Ar gripu saslimušo skaits pagaidām mazs

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) veic ikgadējo gripas un augšējo elpceļu vīrusu monitoringu, pastāstīja SPKC Infekcijas slimību uzraudzības un imunizācijas nodaļas epidemioloģe Raina Nikiforova.

„Gripas izplatība vēl īsti nav sākusies, bet ir reģistrēti pirmie divi  laboratoriski apstiprinātie gadījumi, tātad cilvēki sākuši slimot," sacīja Nikiforova.

Raina Nikiforova
00:00 / 00:57
Lejuplādēt

Epidemioloģe prognozē, ka epidēmija sāksies ne ātrāk kā janvāra otrajā pusē.

Arī Eiropas valstīs pagaidām gripa izplatās sporādiski, atsevišķos gadījumos. Taču izplatās parastie adenovīrusi, paragripas vīrusi, kas raksturīgs šādā gadalaikā.

Gripa ir viena no lipīgākajām infekcijas slimībām, kas var izraisīt dažādas komplikācijas. Infektologi uzsver, ka gripas profilaksei ir svarīgi stiprināt organisma aizsargspējas un ievērot personīgās higiēnas un piesardzības pasākumus, lai samazinātu infekcijas izplatīšanos.

Ārsti atgādina, ka vakcinācija ir visefektīvākais gripas profilakses veids. Īpaši svarīgi vakcinēties ir personām ar hroniskām plaušu, sirds, vielmaiņas, nieru slimībām, personām ar imūndeficītu, pacientiem, kuri saņem imūnsupresīvu terapiju; bērniem vecumā līdz 18 gadiem, kuri ilgstoši saņem terapiju ar "ac.acetylsalicylicum", kā arī grūtniecēm un bērniem no sešiem līdz 23 mēnešiem, kā arī personām, kas vecākas par 65 gadiem.

Gripas pazīmes ir pēkšņs slimības sākums, galvassāpes, drudzis, paaugstināta temperatūra, kaulu laušanas sajūta, aizlikts deguns bez iesnām un sauss, mokošs klepus. Mediķi šādā situācijā aicina nekavējoties sazināties ar savu ģimenes ārstu, lai savlaicīgi sāktu ārstēšanu un slimība nepārietu smagākā formā, kad nepieciešama ārstēšanās slimnīcā.

SPKC epidemioloģe atgādina, ka gripa un citas augšējo elpceļu infekcijas ir lipīgas, tāpēc saslimšanas gadījumā ieteicams palikt mājās un veseļoties.

Savukārt izvairīties no saslimšanas ar šīm infekcijām iespējams, ievērojot vienkāršus ikdienas profilakses pasākumus -  ir jāģērbjas atbilstoši laika apstākļiem, jāvelk siltas virsdrēbes un apavi, kuros nepaliek slapjas kājas, kā arī pēc iespējas biežāk ir jāmazgā rokas, īpaši tad, ja ir bijusi saskare ar slimiem cilvēkiem. Tāpat vajadzētu regulāri vēdināt telpas, cenšoties neradīt caurvēju.

Uzturā jālieto daudz šķidruma - zāļu tējas, svaigas augļu un dārzeņu sulas. Ieteicami arī skābpiena produkti, piemēram, kefīrs, paniņas un biezpiens, jo tie satur mikroorganismus, kas stimulē cilvēka imūnsistēmu. Ēdienkartē vajadzētu iekļaut arī pēc iespējas vairāk produktu, kas palīdz organismam cīnīties ar vīrusiem un saglabāt veselību, piemēram, ķiplokus, dzērvenes un brūklenes, citrusaugļus, medu un ingveru.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti