Dienas ziņas

Rīgā ierodas viens no lielākajiem ASV Jūras spēku kuģiem

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Rudbāržos ekshumēti padomju karavīru kapi

Ar pārsteigumu sākusies padomju karavīru kapu pārcelšana Rudbāržos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Par teju 60 apglabātajiem mazāk, nekā līdz šim tika uzskatīts – tāds ir rezultāts pēc Rudbāržu padomju karavīru kapos apglabāto ekshumēšanas, pastāstīja Skrundas televīzija. Šobrīd noslēdzies viens posms no pārcelšanas procesa – Rudbāržos dusošie padomju karavīri ekshumēti. Tas atklājis ne vienu vien pārsteigumu.

Līdz šim, balstoties uz oficiālajiem sarakstiem un arī vārdiem, kas rakstīti uz piemiņas plāksnēm, bija zināms, ka Rudbāržos esošajos Otrajā pasaules karā bojā gājušo padomju karavīru kapsētā atdusas 136 karavīri. Ekshumācija gan parādījusi pavisam citu ainu. Te atrastas 78 padomju karavīru mirstīgās atliekas.

"Tas jāprasa tiem cilvēkiem, kas veica šo uzvārdu dokumentēšanu tajos laikos, bet šai brīdī

tie cilvēki, kas pārvietoti uz kapiem, ir šo cilvēku skeletu daļas, nekārtīgi atvesti un kaut kādā veidā ieglabāti,"

skaidroja "Meklēšanas vienības "Leģenda"" vadītājs, Brāļu kapu komitejas biedrs Tālis Ešmits.

Pie apglabātajiem karavīriem atrasta arī viena "Mosin-Nagant" sistēmas šautene, kāda bija Sarkanās armijas karavīriem, atrasti arī sprādzienbīstami priekšmeti – rokas granātas un patronas. Šādām lietām apbedījumos nebūtu jābūt, atzina Tālis Ešmits. Turklāt arī kapu plānojums izrādījies ne tāds, kāds tas bija izveidots.

"Šeit gar kapsētas malu iet viena apbedījuma bedre, gar pretējo malu, kas bija zem taciņas, kur jūs staigājāt pirms tam, arī bija apbedījumi," norādīja Ešmits, un atzina, ka apraktie cilvēki atradušies arī zem taciņas.

Rudbāržu padomju karavīru kapi nebija pirmapbedījumi, bet gan veidoti vairākus gadus pēc kara, kad kritušie savesti no vietām, kur notikušas kaujas, lielākoties no kaimiņos esošās Nīkrāces. Kārlis Maks, kurš dzīvo vien dažus metrus no nu jau bijušās kapsētas, atceras, ka savulaik klasesbiedri stāstījuši, kā notikusi karavīru pārbedīšana. 

"Kā jau Staļina laikos, vietējie cilvēki tika spiesti iet un rakt ārā, un savākt mežos palikušos neapraktos kritušos," atcerējās Rudbāržu pagasta iedzīvotājs Kārlis Maks.

"Tad viņus veda ar zirgiem, lika šeit, acīmredzot, [izdzertais] spirts ir darījis savu, ka tur ir krustām šķērsām viņi salikti, deva spirtu, dezinfekcijai visādos veidos."

Kritušo padomju karavīru ekshumācijas process Rudbāržos bija apsargāts un teritorija iežogota. Lai nefilmētu tuvplānus un detaļas, filmēšanas komandai ļauts iekļūt līdz pēdējam norobežojumam, kas bija pārdesmit metrus no pašiem kapiem.

Karavīru mirstīgās atliekas līdz pārbedīšanai padomju karavīru kapos Nīkrāces pagastā tiks uzglabātas kaulu depo. Uz Nīkrāci tiks pārceltas arī piemiņas plāksnes un tēlnieces Līvijas Rezevskas veidotais piemineklis.

"Pārvietošana notiek kā spoguļattēls, kā šeit ir, tad kā spoguļattēls ieglabāts Nīkrāces kapos," paskaidroja Tālis Ešmits.

Jau stāstījām, ka šie kapi atradās topošās Pulkveža Oskara Kalpaka profesionālās vidusskolas teritorijā. Tā kā tā paredzēta militārām vajadzībām, tad tika nolemts kapus pārcelt uz Nīkrāces pagastā esošajiem daudz lielākiem padomju karavīru kapiem.

Par lēmumu pārvietot padomju karavīru kapus no Rudbāržiem uz Nīkrāci Aizsardzības ministrija ar Ārlietu ministrijas starpniecību ir informējusi arī Krievijas Federācijas vēstniecību Latvijā. Tā tiks informēta arī par pārbedīšanas laiku pēc apbedījuma vietas izveidošanas Nīkrāces brāļu kapos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti