Dienas ziņas

Iedzīvotāji steidz evakuēties no Ukrainas austrumiem

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Ar lidaparātiem pierobežas mežos izvieto pusmiljonu vakcīnu

Ar lidaparātiem Latvijas pierobežas mežos izvieto pusmiljonu vakcīnu pret trakumsērgu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Jau vairākus gadus Latvija oficiāli ir no trakumsērgas brīva valsts. To gan nevar sacīt par mūsu kaimiņiem – Krieviju, Baltkrieviju un arī Ukrainu. Lai nepieļautu nāvējošās slimības ienākšanu un uzliesmojumu, pierobežā regulāri tiek vakcinētas lapsas un jenotsuņi.

Arī šajā pavasarī Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) vakcinē savvaļas dzīvniekus pret trakumsērgu. Infekcijas ierobežošanai nepieciešams pusmiljons devu, kuras līdz izmantošanai uzglabā pārvietojamā refrižeratorā mīnus 20 grādos.

“Nu, lūk! Šis apkārt ir parafīns un zivju milti. Šāda veida materiāls, kurš diezgan nelāgi ož, bet tādā veidā pievilina lapsas, jenotsuņus. Viņiem tas garšo, un iekšā ir, šobrīd vēl sasalis, šis blisteris, follija kapsula ar sasalušu vakcīnu, kura atsalstot paliek šķidra,” izrādīja PVD pārstāvis Mārtiņš Seržants.

Lai vakcinēšana būtu efektīva, rūpīgai jābūt ne tikai šādu  kubiņu uzglabāšanai, bet arī izvietošanai mežos. To speciālisti dara, izmantojot lidaparātu, kura kabīnē uzstādīta īpaša iekārta.  

“Cilvēki uz zemes ielādē noteiktu plānoto skaitu ar vakcīnu kastēm, apjomu, daudzumu, ielādē tādā ripulī, ritenī, uz kā uztin šo lentu. Izmešanu dozē iekārta, kura pati saprot, cik ātri lido un attiecīgi, cik daudz viņu vajag izmest uz vienu kvadrātmetru,” stāstīja Seržants. 

Šādā veidā 70 kilometrus ap austrumu robežu ik pēc 400 metriem izmet pa vienai vakcīnas devai. Divu nedēļu ilgajā dzīvnieku vakcinēšanas procesā iesaistīti kopā četri lidaparāti. 

"Izplānot tādu maršrutu uzdevums ir aviokompānijai. Te redzam, visa šī teritorija, šīs līnijas, katra krāsa faktiski parāda. Piemēram, lidošana no Daugavpils ir viens sektors, kur dubultā tiek nosegta šī teritorija. Iekārta arī fiksē katras izmestās devas koordinātas, lai pēc tam pārliecinātos par vienmērīgu pārklājumu, kas slimības ierobežošanai ir ļoti būtiski. Tāpat arī svarīga ir ne tikai vakcinēšana, bet arī mednieku iesaiste," norādīja PVD pārstāvis.

“Tas, ko mednieki dara un ko medniekiem vajadzētu darīt, ir noteikti –  sekot līdzi šo dzīvnieku skaitam. Pēc iespējas samazināt šo dzīvnieku skaitu, samazināt populāciju, tādā veidā arī mazinot riskus, ka šī slimība atkal varētu parādīties,” paskaidroja Mednieku asociācijas valdes priekšsēdētājs Haralds Barviks.

Mednieki nomedītās lapsas nodod dienestam pārbaudēm, kur tālāk pārbauda vakcīnas iedarbību. Kopumā PVD trakumsērgas izskaušanai un uzraudzībai gadā tērē teju miljonu eiro. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti