Aptiekās novērots atsevišķu antibiotiku trūkums; piegādes esot jau ceļā (precizēts)

Daudzu šajā laikā slimojošu bērnu vecākus uztrauc fakts, ka aptiekās nav nopērkams ārsta izrakstīts medikaments – antibiotiku pulveris dzeramu zāļu pagatavošanai. Trūkst antibiotiku arī pieaugušajiem. Aptiekās situāciju risina, gan sazinoties ar ģimenes ārstiem un zāles aizstājot, gan gatavojot tās uz vietas. Antibiotiku trūkums esot visas Eiropas problēma, kas līdz šim pārāk paļāvās uz piegādēm no trešās pasaules valstīm.

Mitrajā un aukstajā laikā, pieaugot kakla, deguna un ausu saslimšanām, aizvien vairāk pacientu saskaras ar to, ka vienā aptiekā ārsta izrakstītās zāles nopirkt nevar. To trūkst vai nav vispār.

"Jādzer citas antibiotikas, atbraucu uz vienu aptieku, jābrauc uz nākošo. No vienas uz otru, lieks laiks," pauda rīdzinieks Ilmārs.

Dzirciema aptiekas vadītāja, farmaceite Sigita Čulkstena atzina, ka situācija ir nopietna. Šī nav pirmā reize, kad kādu zāļu nav. Trūkst populāru bērnu antibiotiku, kuras lieto sīrupa veidā.

"Pašlaik ir respiratoro saslimšanu laiks. Ārsti daudz nozīmē antibiotikas. Darām, ko varam, sazvanāmies ar ārstiem. Ja nav viens, varbūt ir cits sīrups. Varbūt uz kapsulām. Citos gadījumos piedāvājam šo sīrupu izgatavot aptiekā," pastāstīja Čulkstena.

Dzirciema aptieka ir viena no nedaudzajām, kur zāles gatavo arī uz vietas. Tāpēc tur var pagatavot citviet trūkstošo antibiotiku sīrupu bērnam, attiecīgās proporcijās sasmalcinot pieaugušo zāles, kuras pieejamas tablešu veidā.

Latvijas Farmaceitu biedrības prezidente Dace Ķikute norādīja, ka par medikamentu trūkumu atbildība dalās: "Tā ir ķēde, kur ir iesaistīti gan ražotāji, gan lieltirgotāji, es teikšu – arī valsts instances."

Izeja varētu būt lielāku uzkrājumu veidošana. Tas gan draud ar cenu pieaugumu. Jo, veidojot krājumus, tirgotājs gribēs iesaldētos līdzekļus atgūt no pacienta.

"Tiklīdz kā medikamentu rezerves paplašina, būtu slogs maciņiem. Būtiski, ka to risina valstiski," sacīja "Mēness aptiekas" tīkla pārstāve Līga Ribinska.

Trūkstošās bērnu antibiotikas tagad ir atrastas, un piegādes atsākušās.

Arī piektdien, 11. novembrī, ievedīs jaunu partiju. "Šobrīd esam saņēmuši iepriecinošas ziņas, ka kārtējās piegādes ir notikušas. Līdz ar to situācija savā ziņā ir atrisinājusies," pastāstīja Valsts zāļu aģentūras direktora vietnieks Sergejs Akuličs.

Taču pati problēma nebūt nav atrisināta, jo aktīvās vielas trūkst visā Eiropā, kas līdz šim pārāk paļāvās uz piegādēm no trešajām valstīm. Ļoti daudz antibiotiku izmanto Ukrainas karā ievainoto ārstēšanai.

"Tā ir visas Eiropas un pasaules problēma. Un droši vien jau visas pasaules problēma, ja jau ir problēmas ar izejvielu ražošanu. Ir apsvērta doma ievest no trešajām valstīm. Lai iedzīvotāji nesatraucas, mēs sekosim līdzi sertifikātiem un labai ražošanas praksei, lai šo pieejamību nodrošinātu," solīja Veselības ministrijas Farmācijas departamenta direktore Inese Kaupere.

Precizēta informācija par Zāļu valsts aģentūras (ZVA) rīcībā esošo informāciju par zāļu pieejamību.

ZVA norāda, ka tai nav informācijas par aptiekām, kurās ir pieejamas konkrētās nepieciešamās zāles. ZVA rīcībā ir tikai lieltirgotavu sniegtā informācija par zāļu pieejamību Latvijā, nevis informācija par aptiekās atrodamo medikamentu sortimentu.

 

Pacientam iesaka vispirms sazināties ar aptieku, lai noskaidrotu, vai zāles ir pieejamas. Ja ne, būtiski zināt, ka zāles iespējams izgatavot. Valsts kompensējamās zāles jebkuram iedzīvotājam ir jāsaņem 24 stundu laikā.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti