Ar jauno plānu IeM bēgļus cer integrēt gada laikā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Sagatavojot rīcības plānu patvēruma meklētāju un bēgļu uzņemšanai, Iekšlietu ministrija (IeM) iecerējusi, ka gada laikā pēc ierašanās šīs personas būs spējušas integrēties Latvijā, intervijā Latvijas Radio sacīja ministrijas valsts sekretāre Ilze Pētersone-Godmane.

Kamēr bēgļi atradīsies Muceniekos, viņiem tiks izstrādāta individuālā integrācijas programma, tostarp skatoties cilvēka spējas veikt kādu darbu, norādīja ierēdne. “Ne tikai, lai cilvēkam tiek nodrošināts darbs. Bet paralēli jāskatās, ja tā ir ģimene ar bērniem, lai bērniem būtu iespēja netālu iet bērnudārzā vai skolā,” sacīja Pētersone-Godmane.

Tāpat plānots iespējami ātrāk piedāvāt latviešu valodas apmācības.

Tādējādi iecerēts, lai gadu pēc ierašanās, kad beidzas valsts atbalsts personai vai ģimenei, tā būtu spējusi integrēties Latvijā.

Vēl viens no jautājumiem ir saistīts ar 256 eiro pabalstu, kas pēc darba atrašanas bēglim tiek atņemts. “Bet darba grupā mēs daudz diskutējām par šo jautājumu un uzskatām, ka šis pabalsts būtu jāsaglabā 12 mēnešus. Bet tā ir politiska izšķiršanās. (..) Ja mēs gribam, lai šie cilvēki atsperas un iegūst stabilitāti Latvijā, tad mēs noteikti runātu par to, ka šis pabalsts būtu jāsaglabā,” norādīja IeM valsts sekretāre.

Pētersone-Godmane norāda uz darba grupas izdiskutētajiem pamatkritērijiem bēgļu atlasei, lai viņus varētu vieglāk iekļaut Latvijas sabiedrībā:

  • ģimenes ar bērniem, kuri iet skolā un līdz ar to vieglāk mācīt latviešu valodu,
  • viens no diviem vecākiem runā vismaz kādā no Eiropas valstu valodām,
  • personām ir apliecinošie dokumenti,
  • personas ar izglītību.

Darba grupā arī izkristalizējies, ka Mucenieku kapacitāte ir nepietiekams resurss, bet turpat ir divas nepabeigtas ēkas. Tās būs jāsaved kārtībā. Tam būs vajadzīgs vairāk nekā viens miljons eiro.

Neskaidrība ir ar solīto ES finansējuma saņemšanas laiku, jo jau novembrī būs jāsāk strādāt pie ar šiem jautājumiem, piemēram, speciālistiem būs jādodas uz pārrunām ar bēgļiem. Pētersone-Godmane prognozē, ka nākamgad šī nauda varētu tikt paņemta no budžeta līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem.

 Skaidrojums: Ar ko atšķiras bēglis, patvēruma meklētājs un nelegālais imigrants

Patvēruma meklētājs - cilvēks, kurš ierodas kādā valstī un lūdz patvērumu.

Bēglis - cilvēks, par kuru atbildīgās iestādes atzinušas, ka viņš izcelsmes valstī pakļauts vajāšanas briesmām rases, reliģijas, tautības, sociālās grupas dēļ.

Alternatīvais statuss - cilvēks, kurš nevar saņemt bēgļa statusu, tomēr viņam nepieciešama aizsardzība. Statusu piešķir īslaicīgi.

Nelegālais imigrants - cilvēks, kurš pretlikumīgi šķērso valsts robežu vai nelikumīgi uzturas valstī bez nolūka lūgt patvērumu.

***
Vārdu “bēglis” ziņu portāls Lsm.lv lieto ne šauri juridiskā, bet plašākā nozīmē, apzīmējot cilvēkus, kas pēdējo gadu laikā dažādu iemeslu dēļ atstājuši savas mājas un ieradušies vai aizvien ir ceļā uz Eiropu, kur vēlas apmesties uz dzīvi.  

Jau ziņots par Iekšlietu ministrijas darba grupas sagatavoto rīcības plānu patvēruma meklētāju un bēgļu uzņemšanai. Otrdien, 29.septembrī, sagatavoto rīcības plānu skatīs valdība.

Arī vēstīts, ka pēdējos mēnešos Eiropu ir pārsteigusi bēgļu krīze, kuru uzskata par lielāko kopš Otrā pasaules kara beigām. 

Eiropas Komisijas priekšsēdētājs Žans Klods Junkers rosināja Eiropas Savienības valstīm uzņemt 160 000 bēgļus, kuri jāsadala pa visām Eiropas Savienības valstīm. Vēlāk par šo bēgļu izvietošanu vienojās Eiropas valstu iekšlietu ministri.

Latvijā brīvprātīgi plānots uzņemt vairāk nekā septiņus simtus bēgļus. Tas koalīcijas partiju starpā raisījis asas diskusijas, kurās iesaistījās arī Valsts prezidents, tiekoties ar katru no Saeimā pārstāvētajiem politiskajiem spēkiem. Neraugoties uz nesaskaņām, Latvijas pozīciju par labu bēgļu papildus uzņemšanai apstiprināja gan valdība, gan Saeimas Eiropas lietu komisija.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti