Pēcpusdiena

ASV un Ziemeļkorejas attiecības

Pēcpusdiena

Sākas kampaņa "Bērnam droši"

Arvien vairāk balsstiesīgo neredz jēgu piedalīties pašvaldību vēlēšanās

Aptauja: Visbiežāk pašvaldību vēlēšanās nepiedalās, jo neredz tam jēgu

Latvijas balsstiesīgie iedzīvotāji nesenajās pašvaldību vēlēšanās visbiežāk nepiedalījās, jo nav redzējuši tam jēgu, liecina pētījumu centra SKDS un Centrālās vēlēšanu komisijas veikta aptauja.

Jūlijā notikušajā aptaujā 21% no tiem pilsoņu, kas vēlēšanās nepiedalījās, atzina, ka neredz jēgu piedalīties vēlēšanās. Salīdzinot vēlētāju viedokļus, kas iegūti līdzīgā aptaujā pirms četriem gadiem, šādu vēlētāju skaits pieaudzis par 2,4%.

Tajā pašā laikā biežākais arguments, kāpēc vēlētāji izvēlas piedalīties vēlēšanās, ir pilsoņa pienākums. Ar to savu lēmumu doties balsot pamatoja 35% no aptaujātajiem, kuri norādīja, ka ir piedalījušies šā gada pašvaldību vēlēšanās.

Aptaujas dati arī liecina, ka četru gadu laikā par 3% pieaudzis to vēlētāju skaits, kuri pašvaldību vēlēšanās nepiedalījās, jo vēlēšanu laikā atradās ārpus Latvijas. Šo kā galveno iemeslu minēja 11% aptaujāto, kuri vēlēšanās nepiedalījās.

Jau mazākā mērā minēti vēl virkne iemeslu, kāpēc pilsoņi nedevās uz vēlēšanām – 11% pauda, ka „nav par ko balsot”, 9% - „neatradās dzīvesvietā”, 7% - bija aizņemts, strādāja, 7% - nedzīvo deklarētajā dzīvesvietā, 7% - „nav ticības, neuzticas nekam”, 5% - „negribēja”, 5% - „mana balss neko neietekmē” – 5%, „nebija laika” – 4%.

Savukārt biežākie argumenti, kāpēc vēlētāji piedalījās pašvaldību vēlēšanās, bija “vēlme atbalstīt noteiktu partiju, kandidātu” - 21%, “lai ietekmētu pašvaldības nākotni” - 12%, “cerība uz labāku nākotni, pārmaiņām” - 12%, “vēlme paust savu viedokli”- 7%, “vienmēr piedalās visās vēlēšanās” - 6%, “lai cita partija saņemtu mazāk vietu” - 3%.

Kopumā arī šī gada aptauja atklāj, ka vispasīvākie vēlētāji, kuri biežāk nekā citi nepiedalās vēlēšanās, ir jaunieši vecumā no 18 līdz 24 gadiem - 50%, bet visaktīvāk vēlēšanās piedalās vēlētāji vecumā no 55 līdz 63 gadiem - 79%. Tāpat biežāk vēlēšanās piedalās sievietes - 70%, vēlētāji ar augstāko izglītību - 76%, vēlētāji, kuru sarunvaloda ģimenē ir krievu valoda - 71% un publiskajā sektorā nodarbinātie - 78%.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti