Aptuveni 30 cilvēki pie Krievijas vēstniecības prasa Ukrainas politieslodzīto atbrīvošanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Pie Krievijas vēstniecības Rīgā notiekošā "tukšo krēslu" akcijā Ukrainas politieslodzīto atbalstam piektdien, 1. martā, pulcējās aptuveni 30 cilvēki, novēroja LTV. Viņu vidū bija arī latviešu un ukraiņu rakstnieki un vairāki politiķi. Uz katra no 64 krēsliem bija piestiprināta lapa ar kāda ukraiņu politieslodzītā vārdu un uzvārdu, kuri akcijas sākumā izskanēja arī skaļi.

Piektdien rakstnieku biedrība "Latvijas PEN" kopā ar "Ukrainas PEN" pie Krievijas vēstniecības rīkoja "tukšo krēslu" akciju, lai atgādinātu par 64 ukraiņu politieslodzītajiem Krievijā.

Akcija tiek rīkota, lai vērstu sabiedrības uzmanību uz notiekošo diskrimināciju, represijām un cilvēktiesību pārkāpumiem, ar kuriem saskaras okupētās Krimas teritorijā dzīvojošie Krimas tatāri un etniskie ukraiņi. Rīkotāji uzsver, ka Krimā un Krievijā pretlikumīgi aizturēti vairāk nekā 70 Ukrainas pilsoņi, tostarp 24 karagūstekņi, kurus Krievija pērn 25. novembrī pretlikumīgi sagūstīja pēc militārā uzbrukuma Ukrainas karakuģiem Kerčas šaurumā un Melnajā jūrā.

Viens no ukraiņu politieslodzītajiem – kinorežisors un rakstnieks Oļegs Sencovs – pērnā gada izskaņā saņēma Saharova balvu par cīņu par cilvēktiesībām. Viņš ir apsūdzēts terorismā un ieslodzījumā pavadījis jau četrus gadus. Ukraiņu rakstnieks, "Ukrainas PEN” prezidents Andrejs Kurkovs stāstīja, ka ir iztulkojis Sencova stāstu "Testaments". "Šo notikumu gaismā stāsts ir asinis stindzinošs ar savu tiešumu, atklātumu, godīgumu, vienkāršību, kādā viņš runā par savu dzīvību un tās vērtību," teica Kurkovs.

Savukārt filozofs, rakstnieks un “Latvijas PEN” valdes loceklis Ilmārs Šlāpins norādīja, ka starptautiskajā politikā cilvēku likteņi nav tik svarīgi kā ģeopolitiskie jautājumi. "Kā ģeopolitiskam jautājumam Krimas aneksijai un karam Donbasā Eiropas valstu politiķi pievērš uzmanību, bet šo cilvēku vārdus politiķi nezina. Un tāpēc mēs esam šeit – lai atkārtotu šo cilvēku vārdus, līdz viņi būs brīvi un atgriezīsies pie ģimenēm. Ja Eiropa izlems karot komerciālu iemeslu vadīta, bet nevis, lai aizstāvētu cilvēktiesības, tā vairs nebūs Eiropa," teica Šlāpins.

Kustība "PEN International" kopš astoņdesmitajiem gadiem izmanto tā dēvētās "tukšo krēslu" akcijas, tādā veidā simboliski norādot uz rakstniekiem, kuri pasākumos nevar piedalīties, jo ir aizturēti vai arī saskaras ar slepkavības draudiem. Pēdējo gadu laikā Ukraina ir pārņēmusi šo ideju un "tukšo krēslu" akciju velta Krievijā sagūstītajiem politieslodzītajiem un karagūstekņiem.

2018. gada 15. novembrī "Ukrainas PEN" rīkoja "tukšā krēsla" pasākumu Kijevā, bet 2019. gada 17. februārī aktīvisti to rīkoja Minhenes Drošības konferences laikā.

"Latvijas PEN", "Ukrainas PEN", Latvijas Transatlantiskā organizācija, Baltijas – Melnās jūras alianse un "Eiropas kustība Latvijā" atzinīgi vērtē Latvijas centienus starptautiskajā darba kārtībā aktualizēt jautājumu par politieslodzītajiem un Krievijas agresiju pret Ukrainu, taču uzskata, ka starptautiskajai pilsoniskajai sabiedrībai pret Krieviju ir jāvērš lielāks spiediens.

Ar pasākumu organizācijas vēlas atgādināt Krievijai, ka tai ir jāievēro starptautiskie tiesību principi un cilvēktiesības, nekavējoties atbrīvojot politieslodzītos un karagūstekņus, tostarp ukraiņu kinorežisoru un rakstnieku Oļegu Sencovu, žurnālistu Romānu Suščenko un citus.

Pasākumā piedalījās "Ukrainas PEN" pārstāvji Andrejs Kurkovs un Jurijs Vinničuks, "Latvijas PEN" un citu organizāciju aktīvisti.

"Latvijas PEN" filiāle tika nodibināta 1928. gadā, tās darbība tika apturēta 1940. gadā. Latvijā pēc neatkarības atjaunošanas PEN aktīvi darbojās līdz 2004. gadam un tās vadītājs bija Knuts Skujenieks. 2018. gada 6. martā atjaunotā biedrība ir šīs organizācijas darbības turpinātāja.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti