Apturēts ES finansējums Skanstes tramvaja līnijas projektam

Centrālā finanšu un līgumu aģentūra (CFLA) ir apturējusi  Eiropas Savienības (ES) fondu līdzfinansējuma maksājumus ''Rīgas satiksmes'' (RS) Skanstes tramvaja līnijas projektā, kā arī divos Daugavpils domes īstenotajos infrastruktūras uzlabošanas projektos, informēja CFLA.

Lai novērstu iespējamos ES fondu finanšu riskus, CFLA ir pieņēmusi lēmumus apturēt ES fondu projektu maksājumus, kas ir tiešā saistībā ar Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) uzsāktajiem kriminālprocesiem par veiktajiem iepirkumiem RS un Daugavpils domē. Tāpat kā RS projekta gadījumā CFLA lēmumi attiecas arī uz Daugavpils domes īstenoto infrastruktūras uzlabošanas projektu vispārējās izglītības iestādēs, kā arī energoefektivitātes paaugstināšanas projektu Daugavpils pilsētas izglītības iestādes sporta zālē.

"Esam samaksājuši "Rīgas satiksmei" pāri par 200 000 eiro un attiecīgi Daugavpils pašvaldībai pāri par 300 000 eiro. KNAB ir veicis procesuālas darbības gan "Rīgas satiksmē", gan Daugavpils pilsētas pašvaldībā. Tas mums radījis šaubas no izdevumu attiecināmības viedokļa. Mums ir šaubas par drošu finanšu vadību šajās konkrētajās klientu organizācijās. Eiropas Komisija uzdod jautājumus par to, kā šāda situācija radusies un kāda ir preventīvā darbība no aģentūras puses, kuru mēs veiksim. Mūsu atbilde ir skaidri dokumentēta šodienas vēstulē abām divām organizācijām - mēs vēlamies skaidrojumu, kas tieši ir noticis un kādas darbības ir veiktas no fonda naudas. Mēs apturam maksājumus līdz šim skaidrojumam.

Ja būs situācija, kur mēs redzēsim, ka finansējums ir izlietots neatbilstoši, mēs naudu prasīsim atpakaļ no abām pašvaldībām," Latvijas Radio sacīja CFLA direktors Mārtiņš Brencis.

Apturēts ES finansējums Skanstes tramvaja līnijas projektam
00:00 / 00:36
Lejuplādēt

CFLA ir informējusi projektu īstenotājus, ka tā ne tikai aptur maksājumu veikšanu šajos projektos, bet arī neveiks projektos notikušo maksājumu deklarēšanu Eiropas Komisijai. CFLA lēmumi par maksājumu apturēšanu nodrošina, ka valstij netiek zaudēts šajos projektos paredzētais ES fondu finansējums un nepieciešamības gadījumā to ir iespējas pārvirzīt citu projektu īstenošanai.

“Ja fondu projektā tiek atklāta krāpšana vai saistība ar koruptīvām darbībām, fondu finansējums tam tiek atņemts. Pret krāpšanu un korupciju ir “nulles tolerance”. Un jāapzinās arī sekas - ja projektam atņem ES fondu finansējumu, tā izdevumi paliek uz Latvijas nodokļu maksātāju pleciem,” paziņojumā medijiem atzina Brencis.

Vienlaikus CFLA ir aicinājusi projektu īstenotājus sniegt papildu informāciju par iepirkumiem, kas ir veikti projektu ietvaros, un par plānoto rīcību projektu ieviešanas augstākā riska apstākļos - par iespējām īstenot projektu, nodrošinot nepieciešamo rezultātu sasniegšanu. Tāpat CFLA ir vērsusies ar informācijas pieprasījumu KNAB. Ja biroja sāktās izmeklēšanas gaitā kādā no epizodēm apstiprināsies iesaistīto personu vai to veikto krāpšanas un koruptīvo darbību saikne ar ES fondu projektiem, to izdevumi no ES fondiem netiek finansēti.

KONTEKSTS:

KNAB novembrī sācis kriminālprocesu saistībā ar pašvaldības uzņēmuma “Rīga satiksme” iepirkumiem un  11. decembrī veicis vairāk nekā 30 kratīšanas, kā arī aizturētas sešas personas Latvijā un un vēl divas Polijā. KNAB darbinieki 11. decembrī veica kratīšanu arī Rīgas pašvaldības uzņēmumā "Rīgas satiksme", kā arī Rīgas domē.

Pieci no sešiem aizturētajiem šajā lietā ir apcietināti, viņu vidū arī "Škoda Transportation" komercdirektors Vladislavs Kozaks, uzņēmējs Māris Martinsons un „Rīgas satiksmes” amatpersona Igors Volkinšteins.

KNAB izmeklēšana saistīta ar Polijas un Čehijas uzņēmumu vienošanos ar Rīgas domes un pašvaldības transporta uzņēmuma pārstāvjiem par kukuļu nodošanu un personu piesaistīšanu naudas atmazgāšanai. Lietā figurē trīs iepirkumi un noslēgtie līgumi - par tramvaju, trolejbusu un autobusu piegādi. Visi pieci pašvaldības SIA "Rīgas satiksme" valdes locekļi ceturtdien, 13. decembrī, iesnieguši atlūgumus, iecelta pagaidu valde. 

No ieņemamā amata pirmdien, 17. decembrī, atkāpās Rīgas domes priekšsēdētāja vietnieks Andris Ameriks ("Gods kalpot Rīgai"). Viņa vietā tika ievēlēts Pilsētas īpašumu komitejas vadītājs Oļegs Burovs ("Gods kalpot Rīgai").

Rīgas mērs Nils Ušakovs palicis amatā gan pēc domes opozīcijas rosinātā neuzticības balsojuma, gan pēc paša organizētā deputātu uzticības balsojuma.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt