Panorāma

Mediķi bažījas: pieaugs paslīdot gūto traumu skaits

Panorāma

Atbalsta A. Kaimiņa izdošanu kriminālvajāšanai

Latvijā «Moderna» vakcīnas otrā deva nav rezervēta

Ar «Moderna» vakcīnu potēto revakcinācijai paļaujas uz nākamo piegādi

Lai gan, sākot vakcināciju, uzsvērts – pirmo poti potējot, vakcīna otrai tiek rezervēta no jau piegādātajām, Latvijā izpotēts gandrīz viss atvestais nelielais “Moderna” vakcīnu krājums. Tas nozīmē, ka otrās devas netiek turētas rezervē, un pašlaik ar “Moderna” sapotēto cilvēku revakcinācija ir pilnībā atkarīga no tā, vai atvedīs solītās nākamās vakcīnas partijas.

Latvija līdz šim saņēmusi vairāk nekā 31 tūkstoti Covid-19 vakcīnu. Ar tām līdz šim sapotēti gandrīz 17 000 ārstu un medicīnas iestāžu darbinieku, jo pilnvērtīgai vakcinācijai vajadzīgas divas devas un katram cilvēkam paredzētā otrā pote tiek turēta rezervē. Vismaz tā speciālisti un amatpersonas apgalvoja, sākot mediķu vakcināciju. Ar “Pfizer” vakcīnu tā arī notiek, bet ar “Moderna” ir citādi.

Pirmā, salīdzinoši nelielā krava ar 1200 “Moderna” vakcīnām Latviju sasniedza pirms divām nedēļām. Un tāpat kā ar “Pfizer”, arī šīs vakcīnas katram pienākas divreiz, līdz ar ko tās pietiktu 600 cilvēkiem, rēķinoties, ka katram no viņiem pēc 28 dienām pienāksies otrā deva. Bet dati rāda, ka līdz šodienai ar “Moderna” vakcīnu sapotēti 1183 cilvēki. Kas nozīmē, ka faktiski otrā  deva lielākajai daļai ar “Modernu” vakcinēto pašlaik nav pietaupīta.

“Mēs pasūtām katru nedēļu vakcīnas Slimību profilakses un kontroles centrā atbilstoši tam, cik daudzi cilvēki ir pieteikušies, cik liels ir pieprasījums. Ar “Moderna” vakcīnu arī bija tā, ka vienā brīdī beidzās visas mums paredzētās vakcīnas, un mēs saņēmām ziņu, ka šobrīd pirmreizējo vakcināciju mēs pārtraucam,” pastāstīja Bērnu slimnīcas pārstāve Dace Zaldāte-Rozentāle.

Bērnu slimnīca ar “Moderna” vakcīnu sāka potēt uzreiz nākamajā dienā pēc pirmās piegādes. Bija pirmie, kas to izmantoja, bet kopš šīs nedēļas tas vairs nenotiek.

“Mums gan darbinieki turpina pieteikties, gan ārstniecības personas. Tiklīdz tās vakcīnas mums būs pieejamas, mēs turpināsim organizēt vakcinācijas procesu,” stāstīja slimnīcas pārstāve.

Veselības ministrijā pastāstīja, ka tika pieņemts lēmums visas saņemtās 1200 devas, kas bija sagādātas janvāra vidū, novirzīt pirmreizējai vakcinācijai, savukārt revakcinācijai devas jau rezervēt no otrās piegādes, kas ir gaidāma šajā nedēļā. Ministrija paļaujoties uz ražotāja solīto piegāžu grafiku un to, ka vakcīnas būs. Svētdien gaidāma nākamā, arī samērā neliela “Moderna” vakcīnu piegāde. Tajā būs 2400 devas.

Bažas, ka kādam pēc 28 dienām otrā deva varētu neatrasties, ministrijā noraida.

“Šinī gadījumā gan no šīs ienākošās kravas tiks rezervēta daļa, lai varētu nodrošināt otru vakcīnu tiem cilvēkiem, kas jau ir saņēmuši vakcīnu “Moderna”. Un atlikusī daļa tiek novirzīta citiem cilvēkiem,” norādīja ministrijas pārstāvis Oskars Šneiders.

Pēc tam nākamās “Moderna” vakcīnu piegādes plānotas februārī, bet “Pfizer” – aprīlī.

KONTEKSTS:

Latvija līdz šim saņēmusi trīs “Pfizer” un “BioNTech” izstrādātās Covid-19 vakcīnas kravas – pirmajās divās piegādēs saņemtas 23 400 vakcīnu devas, bet trešajā – vēl 6800 devas.  Savukārt 12. janvārī saņemtas pirmās 1200 ražotāja "Moderna" vakcīnas pret Covid-19.

Latvija teorētiski varēja pieteikties lielākam “Pfizer/BioNTech” vakcīnu daudzumam, taču pēc veselības nozares ekspertu darba grupas izvērtējuma, ņemot vērā šīs vakcīnas specifiskās uzglabāšanas un izlietošanas prasības, pieņemts lēmums par mazāku daudzumu. Veselības ministrija gan uzskata, ka to nevar saukt par kļūdu. Taču pēc Eiropas Komisijas (EK) panāktās vienošanās ar ražotājiem par papildu “Pfizer”/”BioNTech” Covid-19 vakcīnu devu piegādēm Latvija nolēmusi iegādāties kopumā līdz 1,403 miljoniem šo vakcīnu devu, tiesa, šīs papildu piegādes sāksies no šī gada otrā ceturkšņa.

Tāpat  valdība apstiprinājusi ieceri pieteikties vēl papildus 646 510 Latvijai pieejamajām Vācijas ražotāja “CureVac” vakcīnām, tādējādi no šī ražotāja kopumā plānojot iegādāties 946 510 vakcīnu, taču arī šī vakcīna nav vēl apstiprināta izmantošanai ES.

Lielāko devu skaitu - aptuveni 1,7 miljonus devu - bija plānots iegādāties no “AstraZeneca”. Taču šī vakcīna vēl nav apstiprināta izmantošanai ES, par to plānots lemt 29.janvarī, bet jau pirms tam uzņēmums brīdināja, ka nespēs piegādāt vakcīnas solītajā apjomā, un izskanēja, ka līdz aprīlim Latvija varētu saņemt vien 110 000 devu no šī ražotāja.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt