiktā radioaktivitātes robežvērtība neattiecas uz koksni, ko ieved Latvijā ar citu mērķi, piemēram, koksni, kuru ved cauri Latvijai tranzītā.

Līdz šim Latvijā ievestai koksnei jonizējošā starojuma kontrole notika, šķērsojot valsts robežu. Lai arī koksnei, kas nāk no piesārņotām vietām, var būt paaugstināts jonizējošā starojuma līmenis, salīdzinot ar radioloģiski tīru koksni, kopumā radionuklīdu saturs koksnē ir ļoti zems un uz valsts robežas izmantotās mērierīces parasti to nespēj konstatēt. Toties radioaktīvā piesārņojuma līmenis pieaug pelnos, kas rodas, sadedzinot koksni, jo koksnē esošā radioaktivitāte pelnos koncentrējas un palielinās līdz pat 1000 reižu salīdzinājumā ar sākotnēji koksnē esošo līmeni.

Lai ierobežotu tādas koksnes importu, kura paredzēta izmantošanai Latvijā kā biomasas kurināmais un kuras sadedzināšanas rezultātā var rasties pelni ar Cs137 klātbūtni, kas pārsniedz iedzīvotājiem un videi pieļaujamās normas,

noteikumos paredzētas vairākas prasības gan attiecībā uz koksnes ievedējiem, gan sadedzināšanas iekārtu operatoriem.

Ietvertās prasības esot noteiktas, analizējot citu valstu pieredzi un vadlīnijas, AS "Rīgas siltums" pētījumus un rekomendācijas, kā arī ņemot vērā apsvērumus par cilvēka un vides drošumu aizsardzībai pret jonizējošo starojumu. Ierobežojumus radioaktīvas koksnes ieviešanai noteikušas arī vairākas citas Baltijas jūras reģiona valstis, piemēram, Lietuva un Dānija, norādīja VARAM.

Jaunajos noteikumos ietvertais regulējums paaugstinās radiācijas drošību iedzīvotājiem un videi, jo noteiks stingrākas prasības Latvijā ievestajai koksnei. Vienlaikus cer veicināt vietējo energoresursu izmantošanu un sekmēt valsts enerģētisko neatkarību, tādējādi pozitīvi ietekmēt arī Latvijas tautsaimniecību.

Paredzēts, ka jaunie noteikumi stāsies spēkā no 2021. gada 1. janvāra.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti