Ar robežas izbūvi saistītā lietā rosina saukt pie atbildības bijušo vadoša amata robežsardzes amatpersonu

Iekšējās drošības birojs (IDB) ir pabeidzis pirmstiesas izmeklēšanu vēl vienā ar valsts austrumu robežas izbūvi saistītā kriminālprocesā un nosūtījis Rīgas tiesas apgabala prokuratūrai kriminālprocesu kriminālvajāšanas uzsākšanai pret bijušo Valsts robežsardzes amatpersonu par valsts amatpersonas pienākumu nepildīšanu, ja ar to izraisītas smagas sekas, informēja IDB.

IDB pirmstiesas izmeklēšanas gaitā guva pierādījumus, ka

Valsts robežsardzes amatpersona, būdama vadošā amatā, atbilstoši nereaģēja uz pretlikumīgu rīcību valsts austrumu robežas joslas izbūves gaitā.

Šīs bezdarbības rezultātā ilgstošā laika periodā tika noslēgti līgumi, uz kuru pamata nelikumīgi, pārkāpjot Publisko iepirkuma likuma prasības, tika noslēgtas vienošanās par projektā, iepirkumā un vispārīgajā vienošanās neparedzētu darbu veikšanu, norādīja IDB.

Tādējādi no Valsts robežsardzes finanšu līdzekļiem, iespējams, tika veiktas nelikumīgas izmaksas vairāku miljonu eiro apmērā.

Saistībā ar minētajām iespējamām pretlikumīgām darbībām Iekšējās drošības birojs rosina uzsākt kriminālvajāšanu pret bijušo Valsts robežsardzes amatpersonu par valsts amatpersonas pienākumu nepildīšanu, ja ar to izraisītas smagas sekas (Krimināllikuma 319. panta trešā daļa).

“Ar Latvijas austrumu robežas izbūvi saistītie iepirkumi un tajos pieļautās plaša mēroga iespējamās nelikumības ir viena no Latvijā pēdējo gadu skaļākajām lietām, un tas nav pārsteigums, jo šajos iespējamajos noziedzīgajos nodarījumos valsts budžetam nodarītais kaitējums ir mērāms nevis tūkstošos vai simtos tūkstošos eiro, bet pat miljonos eiro, un arī iesaistīto personu loks ir plašs un augsta ranga amatpersonas ietverošs,” paziņojumā medijiem norādīja IDB priekšnieks Valters Mūrnieks.

IDB priekšnieks arī atklāja, ka vienu no Iekšējās drošības biroja izmeklētajiem kriminālprocesiem, kas saistīts Valsts robežsardzes veiktajiem iepirkumiem robežapsardzības jomā, prokuratūra šā gada aprīlī ir nodevusi tiesai. Un vairāki kriminālprocesi ir nodoti prokuratūrai kriminālvajāšanas uzsākšanai. “Iekšējās drošības birojā turpinās darbs pie tālākas pirmstiesas izmeklēšanas citos kriminālprocesos,” informēja Mūrnieks.

KONTEKSTS:

Iekšējās drošības birojs izmeklē vairākās ar austrumu robežas izbūvi saistītajās lietas. IDB priekšnieks norādīja, ka gan biroja izmeklēšana, gan Valsts kontroles revīzijas rezultāti liecina, ka šīs valstij stratēģiski svarīgā projekta laikā, iespējams, notika liela mēroga noziedzīgi nodarījumi, kuru rezultātā nodarīti lieli zaudējumi valsts budžetam, kā arī radīts iespējams kaitējums valsts robežas drošībai kopumā.

Tostarp 2019.gadā IDB bija aizturējis bijušo Valsts robežsardzes priekšnieku Normundu Garbaru, kuru turēja aizdomās par pilnvaru pārkāpšanu un krāpšanas atbalstīšanu. Lietā bija aizturētas vēl trīs personas, no kurām divas ir būvuzņēmuma "Igate" darbinieki.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt