Panorāma

Domes priekšsēdētājam pārmet piekaušanu

Panorāma

NEPLP atlaišanai vāji argumenti

Aptur zāļu lieltirgotavas darbību

Aptur zāļu lieltirgotavas «Astra Pharma» darbību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Aizdomās par, iespējams, viltotu zāļu uzpirkšanu un tālāk pārdošanu Zāļu valsts aģentūra apturējusi licenci Latvijas zāļu vairumtirgotājam “Astra Pharma”. Pārkāpums saistīts ar pārpakotu medikamentu iegādi no nelicencētas firmas. Notikušo tagad izmeklē Veselības inspekcija.

Aizbildinoties ar izmeklēšanu, Valsts zāļu aģentūra (VZA) un Veselības inspekcija (VI) par lieltirgotavas „Astra Pharma” iesaisti, iespējams, viltotu zāļu izplatībā ir nerunīgi. VI vien norāda - zāles Latvijas tirgū nonākušas nav. Uzņēmums bijis pārdošanas starpnieks citu valstu tirgotājiem.

Arī Valsts zāļu aģentūrā norāda - lēmumu pieņēmuši pēc signāliem no citām institūcijām.  „Mēs saņēmām informāciju no Eiropas Zāļu aģentūras reaģēšanas sistēmas par kādu iespējamu zāļu viltojumu Latvijā, respektīvi, ka šo zāļu piegādātājs ir Latvijas lieltirgotava,” stāsta aģentūras pārstāve Egita Diure. „Mēs saņēmām arī VI ziņojumu par to, ka lieltirgotavā ir konstatēti normatīvo aktu pārkāpumi,” norāda Diure.

No iestāžu pārstāvju atbildēm noprotams, ka viltojums nav saistīts ar zāļu sastāvu. Zāles nopirktas no nelicencēta uzņēmuma, kurā tām bijis pārmarķēts derīguma termiņš, un pārdotas tālāk. „Arī tad, ja zāles ir savu ceļu gājušas caur nelicencētiem uzņēmumiem, arī tad tas tiek klasificēts kā viltojums,” piebilst Diure.

Uzņēmumā „Astra Pharma” pauž izbrīnu par uzņēmuma saistīšanu ar medikamentu viltojumiem. Elektroniska pasta vēstulē uzņēmuma pārstāve uzsvēra, ka paši zāļu pārpakošanu neveic, bet zāļu iegāde no nelicencētas kompānijas bijusi darbinieka kļūda. No notikušā izdarīti secinājumi, bet lēmums par licences apturēšanu tikšot pārsūdzēts.

Līdz šim Latvijā ziņu par viltotām zālēm nav bijis, un Veselības inspekcijā mierina, ka satraukumam arī turpmāk neesot pamata. „Attiecībā uz medikamentu drošumu, es domāju, ka iedzīvotāji var justies pilnīgi droši, iepērkoties legālajās vietās, tas ir, aptiekās. Tas, ko nevajag darīt, nevajag meklēt līdzekļus internetā, jo tur garantijas nav nekādas,” saka VI vadītājs Egils Harasimjuks.

Tomēr pasaulē, tostarp Eiropas Savienībā, par viltoto zāļu industrijas pieaugumu runā arvien vairāk.

Dažādos avotos to lēš no 10% līdz 30% no tirgū esošajiem medikamentiem. Arī Latvijā zāles iespējams pirkt ne tikai no ražotāja, bet starpniekiem, radot paralēlo importu. Šī soļa pretinieki iepriekš brīdināja tieši par tādu gadījumu pieaugumu. Taču veselības ministrs Guntis Belēvičs (ZZS) līdzīgi,kā veselības inspekcijas vadītājs uzskata, ka satraukumam neesot pamata. „Zāļu izplatīšana ir ārkārtīgi strikti reglamentēta, un katrai aptiekai, katrai izplatītājam ir jānāk atskaitīties par katru medikamentu. Mana atbilde ir viena - šāds gadījums ir ekstraordinārs un šāda komersanta darbība nekavējoties tiek pārtraukta uz visiem laikiem,” atbild Belēvičs.

Veselības inspekcija galīgo skaidrību par „Astra Pharma” iesaisti nelikumīgā zāļu izplatīšanā un uzņēmuma tālāko likteni gan sola viest mēneša laikā.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti