Panorāma

Trīs asfalta iegruvumi nedēļas laikā

Panorāma

Cēsīs koncertē G.Krēmers un G.Osokins

«ABLV Bank» pamatlietā 45 kratīšanas un vairāki aizturētie

Ar «ABLV» banku saistītās adresēs notikušas vērienīgas kratīšanas; aizturētas vairākas personas

Otro reizi šī gada laikā notiek vērienīgas kratīšanas un aizturēšanas saistībā ar likvidējamo “ABLV Bank”. Valsts policija sadarbībā ar citām iestādēm agri no rīta uzsāka kratīšanas 45 vietās, to skaitā arī bankas augstceltnē Skanstes ielā un Elizabetes ielas namā, kurā iepriekš atradās bankas centrālais birojs. Darbības notiek jau senāk sāktā tā dēvētā “ABLV Bank” pamatprocesa ietvaros, kurā policija izmeklē iespējamu naudas atmazgāšanu vairāku simtu miljonu eiro apmērā.

Ar «ABLV» banku saistītās adresēs notikušas vērienīgas kratīšanas
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

“Tātad runa varētu būt par vairākiem simtiem miljonu eiro legalizēšanu jeb noziedzīgi iegūto līdzekļu legalizēšanu,” komentē Valsts policijas Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes (VP ENAP) priekšnieks Pēteris Bauska. “Joprojām tiek veiktas un tiks veiktas izmeklēšanas darbības, līdz ar to lūdzu respektēt."

To, ka pret "ABLV Bank" īpašniekiem Ernestu Berni un Oļegu Fiļu nekādi pasākumi no tiesībsargājošo institūciju puses netika veikti, apgalvo abu advokāts Jānis Kārkliņš. Tikmēr Valsts policijas ēkā Stabu ielā, kur atrodas Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvalde, visas dienas garumā ieradās policijas darbinieki ar kratīšanās izņemtajiem dokumentiem un datoriem. Ceļu uz turieni mēroja arī vairāki atpazīstami advokāti.

Vairāki no aizturētajiem uzreiz pēc nopratināšanas tika atbrīvoti, zināms Latvijas Televīzijai. Tomēr pratināšanas ievilkās līdz vēlam vakaram. Procesu uzrauga trīs prokurori. Viens no tiem apstiprina – šodienas darbības notiek tā saucamā “ABLV Bank” pamatprocesa ietvaros. Iepriekš Valsts policija vēstīja, ka izmeklē 50 ar "ABLV" saistītus kriminālprocesus, tostarp tā dēvēto pamatlietu, kas uzsākta pēc ASV institūcijas “FinCEN” ziņojuma. Tajā tiek vērtēta “ABLV Bank” kā kredītiestādes un tās vadības rīcība, iespējams, pieļaujot ilgstošu un sistemātisku bankas infrastruktūras izmantošanu dažādā veidā un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanā lielā apmērā no vairākām valstīm, piemēram, Ukrainas, Azerbaidžānas un Krievijas. Neoficiāli vairāki advokāti šodienas kratīšanas dēvē par šovu. Prokuratūra to noliedz.

“Aizstāvība var paust savu viedokli un savu attieksmi par šo gan laiku, gan veidu, kā tas tiek veikts. Bet šīs darbības tiek veiktas saskaņā ar Kriminālprocesa likumu kriminālprocesa mērķu sasniegšanai, tātad - vainīgo personu noskaidrošanai,” norāda Organizētās noziedzības un citu nozaru specializētās prokuratūras prokurors Artis Kļaviņš.

Cik no aizturētajām personām tiks atzītas par aizdomās turētajām un vai kādai tiks lūgts piemērot apcietinājumu, policija pagaidām neatklāj.

Kratīšanas un procesuālas darbības notika 45 ar banku saistītās adresēs. Tajās piedalījās ap 300 tiesībsargājošo iestāžu darbinieku. 

Valsts policijas pārstāvji apstiprināja, ka "Valsts policija iepriekš uzsāktajā Valsts policijas Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes kriminālprocesā par iespējamu noziedzīgu iegūtu līdzekļu legalizāciju lielā apmērā šodien sadarbībā ar Organizētās noziedzības un citu nozaru specializēto prokuratūru, Finanšu un kapitāla tirgus komisiju, Valsts ieņēmumu dienestu un Cert.lv veic vairāk nekā 40 kratīšanas dažādās vietās Rīgā un Rīgas reģionā –  gan kredītiestādē, gan uzņēmumos, gan personu darba vietās un dzīvesvietās.''

Šobrīd izmeklēšanas interesēs plašākus komentārus Valsts policija nesniedz.

Tikmēr Ģenerālprokuratūras pārstāve Laura Majevska apstiprināja Latvijas Radio, ka ENAP virzītajā kriminālprocesā prokuratūra uzrauga izmeklēšanas darbības un līdzdarbojas trīs prokurori.

"ABLV Bank" akcionāru advokāts Jānis Kārkliņš Latvijas Radio norādīja, ka attiecībā uz viņa klientiem nekāda kratīšana pašlaik netiek veikta.

"Ja jautājums ir par to, vai pret bankas īpašniekiem pašlaik tiek veiktas kādas procesuālas darbības, tad to es noliedzu. Tādu nav," norādīja Kārkliņš.

Pret ko ir vērstas kratīšanas un kur tās tiek veiktas, Kārkliņš nevarēja komentēt.

"Nevarēšu sīkāk komentēt, jo nepārstāvu citas saistītās kompānijas. Vienīgais, ko varu pateikt, - attiecībā uz Ernestu Berni un Oļegu Fiļu nekas netiek veikts," uzsvēra advokāts.

KONTEKSTS:

"ABLV Bank" akcionāri ārkārtas sapulcē 2018. gada 26. februārī pieņēma lēmumu par pašlikvidāciju pēc reputācijas problēmām, ko komercbanka piedzīvoja pēc tam, kad ASV paziņoja par "ABLV Bank" iespējamu iesaisti naudas legalizēšanas shēmās

"ABLV Bank" 2018. gada marta sākumā Finanšu un kapitāla tirgus komisijai (FKTK) iesniedza pašlikvidācijas plānu. Iesnieguma projektu sagatavoja bankas akcionāru sapulces ievēlētie likvidatori. Plānu FKTK akceptēja 2018. gada 12. jūnijā.

Tiesībsargājošās iestādes veica kratīšanas un procesuālās darbības “ABLV” bankas lietā par vismaz 50 miljonu eiro “atmazgāšanu” arī šī gada janvārī.

Par iespējamu naudas atmazgāšanu "ABLV Bank" Valsts policijas Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldē (ENAP) sākti kopumā 50 kriminālprocesi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt