Dienas ziņas

A. Brandavu gatavojas atlaist

Dienas ziņas

Rīgas zoodārzā pirmo reizi izšķīlušies sārtie kakadu

Trīs internātskolas apvienos speciālajā pamatskolā

Apvienojot Rēzeknes novada speciālās internātpamatskolas, prognozē vairāk pārkāpumu

Rēzeknes novadā nākamajā mācību gadā apvienos Maltas, Tiskādu un Adamovas speciālās internātpamatskolas un veidos jaunu Rēzeknes novada speciālo pamatskolu, kas atradīsies Maltā ar filiāli netālu esošajos Tiskādos. Adamovā satraukums tik liels, ka  skolas vadība interviju atsaka. Savukārt Tiskādu skolas direktors uztraucas, ka, strādājot ar lielāku skolēnu skaitu, būs vairāk pārkāpumu.

Vissmagāk Rēzeknes novadā gaidāmā trīs speciālo internātpamatskolu apvienošana skars skolu Adamovā. Adamovas speciālajā internātpamatskolā mācās 69 audzēkņi un strādā teju 60 pedagogi un tehniskie darbinieki. Satraukums par skolas slēgšanu ir tik liels, ka pēc vairāku dienu saziņas direktors interviju atsaka.

Viens no iemesliem slēgt tieši Adamovas skolu ir tas, ka to no Rēzeknes šķir tikai septiņi kilometri. Šāda infrastruktūra turpmāk būs vairāk piemērota uzņēmējdarbībai nekā ēkas Tiskādos un Maltā. Vēl, iespējams, 2020. gadā stājoties spēkā jaunajiem Ministru kabineta noteikumiem par higiēnas prasībām, šurp no krietni mazākām telpām varētu pārvietot netālu esošo Verēmu pamatskolu. 

Savukārt Tiskādos, kur mācās skolēni ar mācīšanās un uzvedības traucējumiem, atradīsies topošās Rēzeknes novada speciālās pamatskolas struktūrvienība. Skolu apvienošanas pamatā ir valsts mērķdotāciju samazināšana tieši internātskolām.

"Es uzskatu, ka tas ir valstiskā līmenī nepareizi,

jo, lai realizētu programmas mūsu skolai, vajadzīgs pilnīgi cits koeficients, kuru būtu pareizi dot no ministrijas un tad droši vien šīs skolas pastāvētu. Latvijā ir tikai dažas skolas, kur māca bērnus pēc šīm programmām. Tā ir Adamova, Tiskādi un Rīgā viena skola," stāstīja Tiskādu speciālās internātpamatskolas direktors Žanis Feldmanis.

Mazākās pārmaiņas gaidāmas Maltā, kur realizē sešas izglītības programmas, tostarp bērniem ar smagiem veselības traucējumiem arī mazākumtautību valodā. Skolas telpās izvietotas arī vairākas arodklases, un pēc pamatskolas šeit var iegūt pavāra, galdnieka un šuvēja palīga profesiju.

"Skolēnu skaita samazinājums, tāpēc neizbēgami laikam notiek tie optimizācijas procesi. Sāpīgs jautājums, bet nu… Mums piedāvātais variants viegls nebūs, bet mēģināsim strādāt. Grūti pat nokomentēt, laiks rādīs!" sacīja Maltas speciālās internātpamatskolas direktora vietniece mācību darbā Biruta Danileviča.

Desmit gadu laikā Adamovā un Tiskādos skolēnu skaits ir samazinājies teju divas reizes. Pēc apvienošanas Tiskādos varētu nonākt lielākā daļa Adamovas audzēkņu, un tas satrauc tagadējo skolas vadību, jo pašlaik ar mazāku skolēnu skaitu var izvairīties no lieliem pārkāpumiem. Tāpat negatīvi vērtēta ideja integrēt šādus skolēnus vispārizglītojošās skolās.

''Droši vien, pirms slēgt šo skolu – vajadzētu tiem pašiem ministrijas darbiniekiem te pastrādāt un uzzināt, izpētīt to statistiku, ko pateiktu policija, ko pateiktu bāriņtiesa, ko paši bērni pateiktu.

Es pats zinu, ka vispārizglītojošās skolās bieži vien no šiem bērniem grib tikt vaļā, jo viņi var dezorganizēt visu klasi, arī pat klasē, ja ir viens divi bērni," uzsvēra Tiskādu speciālās internātpamatskolas direktors Žanis Feldmanis.

Pedagogu un uzturlīdzekļu mērķdotācijām samazinoties, Rēzeknes novada budžetā jau pirmajiem šī gada astoņiem mēnešiem jārod papildus 50 000 eiro, pie tam aiznākamajā mācību gadā valsts budžetā finansējuma tām izglītības programmām, ko īsteno Adamova un Tiskādi, nebūs vispār. Pašvaldība izskatījusi vairākus skolu apvienošanas variantus.

"Ja visu atstātu tā, kā ir, kā es runāju – tie 50 000 plus 40, un tad vēl nākošais gads, tie būtu pāris 100 un vēl vairāk. Tad ir otrs variants, ka varētu kādu vienu slēgt, bet tas neatrisina nekādi šo problēmu, jo tiešām audzēkņu skaits samazinās, un kaut kas ir jādara, lai nākotnē saglabātu vismaz vienu; plānojas, ka reģionā var atstāt kādu vienu šādu izglītības iestādi. Tā varētu būt šeit ap Rēzekni un kaut kur Daugavpilī," stāstīja Rēzeknes novada Izglītības pārvaldes vadītājs Guntars Skudra.

Kopumā visās trīs skolās mācās vairāk nekā 250 skolēni no 45 Latvijas novadiem. Jaunajā Rēzeknes novada speciālajā pamatskolā Maltā un tās filiālē Tiskādos arī turpmāk īstenos tās pašas programmas. Skolēnu skaitam mainoties, darbu šeit varētu rast arī daļa Adamovas darbinieku.

"Mums nav tāds rīkojums atlaist pedagogus, un nav runa tikai par pedagogiem, ir liels jautājums, kas būs ar tehnisko personālu. Vai katrs varēs no Adamovas atbraukt un katrs varēs to izdarīt," šaubījās Maltas speciālās internātpamatskolas direktors Georgs Ignatjevs.

"Tiskādos tehniskie darbinieki paliks tie, kuri arī uz doto brīdi strādā, un skolotāju kolektīvs veidosies gan no Adamovas speciālās internātskolas, gan no Tiskādu speciālās internātskolas kolektīva," skaidroja Tiskādu skolas direktors.

KONTEKSTS:

2017. gada novembrī pieņemtie grozījumi Izglītības likumā paredz, ka internātskolas savu darbību varēs turpināt līdz 2019. gada jūlija beigām, kad par to nākotni būs jālemj pašvaldībām. Pašlaik Latvijā ir septiņas internātskolas, kurās mācās vairāk nekā 1300 bērnu. Lielākā daļa no tiem – gandrīz 700 - ir maznodrošinātie vai bāreņi.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt