Panorāma

VDD: kompromiss nav iespējams

Panorāma

Tehnoloģijas atvieglos bitenieku darbu

Spriež, kā glābt Latvijas pilsoni no izdošanas Dienvidāfrikai

Ar likuma izmaiņām cenšas palīdzēt Kristīnei Misānei

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Saeima nodevusi  izskatīšanai komisijās pozīcijas deputātu priekšlikumu radīt likumisku ietvaru Latvijas rīcībai saistībā ar pilsoņu izdošanu trešajai valstij kriminālvajāšanai. Šis risinājums, iespējams, varētu palīdzēt Latvijas pilsonei Kristīnei Misānei, kuru Dānija nolēmusi izdot Dienvidāfrikai.

Kaut gan Misānes lietā Saeima ar milzīgu balsu vairākumu, 92 deputātiem no 100 balsojot “par”, jau ir nosūtījusi Dānijai lūgumu Latvijas pilsoni neizdot, Dānijas tiesas lēmums par izdošanu joprojām paliek spēkā.

Vairāki politiķi ir norādījuši, ka mūsu Ģenerālprokuratūra Misānes tiesību aizsardzībā  rīkojusies novēloti un nav darījusi visu iespējamo, lai Misāne sodu var izciest Latvijā.    

Tagad steigā tiek meklēti risinājumi. Piemēram, astoņi deputāti no Saeimas opozīcijas ir sagatavojuši  likumprojektu, kur formulēti obligāti principi, kā Latvijas varasiestādēm būtu jārīkojas tad, ja kāda no ES dalībvalstīm lemj par mūsu pilsoņu izdošanu ārpus ES teritorijas. Tādējādi Latvijas Ģenerālprokuratūrai ar speciālu likumu tiktu dota iespēja attiecīgās lietas pārkvalificēšanā un jaunatklātu apstākļu izmantošanā, lai pēc iespējas ātri panāktu mūsu pilsoņu atgriešanu Latvijā.

Šo likumu vēl varētu pagūt piemērot arī  Misānes lietā, uzskata projekta iesniedzēji. 

Viņi nepiekrīt, ka būtu jāgaida Misānes izdošana Dienvidāfrikas Republikai (DĀR), jo jaunu starptautisku līgumu slēgšana prasīs daudz laika un birokrātijas, bet tikmēr Dienvidāfrikas cietumā Latvijas pilsone būs pakļauta briesmām.

Savukārt deputātu grupa sadarbības veicināšanai ar Dānijas parlamentu nolēmusi vērsties pie saviem kolēģiem Dānijā ar aicinājumu veidot abu valstu deputātiem kopīgu grupu, lai parlamentārā ceļā rastu risinājumu Misānes lietā.

Ceturtdien Latvijas vēstniece Dānijā Alda Vanaga ir tikusies ar Dānijas parlamenta spīkeru Henriku Damu Kristensenu. Secinājums tik un tā ir, ka Dānijas parlaments nevar iejaukties tiesībsargājošo institūciju darbā. Tātad - dāņu tiesas lēmums par Misānes izdošanu Dienvidāfrikai ir spēkā.  

KONTEKSTS:

Par sadarbību ar Dienvidāfriku politiķi sāka runāt pēc tam, kad atklājās, ka Dānija grasās izdot Dienvidāfrikai Latvijas pilsoni Kristīni Misāni.

Viņa 2018. gada maijā no DĀR aizbēga uz Latviju. Kristīne atzina, ka tādējādi pārkāpusi jaunākā bērna – savas meitas – saskarsmes tiesības ar tēvu, kurš ir DĀR pilsonis. Kristīne par vardarbību no vīrieša puses jau bija vērsusies Dienvidāfrikas tiesībsargājošajās iestādēs, taču tas vīrieti sadusmoja vēl vairāk, un apdraudēta bijusi ne vien Kristīnes, bet arī meitas dzīvība un veselība.  

2018. gada decembrī Kristīni, kura lidoja darba darīšanās, Dānijas lidostā aizturēja un apcietināja, jo Dienvidāfrika pēc bērna tēva apsūdzības viņu izsludināja meklēšanā par bērna nolaupīšanu, dokumentu viltošanu un citiem pārkāpumiem. Kristīnei draud cietumsods līdz 15 gadiem, informēja viņas ģimene, norādot uz sliktajiem Dienvidāfrikas ieslodzījuma vietu apstākļiem.

Lai gan Dānija vērsās pie Latvijas, mūsu valsts prokuratūra savu pilsoni neizprasīja izdošanai tiesāšanai Latvijā, jo noziegumu neuzskata par pārāk smagu. Tikai pērnā gada beigās Ģenerālprokuratūra aizsūtīja Dānijai vēstuli ar lūgumu apturēt Kristīnes izdošanu Dienvidāfrikai šīs valsts cilvēktiesību pārkāpumu dēļ. 

Saeima nolēma lūgt Dānijas parlamentu un tiesībsargājošās iestādes palīdzēt rast risinājumu, lai Latvijas pilsone Misāne netiktu izdota DĀR.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti