Ārpus Rīgas

Avīzes "Ziemeļlatvija" galvenā redaktore Ingūna Johansone par drošības apsvērumiem Valkā

Ārpus Rīgas

"Rīgas Apriņķa Avīzes" galvenā redaktore Ieva Karlsberga par zibakciju "Esmu zemessargs"

„Skolas piens” un „Augļi skolai” apvienos vienā programmā

Apvienojot piena un augļu programmas skolām, piegādēm būs jauni nosacījumi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Programmas „Skolas piens” un „Augļi skolai”, kuras līdzfinansē Eiropas Savienība, jaunajā mācību gadā apvienos. Tāpēc augļu, dārzeņu un piena piegādei izglītības iestādēm būs jauni nosacījumi. Produktu piegādātājiem programmai jāpiesakās līdz 10.septembrim.

Eiropas Savienības līdzfinansētajā bezmaksas piena izdales programmā „Skolas piens” aizvadītajā mācību gadā piedalījās 1083 izglītības iestādes jeb 83% skolu, savukārt programmā „Augļi skolai” piedalījās 780 mācību iestādes jeb 99% no mērķauditorijas. Turpmāk šīs programmas apvienos vienā.

Trīs reizes nedēļā bērni saņems 250 mililitrus bezmaksas piena un 100 gramus augļu un dārzeņu.

Zemkopības ministrijas Tirgus kopējās organizācijas nodaļas vadītāja Dace Freimane stāsta, ka augļus un dārzeņus gluži kā pienu bez maksas turpmāk saņems arī bērnudārza bērni. Līdz šim šī iespēja bija tikai skolēniem līdz 9.klasei.

Nelielas izmaiņas gaida arī projekta finanšu pusi. Freimane stāsta par līdzšinējo kārtību: “Sistēma bija tāda, ka auglim un dārzenim bija garantētā budžeta aploksne, tie bija mazliet vairāk nekā 600 000 eiro. Eiropas Komisija šo naudu katrai dalībvalstij piešķirta, pamatojoties uz bērnu skaitu vecumā no 6 līdz 10 gadiem un arī uz vēsturisko izlietojumu. Savukārt skolas pienam līdz šim šāda garantēta aploksne netika noteikta, bija tikai pateiks, ka ES sedz 0,18 centus par litru un viss.”

Jaunā kartība paredz, ka naudu dalībvalstis saņems gan piena, gan augļu un dārzeņu programmai. “Mēs janvārī noziņojām, ka piedalīsim programmā un gribam vairāk naudiņas.

Un līdz ar to 2017./2018.mācību gadam Komisija mums ir piešķīrusi par 20% vairāk naudiņas nekā garantētā aploksne.

Ja garantētā aploksne mums ir 1,33 miljoni eiro, tad 2017./2018.gadam ir 1,57 miljoni eiro,” stāsta Freimane.

Gaidāms, ka pienu bērniem sāks dalīt no 1.oktobra, bet dārzeņus un augļus – no 1.novembra. Pretendēt uz produktu piegādi var gan ražotāji, gan pašvaldības un firmas, kuras konkrētajās skolas nodrošina ēdināšanu. Piegādātāji pieteikties var līdz 10.septembrim Lauku atbalsta dienestā

Bez maksas varēs saņemt pienu un tā produktus, kā arī augļus - ābolus, bumbierus, dzērvenes, tāpat dārzeņu - burkānus, kāļus, kolrābjus, kāpostus, ķirbjus vai to asortus.

Latvijas Piensaimnieku centrālās savienības vadītājs Jānis Šolks līdzšinējo pieredzi sauc par veiksmīgu: “Viss ir bijis veiksmīgi. Veiksmīgs ir pats fakts, ka bērniem bija pieejams piens par brīvu, ko apmaksā Eiropa un Latvijas valsts kopā. Vairāk tur nav ko raksturot. Administrēšana bija saprotama, pieņemama, un visi, kas bija gatavi to darīt, to arī darīja.”

Taču jaunā kārtība, kura būs abas programmas apvienojot, piensaimnieku pārstāvim nav skaidra: “Jauna lieta vienmēr ir savādāka un sarežģīta, un daudziem vēl nav skaidrs, kā to pareizāk darīt.”

Pieteikšanās apvienotajai programmai noslēgsies 10.septembrī, bet tai vēl neviens nav pieteicies.

Iemeslus skaidro Lauku atbalsta dienesta speciāliste Oksana Miloševska: “Ir apstiprināti valdībā MK noteikumi, tie vēl nav publicēti un līdz ar to nav stājušies spēkā, bet kuru katru dienu tas, visticamāk, notiks. Un tad varēs uzsākt dokumentu iesniegšanu šajā jaunajā, apvienotajā programmā.

Viņa spriež, ka visai procedūrai jābūt skaidrai, jo pieteikšanās izmaiņas skar vien „Skolas piena” programmu. “Atšķirība ar iepriekšējiem gadiem ir tā, ka augļa programmā tas process ir bijis līdzīgs, un pretendenti ir varējuši pieteikties līdz noteiktajam termiņam. Savukārt ir izmaiņas attiecībā uz “Skolas pienu”, jo šāds pieteikšanās bridīs iepriekšējos gados nav bijis, skolas piena programmu varēja īstenot visu mācību gadu, atsevišķi neiesniedzot dalības pieteikumu,” skaidro Miloševska.

Šīs programmas mērķis nav tikai bērnu apgādāšana ar veselīgiem produktiem. Tā paredz arī izglītošanas pasākumus. Proti, iepriekš tie bija obligāti tikai „skolas auglim”, tagad tādi būs arī attiecībā uz pienu. Bērniem mācīs par veselīgu uzturu, lauksaimniecību, pārtikas izšķērdēšanu un pārtikas ražošanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti