Ar grozījumiem likumā atvieglo laulības šķiršanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Saeima ceturtdien, 3. februārī, trešajā galīgajā lasījumā atbalstīja Civillikuma grozījumus, kas paredz atvieglot laulības šķiršanas procesu. Par to informēja "Attīstībai/Par!" Saeimas frakcijā, kuras deputāti rosināja šīs likuma izmaiņas.

Līdz šim gadījumos, kad kāds no laulātājiem pretojās laulības šķiršanai, Civillikums paredzēja iespēju vienpusēji to pieprasīt tiesā pēc trīs faktiski šķirtas dzīves gadiem – šis laika posms pēc "Attīstībai / Par!" deputātu ierosinājuma saīsināts uz vienu gadu. Tāpat arī likums vairs neparedz tiesai iespēju atlikt šķiršanās prasības izskatīšanas termiņu uz pusgadu, cerot uz laulāto samierināšanos. 

"Likuma izmaiņas stiprinās ģimenes institūtu, ļaujot savlaicīgi  pārtraukt izirušu laulību. Cilvēka izvēles brīvību respektējošs regulējums mazina aizspriedumus pret laulības noslēgšanu," norādīja Saeimas deputāte Inese Voika ("Attīstībai/Par!"). 

Deputātu Jura Pūces un Ineses Voikas rosinātos grozījumus Civillikumā atbalstījusi arī Tieslietu ministrijas 2021. gada rudenī sasauktā darba grupa, kurā piedalījās pārstāvji no tiesu sistēmas, tostarp tiesneši ar pieredzi ģimenes tiesību jautājumos un pārstāvji no bērnu tiesību aizsardzības institūcijām, kā arī no biedrības "Centrs Marta".

Sarunas gaitā darba grupas dalībnieki atzīmējuši, ka tiesiskā nenoteiktība, nogaidot līdz šim Civillikumā noteiktos trīs gadus, var negatīvi ietekmēt laulāto bērnus.


Tāpat, pēc "Attīstībai/Par!" Saeimas frakcijas deputātu teiktā, var tikt radītas nelabvēlīgākas sekas ne tikai abu laulāto bērnu psihoemocionālajai stabilitātei, bet arī pašiem pieaugušajiem. It sevišķi, ja puse, kura nevēlas šķirt laulību, iebilst bez svarīga pamatojuma vai neizrāda ieinteresētību iniciētajā laulības šķiršanas procesā. Diskusijas gaitā esot norādīts, ka puse, kura nesniedz piekrišanu laulības šķiršanai, būtībā realizē otra laulātā kontroli, kas atsevišķos gadījumos var tikt vērtēta pat kā vardarbība.

Saīsinātais šķirtas dzīves posms – no trīs gadiem uz vienu gadu – mazinās gan nelabvēlīgās sekas, ko šī situācija var atstāt uz laulāto bērnu psihoemocionālo stāvokli, nodrošinot, ka bērniem nav jādzīvo pieaugušo savstarpējā konflikta un augstas emocionālas spriedzes apstākļos, gan arī novērsīs iespējamās tā laulātā ļaunprātības, kurš nepamatoti vilcina laulības šķiršanas gaitu, uzskata "Attīstībai/Par!" Saeimas frakcijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti