Panorāma

Polija meklē alternatīvu «Gazprom» gāzei

Panorāma

No rūpnīcas izved metāllūžņus

NA biedra J.Dambja loma R.Dirnēna impērijā

Ar Dirnēnu «impēriju» saistītais NA biedrs Dambis nolēmis atstāt partiju

Pēc Latvijas Televīzijas (LTV) raidījumos vēstītā par bijušā Finanšu policijas darbinieka Roberta Dirnēna ģimenes aizdomīgajiem īpašumiem Nacionālās apvienības biedrs Jānis Dambis, kurš saistīts ar šīs ģimenes uzņēmumu, nolēmis atstāt partiju. Intervijā LTV viņš arī pauda, ka pārtrauks sadarbību ar firmu “Skulte Real Estate”.

Pētot to, kā bijušais Finanšu policijas izmeklētājs Roberts Dirnēns, 19 gadus strādādams policijā, ar visai nelielu algu kopā ar radiem ticis pie daudziem vērtīgiem īpašumiem, pēdas aizveda arī pie Jāņa Dambja. Nacionālās apvienības politiķis darbojies caur firmu “Skulte Real Estate”, kas ir viens no posmiem ar Dirnēnu ģimeni saistīto uzņēmumu ķēdē.

Dambis tirgojis nekustamos īpašumus. Daļā darījumu figurē arī viņa sieva Ilze Dambe.

Shēma izskatās pēc naudas atmazgātāju klasikas: noslēpt izcelsmi, izlaižot caur iespējami daudzām rokām, lai beigās īpašums nonāk pie vajadzīgās ģimenes, šajā gadījumā – Dirnēniem.

Piemēram, LTV raidījums “De facto” konstatēja, ka īpašumu ''Krastkalni'', kas sākotnēji piederēja Valsts ieņēmumu dienesta (VID) amatpersonai Sandrai Kārkliņai-Ādminei un kādai Brigitai Granapai-Granovskai, trijos darījumos nopirka Dambja kundze un pēc nepilniem diviem gadiem pārdeva tālāk firmai “Skulte Real Estate”. Tajā savukārt darbojas viņas vīrs – jau minētais Nacionālās apvienības politiķis Dambis. Sākumā viņš ar žurnālistiem runāt negribēja.

Tāpēc LTV devās pie ietekmīgākie Nacionālās apvienības biedriem Saeimas frakcijā. Saeimas priekšsēdētājas Ināras Mūrnieces atbildē dzirdams vispārējs sašutums par korupciju: “Ir ļoti nepatīkami, ka VID un Finanšu policiju, kas ir kontrolējošās institūcijas mūsu valstī, ir skārusi šāda, es teikšu, puve. Un es ļoti ceru uz aktīvu finanšu ministra – gan esošā finanšu ministra [Jāņa] Reira kunga, gan nākamā finanšu ministra rīcību, lai ar šo parādību cīnītos.”

Tomēr par to, kā ar to cīnīsies pati Nacionālā apvienība savās rindās, konkrētāks bija partijas līderis Raivis Dzintars: “Mēs esam nekavējoties aicinājuši gan Ētikas komisiju, gan Vidzemes  atbildīgo koordinatoru iepazīties ar situāciju, izvērtēt. Un tuvākā laikā mēs noteikti nāksim ar kaut kādu slēdzienu un situācijas vērtējumu.”

“Nacionāļu” koordinators Vidzemē ir deputāts Jānis Dombrava, kurš atzīst – žurnālistu atklātais par savu vietnieku viņam bijis jaunums. “Nu, protams, par šo shēmu, tur ir viennozīmīgi skaidrs, ka tur ir kaut kāda netīrā nauda, kas ir mazgāta. Nu, nav iespējams jauniem cilvēkiem 23 gados tikt pie tādiem īpašumiem un tādām luksus automašīnām, kā sižetā parādītie. Man pašam, jā, vairāk interesēja šī saistība ar Nacionālās apvienības biedru, bet līdz šim man nav izveidojusies pārliecība, kāda ir tieši tā viņa līdzatbildība, izņemot to, ka viņš ir  strādājis kā īpašuma tirgotājs, apsaimniekotājs.”

Saulkrastos Dambis esot pazīstams kā cilvēks ar stingru nacionālu stāju. Kopā ar sievu viņiem kādreiz piederējusi kafejnīca “Neibāde”. Un viņš ir vienā partijā ar Saulkrastu mēru.

Dambis sākotnēji nevēlējās sniegt interviju, līdz beidzot četrus dienas pēc informācijas nonākšanas atklātībā Dambis atbrauca Latvijas Televīziju sniegt komentārus. Viņš apstiprināja, ka nodarbojoties ar nekustamo īpašumu apsaimniekošanu un kā starpnieks arī  ar tirdzniecību, par ko viņam ar “Skulte Real Estate” ir līgums. Sievai gan ne – viņa pirkusi tikai kā privātpersona. Viņš pazīst Dirnēnu ģimeni, bet par viņu turības izcelsmi neesot jautājis. Bet īpašumi nemaz neesot tik vērtīgi.

Savu vainu viņš nesaskata: “Es esmu apliets mazliet ar dubļiem. Partija ir aplieta mazliet ar dubļiem. Un dubultsajūta nepatīkama tā iemesla pēc, ka  tieši šai vietā vienīgā reize, kad es šeit esmu bijis – tas ir 1991.gada janvārī. Es arī esmu īpašās brīvprātīgo kārtības sargu biedrs. Esmu aizsargājis šo vietu, konkrēti televīziju – lūk, mans žetona numurs. Daudzi mani biedri toreiz tika aizturēti no OMON puses.”

Tagad – lai gan, viņaprāt, nepamatoti nomelnots, tomēr jūtas spiests Nacionālo apvienību atstāt. “Vienkāršāk pateikt ir – aiziet vai apturēt darbību partijā, lai neiegūtu partija negatīvu publicitāti – Jūs to esat jau nolēmis? – Protams, tāpēc ka man nav vajadzīgs šāds skandāls un partijai vēl jo mazāk,” skaidro Dambis.

Dambis atzīst, ka esot nolēmis pārtraukt arī savu sadarbību ar firmu “Skulte Real Estate” un vispār atstāt biznesu nekustamo īpašumu jomā.

Vēstīts, ka, pārbaudot vairāku Finanšu policijas pārvaldē strādājošo deklarācijas, LTV raidījums “De facto” atklāja, ka vecākais izmeklētājs Roberts Dirnēns no mātes - skolotājas -  saņēmis gandrīz pusmiljonu eiro vērtu mantojumu, tai skaitā – skaidru naudu. Vēlāk atklājās, ka Dirnēna ģimenei pieder vērienīgi īpašumi un virkne uzņēmumu, taču naudas izcelsme tajos – neskaidra.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt