Panorāma

Tautieši no Lielbritānijas netiek uz Latviju

Panorāma

Panorāma

Daļa mediķu atsakās no Covid-19 vakcīnām

Aptaujas medicīnas iestādēs: Daļa darbinieku atsakās no Covid-19 vakcīnām

Nākamnedēļ, 28. decembrī, Latvijā sāks vakcināciju pret Covid-19. Pirmie potes saņems mediķi, kas ikdienā saskaras ar koronavīrusa pacientiem, un Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta darbinieki, bet  slimnīcās un dienestā veiktās darbinieku aptaujas, liecina, ka arī ārstu rindās ne visi vēlas vakcinēties.  

ĪSUMĀ:

  • Pirmdien sāksies mediķu vakcinācija pret Covid-19.
  • Austrumu slimnīcā gatavību vakcinēties pauda 53%, tagad interese aug.
  • Stradiņa slimnīcā gatavi vakcinēties nepilni 70%.
  • Ārsti un medmāsas lielākoties atsaucas šai iespējai.
  • Starp tiem, kas atsakās, pārsvarā ir aprūpes darbinieki un cits personāls.
  • NMPD novērots - skeptiskāki pret vakcīnu ir gados jaunākie darbinieki.

Rīgas Austrumu slimnīcā ārstējas vislielākais koronavīrusa pacientu skaits, un tajā arī visvairāk mediķu, kas nonāk tiešā saskarē ar Covid-19 pacientiem. Pirmdien, 28. decembrī, vakcinācija notiks gan stacionārā “Gaiļezers”, gan Infektoloģijas centrā, taču aptaujā noskaidrots, ka ir daļa mediķu, kas vakcinēties nemaz nevēlas.

Sākotnējā aptaujā gatavību vakcinēties pauduši vien 53% slimnīcas personāla. Tagad lēnām interese aug.

“Cilvēku uzmanība ir saprotama, un arī tā informācija no citām valstīm, paldies, ir godīga, un mums stāsta arī par anafilaktiskiem šokiem. Cilvēkus varbūt tas biedē. Mēs Austrumu slimnīcā esam ļoti sagatavojušies, un pirmās vakcinācijas notiks tikai slimnīcā. Tur, kur ir gan intensīvā terapija, gan ne-intensīvā, katram gadījumam, ja tomēr kaut kas notiks,” informēja Austrumu slimnīcas infektoloģijas galvenā speciāliste Ludmila Vīksna.

Katra vakcinētā darbinieka pašsajūtu pusstundu novēros.

Paula Stradiņa slimnīcā izsūtītajā aptaujā vēlmi vakcinēties pauduši nepilni 70% darbinieku.

“Sabiedrībā ir dažādi viedokļi par vakcināciju, ir teorijas par šīs vakcinācijas kaitīgumu, nu cilvēki acīmredzot ir ietekmējušies no tā, un šajā situācijā ir grūti pārliecināt par ko citu,” sacīja Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas valdes priekšsēdētājs Rinalds Muciņš.

Tomēr ar tiem, kas pieteikušies, pietiek, lai sāktu vakcināciju. Pirmajā nedēļā potēs nepilnu 1000 darbinieku.

Ārsti un medmāsas lielākoties atsaucas šai iespējai, un starp tiem, kas kategoriski atsakās, pamatā ir aprūpes darbinieki un cits personāls.

“Pašlaik man nav informācijas, ka kādas ārstniecības personas, kas strādā ar Covid-19 pacientiem, būtu atteikušās no vakcinācijas. Skaidrs, ka mēs nevaram pakļaut darbiniekus papildu riskam, un mēs izskatīsim iespēju, ka viņi turpina darbu citur, kur nav tik liels Covid-19 infekcijas risks,” informēja Muciņš.

Šādu viedokli paudusi arī Austrumu slimnīca.

“Ārstam nemaz negribas, lai viņu pārvieto uz citu nodaļu, un kādreiz tā ir ļoti liela problēma. Man liekas, ka cilvēki apdomāsies arī. Cita varianta jau nav. Nav nekādas iespējas, kā pārtraukt šo infekcijas izplatības ķēdīti,” sacīja Vīksna.

Tas arī ir infektologu arguments, kādēļ vēlams vakcinēties, jo šoferiem, mediķiem, skolotājiem, veikalu kasieriem darbs ir jāturpina un to nevar veikt attālināti.

Neatliekamās palīdzības dienestā novērots, ka skeptiskāki pret vakcīnu ir gados jaunākie darbinieki.

Tomēr aktuālā Covid-19 izplatības statistika arī daudziem ļauj apzināties situācijas nopietnību un savu lēmumu mainīt.

“Mēs redzam šo milzīgo pacientu pieaugumu, pārslodzi slimnīcās un daudz biežāk vaigu vaigā saskaramies arī ar dažādām smagām situācijām neatliekamās palīdzības etapā. Darbinieki pašlaik ir daudz atsaucīgāki kļuvuši un daudz vairāk interesējas, daudz vairāk uzdod jautājumus. Mēs ļoti centīsimies uz visiem atbildēt.

Tas, ka vakcinācijai ir vajadzīga informēta piekrišana, tas ir pilnīgi normāli,” uzsvēra NMPD vadītāja Liene Cipule.

Gada pirmajos mēnešos pie vakcīnām varētu tikt arī ilgstošās sociālās aprūpes centru klienti un darbinieki, bet martā varētu sākt vakcinēt personas, kas ir sasniegušas 60 gadu vecumu.   

KONTEKSTS:

Eiropas Savienība jau ir noslēgusi vienošanās ar kompānijām "Moderna""Pfizer" un "BioNTech", "AstraZeneca", "Sanofi-GSK", "Janssen Pharmaceutica" un "CureVac" par to Covid-19 vakcīnu iegādi, kad tās būs pieejamas. Tādējādi ES cer nodrošināt visiem ES pilsoņiem iespēju galu galā vakcinēties pret jauno koronavīrusu.

Eiropas Komisija (EK) pirmdien apstiprināja farmācijas uzņēmumu "Pfizer" un "BioNTech" izstrādātās Covid-19 vakcīnas izmantošanu Eiropas Savienībā (ES), paverot ceļu vakcinācijas uzsākšanai tuvākajās dienās.

Gaidot Covid-19 vakcīnas, izstrādāts vakcinēšanas plāns, lai vakcīnu saņemšanas brīdī varētu sākt vakcinēt prioritārās grupas pret Covid-19. Latvijā vakcinēšanu plāno sākt 28. decembrī.  Iepirkumā par vakcīnu pret Covid-19 izvadāšanu uzvarējusi AS "Recipe Plus". Pašlaik līgums ir slēgšanas stadijā, tāpēc vēl nav iespējams atklāt līgumcenu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt