Dienas ziņas

Paletēs no ķīnas – bīstams augu kaitēklis

Dienas ziņas

Ledus sastrēgumu Gaujā likvidēs uzspridzinot

Traktortehniku zog mazāk, biežāk notiek krāpniecība

Ar pavasara iestāšanos sākuši uzdarboties krāpnieciski traktortehnikas pārdevēji

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Iepriekš ik pavasari izplatīti bija traktortehnikas zādzības gadījumi, taču šogad krietni biežāk notikusi krāpniecība. Piemēram, Latgalē jau vairākas reizes krāpnieki ar viltu no lauksaimniekiem ieguvuši vairākus tūkstošus eiro. Ar sludinājumiem tiek it kā pārdota traktortehnika, taču, tiklīdz veikts pirmais maksājums, pārdevēji un to kontakti pazuduši. Valsts policija uzsver – šāda krāpniecība notiek visā valstī, tāpēc iedzīvotāji aicināti uzmanīties no jebkura veida finanšu darījumiem ar nepazīstamām personām.

3000 līdz 5000 eiro – tik lielas naudas summas šajā pavasarī, piedāvājot neesošu traktortehniku, jau trīs reizes izkrāptas no lauksaimniekiem Latgalē.

Visos gadījumos shēma ir līdzīga – sludinājuma autori aizbildinoties ar lielu citu cilvēku interesi, steidzina pircēju veikt priekšapmaksu, bet uzreiz pēc tās – pazūd bez pēdām.

Valsts policijas (VP) pārstāvis Deniss Žulins norādīja: “Pagājušajā gadā arī bija jau tādi gadījumi, cik mums ir zināms, tie nav tikai Latgales reģionā, tie ir pa visu Latviju. (..) Tagad pavasaris, zemnieki kā ierauga, ka tur lētāks tas traktoriņš...”

Līdzīgi izteicās zemnieku saimniecības “Meža Grumuži” īpašnieks Artūrs Tjušs: “Tur jau ir tā psiholoģija, kas nospēlē šajos momentos, ka redzi ko labu, lētu, lai saķertu pirmais. (..) Attālināti tas ir arī krāpniekiem daudz vieglāk. Tās krīzes situācijas parasti arī izmanto.”

Tjušs, kas graudaugus audzē zemnieku saimniecībā “Meža Grumuži” Rēzeknes novada Nagļu un Lūznavas pagastos, līdz šim pats nav saskāries ar krāpniekiem.

“Pirms kādu darbību veikšanas, naudas pārskaitīšanas ievācu vairāk informācijas par pārdevēju. Ļoti svarīgu lomu spēlē tieši iepriekšējā reputācija,” atzina Tjušs.

Savukārt biedrības “Zemnieku saeima” valdes loceklis Mārtiņš Trons atzīmēja: “Tomēr Eiropā un Latvijā ir pietiekami daudz oficiālu dīleru ar labām atsauksmēm, ar garantijām, kas, jā, varbūt tajā brīdī par kādiem 500 vai 100 eiro jums to tehniku piegādās dārgāku, tajā pašā laikā ir garants, ka tiks piegādāta normāla tehnika un nebūs arī kaut kādi krāpniecības gadījumi.”

Iepriekš traktorus biežāk zaga un pārdeva rezerves daļās: Ludzas pusē kāds lauksaimnieks iegādājās Zviedrijā nozagtu traktoru, bet Jēkabpilī viens traktors sakomplektēts pat no trīs zagtiem traktoriem. Gadījumi kļuvuši retāki, kopš nesen Valsts tehniskās uzraudzības aģentūras datu bāze pieslēgta kopējam Eiropas tīklam.

“Zaga un tālāk pārdeva uz Lietuvu vai lika kaut kur kravas mašīnās vai uz dzelzceļa un sūtīja tālāk uz Krieviju, uz Ukrainu, (..) Pa Zemgales un Kurzemes pusi bija gadījumi, kad navigācijas iekārtas zaga,” atklāja Trons.

Speciālisti un policija aicina iedzīvotājus būt modriem un traktortehniku iegādāties no uzņēmumiem vai personām, kas ir zināmas, preci vispirms apskatīt uz vietas. Tas ir svarīgi, jo pēdējā laikā krāpnieki aizsegam izmanto e-pasta adreses un citus virsrakstus, kas no oficiāla uzņēmuma nosaukuma atšķiras tikai ar vienu burtu. Ja tomēr gadījies kļūt par krāpniecības upuri, obligāti ar iesniegumu jāvēršas Valsts policijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti