Ar auto pārblīvētie pagalmi traucē glābējiem piekļūt degošiem dzīvokļiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Traģiski notikumi var arī nesniegt mācību un atkārtoties. Par to liecina nesenais ugunsgrēks daudzdzīvokļu namā Rīgā, Kvēles ielā. Degot dzīvoklim, ugunsdzēsējiem bija grūti piekļūt ēkai, jo pagalms pārblīvēts ar automašīnām. Latvijas Radio noskaidroja, ka pagaidām iestādes nav gatavas aktīvi rīkoties, lai risinātu problēmu.

„Mēs jau nolikām zīmes, jo pie parādes durvīm mašīnas liek, ugunsdzēsēju mašīna nevarēja piebraukt,” stāsta satrauktās kundzes, kuras lūdza viņu vārdus neminēt. Viņas dzīvo Juglas mikrorajonā piecstāvu ēkā Kvēles ielā. Šajā namā pagājušajā ceturtdienā agrā rītā trešā stāva dzīvoklī izcēlās ugunsgrēks, un bojā gāja divi cilvēki.

Kundzes sūdzas, ka nama priekšā allaž blīvi novietotas mašīnas. Tāpēc traģiskajā naktī glābēji nevarēja piebraukt tuvu mājai. „Šoferis dabūja vairākkārt griezt mašīnu, lai varētu vispār piebraukt pie mājas,” stāsta Aivis Šēns, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) inspektors dežurants. Viņš kopā ar kolēģiem devās uz nelaimes vietu.

„Kad izdevās tur iegriezties, braucām pie devītā korpusa klāt un sapratām, ka līdz galam netiekam, ka atkal mašīnas stāv priekšā. Šoferis atkal stūmās visu to ceļu atpakaļ, pa nākošo ceļu mēģinājām piekļūt pie ēkas. Tur bija tas pats, mašīnas bija saliktas. Atdūrāmies aptuveni 70 metru no kāpņu telpas, kur dega dzīvoklis,” stāsta VUGD inspektors.

Tuvāk pirmā glābēju mašīna netika, otra palika vēl tālāk. Ugunsdzēsēji izvilka šļūtenes. Uzzinot, ka dzīvoklim ir metāla durvis, glābēji nolēmuši, ka nav ko mocīties ar piebraukšanu, ātrāk viņi iekļūs dzīvoklī pa balkona durvīm, izmantojot izbīdāmās kāpnes. „Otrā mašīna palika ārpusē uz Kvēles ielas, nostājās uz ūdens ņemšanas vietas. Personāls nesa kāpnes. Vairāku simtu metru attālumā sanāca nest tās kāpnes,” atceras Aivis Šēns.

Kad ugunsdzēsēji iekļuva dzīvoklī, pie ārdurvīm tika atrasta mirusi vecāka gadagājuma sieviete, savukārt gultā otrs bojāgājušais - viņas dzīvesbiedrs. Vēl viens cilvēks pats bija izkļuvis no dzīvokļa un gaidīja glābējus uz balkona. Vai ugunsgrēks neizvērstos tik traģisks, ja laiks nebūtu jāzaudē, Šēns nevar atbildēt: „Jo arī bija tas, ka bija diezgan novēlots izsaukums, dzīvoklis paspēja izdegt pilnībā. Lomu spēlēja, ka izcēlās tādā agrā rīta stundā, kas visi vēl guļ.”

Tiesa, mašīnām piebāzti pagalmi nav tikai Kvēles ielā, tādi ir teju ikkatrā mikrorajonā.

Par šo problēmu VUGD informējis Rīgas domi (RD), aicinot, piemēram, atvēlēt un iezīmēt konkrētas vietas iekšpagalmos pie namiem dienesta transporta vajadzīgām. Tā dara citās valstīs.

Jautāts, kā, viņaprāt, risināt problēmu, Rīgas domes izpilddirektors Juris Radzēvičs (GKR) uzreiz norāda uz šķēršļiem: „Viens risinājums ir aizlieguma zīmes "Aizliegts apstāties" vai nu iekškvartālos, vai vispār kādās konkrētās vietās. Te uzreiz sastopamies ar to, ka šobrīd zemes reformas rezultātā katrai mājai piesaistīta zeme, šīs mājas un dzīvokļu īpašnieki ir tie, kuri regulē to, kas notiek uz viņu zemes. Bez viņu piekrišanas vai atļaujas tas nav izdarāmas.”

Radzēvičs uzsver, ka dome iejaukties nevarot. Viņš arī atgādina - ja pārkāpti ceļu satiksmes noteikumi un mašīna novietota nepareizi, traucējot citiem braucējiem vai gājējiem, pārkāpējus var sodīt.

Izpilddirektors arī atsaucas uz Ugunsdrošības un ugunsdzēsības likumu. Proti, VUGD nepieciešamības gadījumā var pārvietot mašīnas. Par reālajām iespējām stāsta dienesta pārstāvis Ģirts Forands: „Mums nav tādu speclīdzekļu, lai mašīnu vienkārši brutāli novilktu nost,. Likumā tas it kā ir rakstīts, bet īsti iespējas mums nav. Ja saucam policijas evakuatoru, tas viss aizņem laiku. Tāpēc parasti notikuma vietā mēs mēģinām piebraukt no citas puses vai mēģinām izmantot citus līdzekļus. Ja nevaram izmantot autokāpnes, ejam pa iekšējām kāpnēm vai uzstādam pārnēsājamās kāpnēs. Tas viss, protams, pasliktina tā cilvēka izredzes, kurš mums būtu jāizglābj.”

RD izpilddirektors Radzēvičs sagaida, ka Iekšlietu ministrija nāks ar iniciatīvu problēmas risināšanai. Savukārt iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis (Reformu partija) uzskata, ka tikai ar ministrijas iniciatīvu būtu par maz: „Skaidrs, ka tāda situācija kopumā nav pieļaujama. Bet bez pašvaldības iesaistes atrisināt šo problēmu būs ļoti grūti. Ja nebūs atrisināts jautājums par transportlīdzekļu stāvēšanu stāvvietu veidā, jebkurā gadījumā (mašīnas) liks pie ēkām. Kur viņiem transportlīdzekļus likt?”

Kvēles nama ugunsgrēks ar diviem bojāgājušiem cilvēkiem nav daudz ko mainījis ēkā dzīvojošo paradumos, stāsta dzīvokļu īpašnieku biedrībā "Austrums-1". Taču apzinīgie dzīvokļu īpašnieki turpināšot cīņu ar ne tik apzinīgajiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti