Panorāma

EK ārkārtas pasākumi nesola ātru gāzes cenas kritumu

Panorāma

Panorāma

Lēmums nevakcinēt bērnu – gandrīz dzīvības cenā

Ar retu infekciju smagi saslimušā zīdaiņa vecāki pēc pārdzīvotā sapotē divus bērnus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Lēmums ticības apsvērumu dēļ vispār ne pret ko nevakcinēt savus bērnus kādai daudzbērnu ģimenei Latvijā gandrīz maksājis bērna dzīvību – zīdainim, kurš bija saslimis ar B tipa hemofīlo nūjiņu (HiB), vecāki sākotnēji ārstiem neļāva arī pārliet asinis. Redzot, ka bērns var izdzist, tomēr ļāva ārstiem darīt savu darbu. Tagad vecāki sapotējuši arī divus citus savus bērnus, vēstīja Latvijas Televīzijas raidījums "Panorāma".

Tikai tagad, kad mazulis izglābts, Bērnu slimnīcas ārsti gatavi runāt par to, cik smagā stāvoklī bērns bija. To, ka viņš inficējies ar B tipa hemofilo nūjiņu, ārsti noteica pēc plašā sastrutojuma. Joprojām nav zināms, kādas sekas uz veselību inficēšanās atstās.

Bērniņu slimnīcā ieveda komā. Vecāki ārstiem skaidroja, ka savas atvases nevakcinē reliģiskās pārliecības dēļ. Sekoja cīņa par bērna dzīvību un cīņa ar vecākiem, jo viņi iebilda arī pret ārstēšanu.

Piemēram, piecas dienas neļāva pārliet asinis.

Tikai redzot, ka bērns var izdzist jebkurā brīdī, tētis un mamma beidzot ļāva ārstiem darīt savu darbu. 

Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) bērnu infektoloģe un pediatre Dace Zavadska sacīja: "Veicot lumbālo punkciju, iegūstot muguras smadzeņu šķidrumu, kas jādara tādos gadījumos, bija tipiskā atradne – es nezinu, vai jums tas jāstāsta "Panorāmā"... zaļās strutas, kas raksturīgas hemofīlai nūjiņai. Bet, ja mums ir nevakcinēts bērns, mēs esam gatavi uz jebko!"

Ārsti pēdējo 30 gadu laikā ar šo infekciju gandrīz nesaskaras. Agrāk, kad nebija pieejama vakcīna, bērni ar to slimoja un mira.

"Tas bija viens no biežākajiem mirstības rādītājiem bērniem līdz piecu gadu vecumam. Bet tiem, kuri izdzīvoja pēc meningīta, viens no biežākajiem garīgās atpalicības iemesliem. Tieši šīs hemofīlās nūjiņas meningīti," sacīja Zavadska.

Intensīvajā terapijā pie komā esošā bērna gultas vecāki mainīja arī savu viedokli par vakcinēšanu.

"Bērniņš ilgi cīnījās par savu dzīvību... Vēl viens ir jaunāks, tas ir sākts vakcinēt un viens ir vecāks, to arī [sapotēja]. Viens mazs dūriens varētu novērst ciešanas bērnam, un mēs vēl nezinām, kāds būs iznākums. Žēl, ka tas nāk tādā ceļā," teica ārste.

Bērns joprojām ārstējas slimnīcā. Taču Zavadska arī uzsvēra, ka Latvijā zīdaiņu vakcinācijas aptvere ir ļoti augsta, vidēji tie ir 98 procenti. Un kovida laiks aptveri nav mazinājis.

Vakcīna pret hemofīlo nūjiņu iekļauta kombinētajā potē, ko zīdaiņi saņem divu, četru un sešu mēnešu vecumā. Ja vecāki bērnu vakcinēt atsakās, no 14 gadu vecuma pusaudzis pats var izlemt par vakcināciju, atļauju neprasot.

KONTEKSTS:

BKUS nokļuvis bērns, kurš inficējies ar B tipa hemofīlo nūjiņu. Pateicoties plašajai vakcinācijas aptverei, pēdējo 10 gadu laikā Latvijā konstatēti vien astoņi B tipa hemofīlās nūjiņas gadījumi bērniem, no kuriem viens bijis letāls, liecina Slimību profilakses un kontroles centra dati. Pērn Latvijā pret HiB infekciju vakcinēti 99% bērnu.

Infektoloģe Dace Zavadska norāda, ka baktēriju var pārnēsāt ikviens, tomēr slimība var attīstīties tikai nevakcinētajiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti