Dienas ziņas

Džūkstē sāk būvēt baznīcu

Dienas ziņas

Snēpelē atklāta grafiķa I.Zeberiņa piemiņas istaba

Apzagti Aronas pilskalna apsaimniekotāji

Apzagti Aronas pilskalna apsaimniekotāji; lūdz zagļiem atdot paņemtās arkas

Madonas novada Bērzaunes pagastā esošā Aronas pilskalna apsaimniekotāji apņēmības pilni rīko sakopšanas talkas un labiekārto pilskalna apkārtni. Pavisam nesen tur ierīkota publiski pieejama avota ūdens ņemšanas vieta un sākta citu – daudz vērienīgāku ieceru īstenošana. Taču uz mirkli bez uzraudzības atstātu koka konstrukciju zādzības dēļ darbi pilskalna pakājē apstājušies.

Šobrīd Aronas pilskalna teritorijā čakli rosās tā apsaimniekotāji, jo nākotnē šeit iecerēts izveidot aktīvās atpūtas tūrisma vietu. Taču viena no iecerēm, kas šobrīd jau sākta realizēt - neparastas kupolveida mājas izbūve kalna pakājē, kur piestāt varētu ikviens garāmbraucējs, ir apstājusies, jo zagļi aiznesuši saliekamās konstrukcijas daļas. 

„Paredzēta bija tāda kā piecu metru diametra ēka, un viņa visa sastāvēja no šādiem elementiem. Kopā tur ir 16 arkas,” norādīja Aronas pilskalna teritorijas apsaimniekotājs Lauris Galiņš.

“Nozagtas ir divas arkas no tām 16. Tam, kas viņas paņēma, īsti nav vajadzīgas, bet es atkal nevaru neko salikt. Tas tāpat kā sekcijai ja nav durvju, piemēram,”

saka Galiņš.

Elementu pasūtīšana no jauna prasa laiku un līdzekļus, tādēļ apelējot pie zagļu sirdsapziņas tiek lūgts arkas atgriezt vai paziņot par to atrašanās vietu, jo malkai šis ir pārāk dārgs materiāls. Savukārt, ja zaglis tās izmantos savā piemājas teritorijā, tas nevar palikt nepamanīts. Taču, neraugoties ne uz ko, iesāktie darbi tiks turpināti un jau šobrīd ļaudis zina ceļu uz nupat atklāto pilskalna avotiņu. „Mājās arī ir avotiņš, jau no agrākiem laikiem, bet tur nav tāds ūdens kā šeit. Mēs tagad jau esam pārliecinājušies, ka te ir labāks ūdens. Mājās ir daudz kaļķa tam ūdenim,” atzīmēja Madonas novada iedzīvotāja Vija Putniņa.

„Iztaisījām analīzes, pārbaudījām visu. Nu, atšķirība ir tā, ka viņš ir nedaudz mīkstāks nekā citi ūdeņi. Kaut gan visi avota ūdeņi ir labi. Nu, vienīgais, ja ir baktērijas, tad varbūt ir sliktāk, bet šinī te gadījumā baktēriju nav,” norādīja Galiņš.

To apliecina arī analīžu rezultāti, kuri izlikti ikvienam redzamā vietā turpat, blakām avotiņam. „Izteka viņam ir apmēram 11 metri. Vienpadsmit metri augstāk nekā šeit, tur pašā kalna galā. Un vienkārši tad paugurs bija slapjš, mitrs, mēs atradām tādu kā taku, liktu no balķiem. Tad pa šo taku sekojām un sapratām, ka tas avots ir aizbāzts ar baļķi ciet. Kas viņu aizbāzis bija un kad, to nevar zināt. Iespējams tas ir ļoti, ļoti sen,” pieļauj Galiņš.

Aizgājušās paaudzes ļaudis bija pilnīgi pārliecināti, ka stāvo kalnu ar cepurēm sanesuši karavīri. Savukārt izrakumi netālu no pilskalna liecina, ka cilvēki te dzīvojuši jau 11. un 12. gadsimtā. Kā vēsta pieejamā informācija, arheoloģiskie izrakumi Aronas pilskalnā nav veikti, vien ik pa laikam šeit uzrodas kāds nelegāls senlietu tīkotājs. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt