Ar Rozes dienas balvu sieviešu labdarības organizācija uzteic režisori Kristu Burāni

Šogad aprit 100 gadi, kopš dibināta starptautiskā sieviešu labdarības organizācija “Zonta International”, kura Latvijā darbojas kopš 1993.gada. Latvijā ir pieci Zontu klubi, un vienas no aktīvākajām ir Valmieras kluba biedres, kuras savā pilsētā martā iedibinājušas arī Rozes dienas tradīciju. Starptautiskās sieviešu dienas simbols ir ne jau sarkanā tulpe, kā tas ir iegājies no padomju laikiem, bet gan dzeltena roze. Un Rozes dienā par savu veikumu tiek godināta arī kāda izcila sieviete – šoreiz simbolisko rozi saņēma teātra un kino režisore Krista Burāne.

Ar Rozes dienas balvu sieviešu labdarības organizācija uzteic režisori Kristu Burāni
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Organizācijas pieredzējusī dalībniece, Rīgas kluba pārstāve Iveta Rībena stāsta, kas tad ir Zontu klubs: “Šī organizācija ir tāpēc, ka sievietes gribēja dot iespēju meitenēm mācīties, arī tām, kas nāk no trūcīgām ģimenēm. To jau bija rotarieši izdomājuši 1905.gadā, kad nodibināja tādu starptautisku organizāciju zēnu attīstības un izglītības veicināšanai. Nu lūk, Zonta tika nodibināta 1919.gadā, bet 1999.gadā nolēma svinēt Rozes dienu, tā nosaucot Starptautisko sieviešu dienu. Šinī dienā, 8.martā, sievietes dāvina viena otrai rozes, dzeltenas rozes. Un dzeltena roze ir kļuvusi arī par Zontas simbolu, tāpēc arī Rozes diena Valmierā un arī citos klubos.”

Rozes diena ar kādu nelielu koncertu ir kopā sanākšanas reize pašām Valmieras Zontu kluba biedrēm. Viņas visas ir arī Valmieras aktīvākās sievietes, dažādu nozaru profesionāles, vadītājas, uzņēmējas.

Valmieras Zontu kluba dalībnieces jau 13 gadu šo Rozes dienu atzīmē, arī pasniedzot metālmākslinieka Andra Dukura darināto rozi tai sievietei, kuras ieguldījumu kluba biedres ir atzinušas par nozīmīgu Valmieras un tās apkaimes attīstībā. Šo ieceri pamato Latvijas Zontu kluba pašreizējā vadītāja, valmieriete Daiga Rokpelne: “Valmierā mēs pieņēmām lēmumu, ka mēs godināsim kādu, mūsuprāt, ievērojamu sievieti, kas ir darījusi mazliet vairāk nekā citi, interesantāk un ar tādu lielāku skanējumu. Ir dažādu profesiju pārstāves, ir uzņēmējas, mākslinieces, ir kultūras darbinieces, un tās nav tikai valmierietes.”

Šoreiz balva pasniegta režisorei, dramaturģei Kristai Burānei. Valmiera ir vieta, kur tapa vieni pirmajiem viņas darbiem kino un teātrī. Dokumentālā filma par režisoru Oļģertu Kroderu „Piektais Hamlets”, arī teātra festivāli bērniem.

“Es biju ļoti pārsteigta un pagodināta. Pārsteigta tāpēc, ka pēdējos gados man ir ar Valmieru bijušas radošas attiecības, tādas tiešām spilgtas un nozīmīgas, bet mazliet jau pagātnē. Acīmredzot šoreiz balvas pasniedzēji skatījušies ne tikai Valmieras pilsētas robežās, bet mazliet jau plašāk un tā mana darbība ir viņus uzrunājusi.

Un es esmu ļoti aizkustināta, jo tas vienmēr ir nozīmīgi un svarīgi, ja cilvēki pamana to, ko tu dari.”

Taujāta, cik svarīgs šobrīd ir šāds sieviešu savstarpējs atbalsts, Krista Burāne atzīst – lai arī uzskatām, ka esam atvērta un demokrātiska sabiedrība, sieviešu līdztiesība tomēr ir diskutējams jautājums. “Arī pēc pēdējiem pasaules pētījumiem, tas līdztiesības jautājums Latvijā skaitās diezgan labā stāvoklī. Bet, ja mēs skatāmies uz vadošajiem amatiem joprojām, cilvēkiem, kuri nosaka valsts, sabiedrības un arī tātad sieviešu likteni, tad mēs redzam, ka tur pārsvarā ir vīrieši. Arī atceroties pēdējās Saeimas vēlēšanas, mēs redzējām, ka sievietes salika tajās simboliskajās pozīcijās, bet pie reālajiem darbiem tur, kur ir jāpieņem lēmumi, jādala budžets, nu tādā ekonomiskā ziņā, tur sievietes netiek pielaistas. Viņām atdod izglītību, atdot veselību, tās pašas smagākās un grūtākās, izvilks. Bet vienlaicīgi tas parāda, ka vīrieši nav gatavi rūpēties un tad nu atdod sievietēm šo rūpju pozīciju, bet neparūpējoties par viņām pašām,” saka Burāne.

Bet, runājot par Zonta kluba darbību, ir vēl viena aktivitāte, kas jau reāli var palīdzēt. Tā ir stipendija studijām, ar kuru tiek atbalstīta kāda meitene no maznodrošinātas ģimenes. Arī šajā Rozes dienas tikšanās reizē tiek vākti līdzekļi šim mērķim. “Kopš 2008.gada mēs pasniedzam stipendiju, kas tagad ir 2000 eiro apmērā, un tas ir studijām pirmajam kursam un tikai meitenēm,” stāsta Rībena.

Šī gada Latvijas Zontu kluba stipendija visticamāk, kā stāsta Iveta Rībena, būs atbalsts kādai Valmieras puses meitenei, bet tas būs zināms maijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt