Panorāma

250 jauni Covid-19 inficēšanās gadījumi

Panorāma

Stacionāros ievietoti 113 Covid-19 pacienti

Sola rast naudu Covid-19 testu skaita palielināšanai

Apturēta brīvprātīgā pieteikšanās Covid-19 testiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 11 mēnešiem.

Pēc paziņojuma, ka no pirmdienas, 26. oktobra, valsts apmaksātās Covid-19 analīzes  būs pieejamas tikai ar ārsta nosūtījumu, Veselības ministrija novērojusi ažiotāžu un masveida pieteikšanos uz Covid-19 testiem, tāpēc jau piektdien, 23. oktobrī, apturēja brīvprātīgu pierakstīšanos uz analīzēm.

ĪSUMĀ:

  • Uzzinot, ka no pirmdienas Covid-19 testus nevarēs veikt ikviens, cilvēki masveidā sākuši pieteikties.
  • Ministrija plkst.13 jau piektdienā apturēja pieteikšanos testiem.
  • Turpmāk uz analīzēm varēs nosūtīt ģimenes ārsti tos, kuriem ir simptomi un citos gadījumos.
  • Visi, kuri pieteicās līdz plkst.13, uz testu varēs doties.
  • Laboratorijās novērots liels pieteikumu skaits.
  • Aicina darbā medicīnas māsas testu veikšanai.
  • Kariņš gatavs atrast naudu testēšanai, ja tas vajadzīgs.
  • Ja par paša naudu veiktais tests būs pozitīvs, valsts samaksāto atdos.

Apturēta brīvprātīgā pieteikšanās Covid-19 testiem
00:00 / 03:06
Lejuplādēt

Veselības ministrijā skaidroja – plkst.13 pierakstīšanās apturēta, jo cilvēki, uzzinot par izmaiņām, kas stāsies spēkā ar pirmdienu, sākuši pierakstīties testiem daudz aktīvāk. Nereti testu veikšanai pieteikušies cilvēki bez īpaša iemesla, tādejādi radītas lielas rindas arī tiem, kuri patiešām ir slimi un kuriem ir simptomi.

"Mēs novērojām, ka, runājot par sistēmas maiņu, tiek sacelta nepamatota ažiotāža.

Mēs novērojām, ka sociālajos tīklos un "Whatsapp" grupās tiek sūtīti aicinājumi pieteikties uz šiem testiem, nevis izvērtēt šo nepieciešamību, bet: "Nu piesakāmies, kamēr vēl varam".

Un rezultātā tiek mākslīgi pagarināta rinda, lai testēšanu saņemtu. Rezultātā mums bija bažas, ka tad, kad ģimenes ārsti izrakstīs šos nosūtījumus pacientiem, kam tas varētu būt vairāk nepieciešams, ka tad varētu būt apgrūtināta šī testēšana," stāstīja Veselības ministrijas pārstāve Anna Strapcāne.

Covid-19 laboratoriju tīkla koordinators Sergejs Ņikišins norādīja, ka šobrīd teju visos testa nodošanas punktos rindas ir par līdz oktobra beigām. Analizējot pieteikto testu iemeslus, Ņikišins redz – šobrīd bieži cilvēki veic testus sirdsmieram un retāk tas ir tiešām pamatoti.

"Tie pārsvarā ir tādi, ka izmeklējums ir nepieciešams, lai pārbaudītu, vai nav Covid-19, kā arī, ja brauc uz ārzemēm vai atgriežas no ārzemēm. Tagad ļoti populārs virziens ir Igaunija," viņš stāstīja.

Arī atgriešanās no ārzemēm nav īsti pamatots iemesls, jo, atgriežoties no lielākās daļas valstu, tāpat jāievēro izolēšanās periods. Centrālās laboratorijas valdes priekšsēdētāja Stella Lapiņa atbalsta lēmumu "bremzēt" testu pieteikumu apjomu. Rindas esot pieaugušas, darba esot ļoti daudz. Arī laboratorijā novērojuši, ka daudz lielāka interese par testu veikšanu parādījusies tieši pēdējās dienās, kad kļuva zināms par algoritma maiņu.

"Rindas ir pieaugušas, jo pieprasījums ir pieaudzis. Redzams, ka pieaug arī pozitīvo testu skaits, un līdz ar to pieaug rindas. Pirmdien vien piezvanīja 2500 cilvēki. Otrdien, trešdien tieši tāda pati situācija," pastāstīja Laipiņa.

Šis interesentu skaits esot aptuveni par 1000 lielāks nekā pirms ziņām par algoritma maiņu. Ņikišins arī aicināja atsaukties medicīnas māsas profesija pārstāvjus, jo šobrīd bieži tiek atvērti aizvien jauni testēšanas punkti visā Latvijā, tomēr esot novērojams ļoti liels darbinieku, kas varētu strādāt šajos punktos, trūkums.

Testu skaits pašlaik ir optimāls

Speciālisti norādīja, ja cilvēkam ir saslimšanas simptomi, viņam ir nekavējoties jāpaliek mājās un pēc tam jāsazinās ar ģimenes ārstu, kurš izvērtēs Covid-19 testa nepieciešamību.

Veselības ministrijā norādīja, ka Latvijā šobrīd veiktais testēšanas apjoms ir optimāls un, salīdzinot ar citām valstīm, piemēram, Vāciju, Lietuvu, Igauniju, Somiju, ir pat lielāks.

Mērķis ir šādu testēšanas apjomu pēc iespējas  saglabāt, vienlaikus nodrošinot, ka primāri valsts apmaksāti testi ir cilvēkiem, kuriem tas ir visvairāk nepieciešams. Šāda kārtība, ka uz valsts apmaksātiem testiem var pieteikties ar ārsta nosūtījumu, jau no oktobra sākuma darbojas arī Igaunijā, informēja ministrija.

Premjers Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība") valdības ārkārtas sēdē gan aicināja izvērtēt, vai tiešām šobrīd darīts viss iespējamais, lai testēšanu paplašinātu. Premjers arī solīja rast naudu Covid-19 testu skaita palielināšanai, bet, kā skaidroja veselības ministre, pietrūkst darba roku lielākas testēšanas jaudas iedarbināšanai.

Vēl arī nākamnedēļ Rīgā atvērs vēl papildu Covid-19 testu veikšanas punktus.

"Vēršu uzmanību, ka kopš pavasara, kad laboratorijām bija jaudas ap 2000, mēs esam pieaudzējuši līdz pat 6000 testu diennaktī apstrādāšanai, bet tā cilvēkresursu kapacitāte, ko var izdarīt, nepārsniedz šobrīd 4500 testu," sacīja Viņķele. Viņa arī apstiprināja - ja cilvēks vēlēsies pats par saviem līdzekļiem veikt testu un tas izrādīsies pozitīvs, valsts atmaksās samaksāto naudu par testu. 

Kādas būs izmaiņas

Jaunā kārtība paredz – ja cilvēkam būs aizdomas par Covid-19 saslimšanu, vispirms viņam būs jāsazinās ar ģimenes ārsta praksi. Ja ārstniecības persona (atkarībā no darba organizācijas praksē), uzklausot pacientu par viņam esošajiem slimības simptomiem, lems, ka tests ir nepieciešams, tiks izrakstīts e-nosūtījums.

Pēc tam, pašam cilvēkam zvanot uz tālruni 8303, viņš tiks pierakstīts rindā uz testa veikšanu pēc iespējas drīzāk.

Vienlaikus cilvēkiem, kas līdz šim ir pierakstījušies paši uz Covid-19 analīzēm un gaida rindā, testēšana tiks veikta pēc iepriekšējās kārtības un nav jāuztraucas, ka valsts apmaksātu testu vairs nesaņems.

Uz Covid-19 testiem tāpat kā līdz šim varēs nosūtīt arī ārstējošais ārsts, piemēram, ja tests nepieciešams pirms operācijas veikšanas. Plašu testēšanu turpinās veikt arī slimnīcās pie aizdomām par Covid-19 – ir simptomi vai epidemioloģiskie riski.

Tāpat arī turpmāk tiks nodrošināts valsts apmaksāts plašs skrīnings ar siekalu testiem. Šo testēšanu organizēs Slimību profilakses un kontroles centrs konkrētās pašvaldībās, uzņēmumiem, izglītības un ārstniecības iestādēs, sociālās aprūpes centros un citās vietās, kur būs aizdomas par Covid-19 izplatību.

Tāpat epidemiologi varēs nozīmēt parasto testēšanu lielākām cilvēku grupām, lai nenoslogotu ģimenes ārstus.

Ja cilvēkam nebūs saslimšanas simptomu un cita pamatota iemesla testa veikšanai, viņam būs iespēja individuāli pieteikties testam, gaidot rindā ilgāku laiku un pašam sedzot testēšanas izmaksas. Tas nozīmē, ka valsts neapmaksās testus cilvēkiem, kuri, piemēram, testu vēlētos veikt, lai dotos ceļojumā uz Igauniju.

KONTEKSTS:

No pirmdienas Covid-19 testus apmaksās ar ģimenes ārsta vai cita medicīnas speciālista nosūtījumu, lai mazinātu garas rindas uz analīzēm. Plašākai testēšanai  netrūkst naudas un reaģentu, bet pietrūkst laboratoriju jaudas un darbinieku.

Ģimenes ārsti sistēmai piekrīt tikai uz laiku. Jaunā kārtība darbosies līdz 8. novembrim.

'

 

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti