Panorāma

Izveidot augstskolu padomes nebūs viegli

Panorāma

Saeimas deputātu J. Ādamsonu tur aizdomās par spiegošanu

Covid-19 ierobežojumu atvieglojumi arī testētajiem

Ar Covid-19 sertifikātu drīkstēs apmeklēt krogus un restorānus arī iekštelpās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Pret Covid-19 vakcinētām un Covid-19 pārslimojošām personām, kā arī personām, kas var uzrādīt negatīva Covid-19 testa sertifikātu, no 15. jūnija būs pieejami sabiedriskās ēdināšanas pakalpojumi iekštelpās. To ceturtdien lēma valdība. 

Ēdināšanas pakalpojumus iekštelpās saņemt varēs arī bērni līdz 11 gadu vecumam (ieskaitot), kuri pakalpojumu dodas saņemt ar pavadošo personu, kurai ir Covid-19 sertifikāts. 

Ēdināšanas pakalpojumi iekštelpās būs pieejami personām, kuras ir vakcinētas pret Covid-19, pārslimojušas Covid-19 vai kurām ir sadarbspējīgs testēšanas sertifikāts, kas apliecina, ka persona pēdējo 48 stundu laikā ir veikusi Covid-19 testu, nosakot SARS-CoV-2 vīrusa RNS, un tas ir negatīvs, vai 6 stundu laikā veiktais SARS-CoV-2 antigēna tests ir negatīvs, kā arī šīs personas pavadošie bērni vecumā līdz 11 gadiem (ieskaitot) bez sertifikātiem.

Sabiedriskās ēdināšanas pakalpojumus iekštelpās var sniegt, ievērojot stingras epidemioloģiskās drošības prasības: 

  • pakalpojuma sniegšanas vietā darbinieki un apmeklētāji lieto mutes un deguna aizsegus, izņemot laiku, kad apmeklētāji sēž pie galda;
  • pie viena galdiņa atrodas ne vairāk kā četras pilngadīgas personas, neskaitot nepilngadīgus bērnus (taču ne vairāk kā 10 personas kopā), ne vairāk kā no divām mājsaimniecībām;
  • tiek nodrošināts vismaz divu metru attālums starp pie dažādiem galdiņiem sēdošajām personām;
  • galda piederumus, trauku komplektus un salvetes katram apmeklētājam izsniedz individuāli; 
  • pēc katras ēdienreizes (katra apmeklētāja) galdiņus dezinficē. 

Tāpat sabiedriskās ēdināšanas pakalpojumu sniedzējiem jānodrošina regulāra telpu mehāniskā ventilācija (nodrošinot ne vairāk kā 1000 ppm jeb ogļskābās gāzes mērījuma rādītājs) vai nepārtraukta svaiga gaisa pieplūde caur logiem. 

"Šī sertifikātu sistēma šobrīd ir radusi priekšnoteikumus, lai gan iedzīvotājiem, gan pakalpojumu sniedzējiem, gan uzņēmējiem, darba devējiem un tā tālāk būtu ērta, vienkārši lietojama sistēma, lai pārliecinātos, vai cilvēks ir vakcinēts, pārslimojis vai testēts. Izejot no tā, varēs rīkoties drošā veidā," norādīja veselības ministrs Daniels Pavļuts (“Attīstībai/Par!”).

Vienlaikus pakalpojumu sniedzējiem jānosaka atbildīgā persona, kas organizē noteikto epidemioloģisko drošības pasākumu īstenošanu sabiedriskās ēdināšanas pakalpojuma vietā. Šai personai jāatrodas sabiedriskās ēdināšanas pakalpojuma sniegšanas vietā tā darbības laikā, pēc uzraudzības un kontroles iestādes amatpersonas pieprasījuma jāsniedz nepieciešamā  informācija par epidemioloģiskās drošības pasākumu īstenošanu sabiedriskās ēdināšanas pakalpojuma vietā, kā arī objektīvi pārbaudāmā veidā jāidentificē un jānorāda kontroles laikā sabiedriskās ēdināšanas pakalpojuma sniegšanas vietā esošo apmeklētāju skaits.

Tāpat apmeklētājiem redzamās vietās jāizvieto skaidri salasāma publiski pieejama informācija, tai skaitā svešvalodās, par maksimāli pieļaujamo personu skaitu, kas vienlaikus var atrasties pakalpojuma sniegšanas vietā, kā arī atbildīgās personas kontaktinformācija un policijas palīdzības tiešais tālruņa numurs 110.

Valdības atbalstītais Ekonomikas ministrijas priekšlikums arī paredz, ka tiek saglabāts darba laika ierobežojums, lai mazinātu cilvēku pulcēšanos. Sabiedriskās ēdināšanas vietas darbu klātienē uzsāk ne agrāk kā plkst. 6.00 un beidz ne vēlāk kā plkst. 24.00. Sabiedriskās ēdināšanas vietas pēc plkst. 24.00 drīkst izsniegt ēdienu tikai līdzņemšanai.

Sabiedriskās ēdināšanas pakalpojumus ārtelpās atļauts sniegt jebkurai personai jau no 7. maija.

No 15.jūnija drīkstēs organizēt arī sporta treniņus iekštelpās personām, kuras testējušās, vakcinējušās pret Covid-19 vai varēs uzrādīt vīrusa pārslimošanas sertifikātu. Tādi paši  nosacījumi attieksies uz visdažādākajiem citiem publiskiem pasākumiem, kuru norise kļūs iespējama no nākamās nedēļas – tajos klātienē drīkstēs piedalīties vakcinētie cilvēki, savukārt nevakcinētajiem būs jāiegūst negatīvs Covid-19 tests. 
Valsts kancelejas vadītājs Jānis Citskovskis skaidroja noteikumus, kas būs jāievēro publiskos pasākumos:

Ar Covid-19 sertifikātu varēs iet uz krogiem un sportot arī iekštelpās
00:00 / 03:50
Lejuplādēt

"Telpas, kur tiek organizēts publisks pasākums, jānorobežo tā, lai nevar iekļūt personas, kuras neatbilst šīm prasībām, piemēram, netestēti vai nevakcinēti cilvēki. Vienlaikus noteikts, ka fiksētas personalizētas sēdvietas, nekrustojas sektori. Pasākuma ilgums iekštelpās nevarēs pārsniegt četras stundas. Apmeklētāju skaita ierobežojums – 300 personas iekštelpās un 500 personas ārtelpās."

Jau jaunnedēļ valdība plāno lemt arī par ceļošanas ierobežojumu atcelšanu pret Covid-19 vakcinētajiem, testētajiem un pārslimojušajiem. Paredzēts, ka pret Covid-19 vakcinētie, testētie un šo slimību pārcietušie cilvēki varētu ceļot bez nepieciešamības lidostā veikt atkārtotu Covid-19 testu un pēc ierašanās no ārzemēm nebūs jādodas pašizolācijā. Izņēmums būtu atgriešanās no valsts ar augstu Covid-19 saslimstības rādītāju, piemēram, Indijas. 

Vienlaikus premjers Krišjānis Kariņš (“Jaunā Vienotība”) atgādināja, ka lielais mērķis ir iespējami mazi ierobežojumi pēc vasaras beigām.

"Visa valdība virzās uz mērķi rudenī atsākt mācības klātienē un lai tautsaimniecībā nebūtu nepieciešami jauni papildu ierobežojumi, neskatoties uz to, kā vīruss pasaulē uzvedīsies. Tā atslēga un veids, kā no tā izvairīties, ir ar vakcināciju," sacīja Kariņš.

Paredzams, ka valdība drīzumā lems arī par to, vai nosakāmi atsevišķi pakalpojumu sniedzēji, kuriem vakcinēšanās būtu obligāta. Vienlaikus, saglabājoties vairākiem ierobežojumiem, ministri gatavojas lemt par atsevišķu nozaru valsts atbalsta maksājumu un, piemēram, slimības palīdzības pabalstu izmaksas turpināšanu pēc 1. jūlija, kas ir šobrīd spēkā esošais termiņš.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

KONTEKSTS:

Covid-19 uzliesmojuma laikā 2020. gada pavasarī Latvijā bija izsludināta ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai, kas beidzās 9. jūnijā. Situācija vasarā bija stabila, bet septembra beigās saslimstība strauji pieauga. Valdība novembrī atkārtoti noteica ārkārtējo situāciju, bet, tā kā saslimstība ar Covid-19 nemazinājās, ārkārtējā situācija tika pagarināta līdz 6. aprīlim. Pēc ārkārtējās situācijas beigām valstī bija saglabājušies vairāki drošības pasākumi.

Ņemot vērā epidemioloģiskās situācijas uzlabošanos, 1. jūnijā valdība vienojās, ka darbu varēs atsākt lielie tirdzniecības centri un kultūras iestādes, tostarp muzeji. Jau iepriekš lemts, ka var notikt izlaidumi un vasaras nometnes. Vēl ir arī atvieglojumi tiem, kuri ir izslimojuši Covid-19 vai arī potējušies pret to, – no 1. jūnija var sniegt un saņemt individuālus pakalpojumus, kā arī no 15. jūnija varēs apmeklēt kultūras pasākumus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti