Aptiekas: Pacienti nav pietiekami informēti par kompensējamo zāļu izrakstīšanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Ieviešot kārtību, ka kompensējamo medikamentu receptēs norāda tikai aktīvo vielu un izsniedz lētāko medikamentu ar šo aktīvo vielu, pacienti tomēr nav pietiekami informēti un nezina, kādēļ dažkārt saņem citas zāles, nevis tās, kas lietotas līdz šim. To telefonintervijā Latvijas Radio atzina Aptieku īpašnieku asociācijas izpilddirektore Kristīne Jučkoviča.

Viņa atzīmēja, ka Aptieku īpašnieku asociācija konceptuāli atbalsta jauno kompensējamo zāļu izrakstīšanas kārtību, kas ir spēkā no 1. aprīļa un paredz pacientu līdzmaksājumu samazināšanu. Tomēr šis laiks aptiekām un farmaceitiem ir sarežģīts, jo līdzšinējām ar e-veselības saistītām problēmām piepulcējušās jaunas saistībā ar jauno kompensējamo zāļu izrakstīšanas kārtību.

Jučkoviča klāstīja, ka pēc 1. aprīļa farmaceitiem jāsaskaras ar jaunām nepilnībām, kas daudzkārt saistītas ar cilvēka faktoru, ārstiem izrakstot receptes kompensējamām zālēm vai arī pacientiem pilnībā nenoskaidrojot to, kādu medikamentu viņi aptiekā saņems. Visticamāk, pacienti nav bijuši pietiekami informēti.

"Šī esošā situācija, protams, ir sarežģīta, jo daudzi cilvēki bija aizņemti ar informācijas uzklausīšanu par Covid-19 infekciju, un varbūt šī kampaņa, ko valsts īstenoja [saistībā ar kompensējamo medikamentu izrakstīšanu] īsti nesasniedza mērķi. Tāpēc situācija ir tieši šāda, ka pacienti nav pietiekami informēti par to, kādā veidā viņiem uzvesties aptiekā," klāstīja  Jučkoviča.

Pēc viņas teiktā, pacientam aizejot uz aptieku ar recepti, kurā izrakstīta vien kompensējamā medikamenta aktīvā viela, jābūt gatavam tam, ka, iespējams, viņš nesaņems to kompensējamo medikamentu, ko saņēma iepriekš. Tāpēc farmaceiti jau iepriekš aicinājuši pacientus šo jautājumu risināt pie ārsta. Taču bieži vien šī saruna starp pacientu un ārstu nenotiek.

"Šādas situācijas daudzkārt izraisa arī nepatīkamus konfliktus aptiekās," atzina Jučkoviča, norādot, ka cilvēki aptiekās nereti ir pārsteigti, kādēļ viņiem ierastās zāles nākas aizstāt ar citām.

"Šobrīd šis situācijas dēļ vairāk tieši farmaceits iznes šo smagumu, ko varbūt varētu atvieglot pacienta saruna ar ārstu."

Jučkoviča atzina arī, ka jaunās kārtības dēļ pacientu apkalpošana nereti ir lēnāka, jo "šī sistēma šobrīd vēl nav iestrādājusies". Proti, zināms laiks paiet, līdz farmaceits pēc receptē norādītās aktīvās vielas sistēmā atrod lētāko kompensējamo medikamentu.

KONTEKSTS:

No 2020. gada 1. aprīļa kompensējamo medikamentu izrakstīšanā receptē norāda aktīvo vielu, ne konkrētu medikamentu. Līdz ar to aptiekām ir pienākums izsniegt lētākos kompensējamos medikamentus. Tādējādi pacienti līdzmaksājumos ietaupīs aptuveni 20 miljonus eiro.

Par jauno kārtību svarīgi atcerēties - vairs nebūs iespējams piemaksāt starpību starp lētākajām zālēm ar konkrēto aktīvo vielu un tieši tām, kuras ierasts lietot. Ja ir vēlme iegādāties zāles ar konkrētu nosaukumu, tad ārstam jālūdz nevis recepte valsts kompensējamajiem medikamentiem, bet gan vienkāršā recepte un zāļu pilnā cena jāsedz pašam.

Aptieku biedrībā iepriekš bažījās par lētāko zāļu pieejamību. Ārste Sarmīte Veide satraukusies, ka dārgāku zāļu ražotāji no Latvijas tirgus aizies, bet atbildīgā ministrija tā nedomā. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti