Ar noteikumu pārskatīšanu varētu atļaut veģetāru uzturu skolās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Strīdā par tiesībām uz veģetāru uzturu skolās, kur tiesa šī jautājuma izlemšanu atstāja ārstu - nevis bērnu vecāku -  ziņā, Tiesībsarga birojs ir viennozīmīgi vecāku pusē. Tikmēr valdībā plāno spriest par noteikumu pārskatīšanu, lai ļautu bērniem dot veģetāru uzturu skolās, intervijā LTV raidījumā "Aizliegtais paņēmiens" pastāstīja veselības ministre Anda Čakša (Zaļo un zemnieku savienība).

Latvijas skolās bērnus ēdināt bez gaļas nedrīkst. To nosaka valdības noteikumi, kuros, noteikts, piemēram, pieļaujamais sāls un cukura daudzums ēdienā. Tostarp nedēļā bērnam skolā jāuzņem vismaz 200 grami liesas gaļas vai zivs.

Šie noteikumi attiecas uz visām skolām, tostarp arī privātajām. Uz to norādījusi Administratīvajā apgabaltiesā lietā par veģetāru uzturu privāta izglītības iestādē Ikšķiles Brīvā skola.

Skolai gan ir tiesības nodrošināt veģetāras pusdienas, ja saņemta izziņa no ārsta, ka tās ir bērna veselības vajadzībām atbilstošas. Savukārt vecāku piekrišana nav pamats noteikumu neievērošanā.

“Tiesībsarga ieskatā būtu jānodrošina iespēja bērnam saņemt arī veģetāru uzturu. Jābūt izvēlei starp uzturu, kas satur gaļu vai zivis, un jābūt iespējai izvēlēties pilnvērtīgu veģetāru uzturu. Tas tomēr izriet gan no Satversmes 99.panta, kas garantē domas, apziņas un reliģiskās pārliecības brīvību, gan no starptautiskiem cilvēktiesību dokumentiem,” norāda Tiesībsarga biroja pārstāve Laila Grāvere.

Bet norādi uz ārsta izziņu viņa kritizē: “Tas nebūtu pareizi, ka ir jābūt ārsta zīmei, jo tas jau nav saistīts ar veselību, tas ir saistīts ar pārliecību. Ārsta zīmei ir jābūt, ja tiešām tā ir kāda diagnoze, ka ir kāda uztura nepanesamība vai kāda pārtikas alerģija. Tā ir pilnīgi cita lieta.”

Tiesībsarga ieskatā valdības noteikumi jālabo un jānodrošina līdzvērtīgas tiesības uz pilnvērtīgu uzturu skolās arī bērniem veģetāriešiem.

Ministre Čakša atklāja, ka pašlaik plānots pārskatīt Ministru kabineta noteikumus, paredzot, ka izglītības iestādēs var tikt nodrošināts arī veģetārs uzturs. Tas gan būtu jāsaskaņo ar bērnu vecākiem vai aizbildņiem, bet pretēji Administratīvās apgabaltiesas skatījumam – nebūtu nepieciešama ārsta zīme.

Risinājums - dažādas alternatīvas

Par iespējamo risinājumu veģetārai ēdināšanai skolā stāsta Linda Bengtsone, kura jau desmit gadus dzīvo Zviedrijā: “Viņiem ir tāda kā bufete: katrs iet un paņem, cik tik viņš grib. Un tad tur ir parastais ēdiens un veģetāra alternatīva. Tie ēdieni ir ļoti līdzīgi. Ja ir kotletes gaļas ēdājiem, tad kaut kādas burkānu kotletes. Un pārējo viņi pielasa klāt, ko viņi grib - salātus un pupiņas, tomātus, gurķus, kartupeļus. Ja ir lazanja, tad vienam ir ar gaļu, otriem ir ar spinātiem.”

“Aizliegtais paņēmiens” vērsās arī pie uztura speciālistes Rīdas Mengelsas, kura ir ASV Masačūsetsas Universitātes lektore un ASV Veģetāra uztura apvienības biedre. “ASV valsts skolās ir noteikts, kam tieši jābūt pusdienās, jo tās ir valsts apmaksātas. Tiek piedāvāta iespēja aizvietot gaļu ar kaut ko citu, piemēram, tofu. Taču daudzās skolās tomēr gaļa ir vienīgā izvēle. Ja bērni savā skolā vēlētos ieviest veģetāru ēdienu, tad viņiem būtu jāvienojas ar skolas vadību, lai šādu izvēles iespēju ieviestu.”

Uztura speciāliste no ASV arī pārliecināta, ka vecākiem būtu jābūt tiem, kas izlemj, ko ēdīs viņu bērni.

Tiesa, ar nosacījumu – vecāki saprot, ko nozīmē veselīgs uzturs. “Ja vecāki saka, ka mans bērns tagad ēdīs tikai dārzeņus, tas nav veselīgs uzturs. Veselīgs veģetārs uzturs ietver arī zirņus, pupas, graudaugus, augļus, arī piena produktus un/vai olas. Vecākiem būtu jānodrošina bērniem pilnvērtīgs uzturs, un es uzskatu, ka tai jābūt vecāku izvēlei,” norāda Mengelsa.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti