Panorāma

Ventspilī cietušais mazulis miris

Panorāma

Vai bankas naudu aizvien tur zeķē?

Atklāj plāksni pie vecās Latvijas Radio ēkas

Ar jaunu plāksni iezīmē Latvijas Radio pirmsākumus Rīgā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Piektdien, 30.oktobrī, gatavojoties Latvijas Radio 90.gadadienai, atklāta Latvijas Radio izveidei veltītā vēsturiskā plāksne Rīgā, Radio ielā. Zinātņu akadēmijas prezidents Ojārs Spārītis atzīmēja, ka ir būtiski Rīgā iezīmēt vietu, kur sākušies pirmie Latvijas Radio sirdspuksti.

Īsi pirms vēsturiskās plāksnes atklāšanas radio darbinieki no dažādām struktūrvienībām devās nelielā izbraucienā ar retro laika tramvaju, lai iejustos Latvijas Radio dibināšanas laikā. Savukārt piebraucot pie ēkas Barona un Radio ielas stūrī, reklāmas stendu rotāja retro laika radio plakāti.

Ar pašreizējo vēsturiskās radio ēkas iemītnieku radio “Naba”muzikālu priekšnesumu tika atklāta neliela melna plāksne Radio ielā uz ēkas, kur patlaban atrodas Latvijas Universitātes fakultātes. Tieši šajā vietā pirms 90 gadiem 1.novembrī ar operas “Madame Butterfly” translāciju atklāja Latvijas Pasta un telegrāfa departamenta Rīgas radiofonu.

Uz atklāšanu bija sanākuši gan Latvijas Radio ļaudis, gan citi Rīgas iedzīvotāji un garāmgājēji. Pie atklātās plāksnes, uz kuras redzams arī Latvijas Radio logo, līdzās uz reklāmu stenda izvietoti arī retro radio plakāti.

Pasākumā uzrunas teica Latvijas Radio kanālu vadītāji. Piemēram, Gunda Vaivode, Latvijas Radio 3 - "Klasika" vadītāja, pastāstīja, ka liela daļa iedzīvotāju, iespējams, nemaz nezina, ka radio pirmsākumi meklējami tieši šajā ēkā, jo Doma laukumā radio atrodas jau daudzus gadus. Tādēļ arī vēstures dēļ šo ēku ir nepieciešams iezīmēt.

Gunda uzrunā minēja, ka pirmo pārraidi tolaik 1925.gadā no šīs ēkas dzirdēja vien 331 abonements.

"Lai mēs nesadalāmies niekos, lai mēs spējam tvert lietas lielā diapazonā, lai mēs nerušināmies, kā teica Vītols, savos mazdārziņos pa rezēdām, bet audzējam arī rozes un lillijas," viņa novēlēja radio.

Tad nu Latvijas Radio var lepoties, ka abonementu skaits ir ar vairākām nullēm rakstāms.

Savukārt Zinātņu akadēmijas prezidents Ojārs Spārītis pēc svinīgās plāksnes atklāšanas norādīja, ka radio piedzimšanas vieta Latvijas vēsturē ir tikpat būtiska kā citas vietas, piemēram, valsts dzimšanas vieta Nacionālā teātra ēkā vai kādu dižgaru dzimšanas vietas. “Liekas, ka mēs ar šādām piemiņas zīmēm atgādinām paši sev, mūsu sabiedrībai par to, kas svarīgs noticis mūsu zinātnē, tehnikā, ja vērtējam, ko radio nozīmē tehnikas un tehnoloģijas pasaulē.

Reizē ar radio vietas iezīmēšanu Rīgas sejā mēs parādām to, kur radusies šī sabiedrību uzrunājošā medija pirmā sirds, kur viņa ir pukstējusi un kur  tā ir iejūsminājusi sabiedrību, informējusi līdz attālākajiem zemes nostūriem.

Zinātņu akadēmijas prezidents Ojārs Spārītis par Latvijas Radio vēsturisko plāksni
00:00 / 01:02
Lejuplādēt

Tāpēc radio piemiņas un radio ietekmīga informācijas līdzekļa spēks ir svarīgs, jo sabiedrība vēlas uzticēties medijam, žurnālista sirdsapziņai un radio darbinieku informētības pakāpei, kur katras vārds tiek pasniegts ar noteiktu autoritāti un mīļā balsī,” sacīja Spārītis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti