Panorāma

Atkāpies Eiropas tirdzniecības komisārs

Panorāma

Kā dzīvo Bruknā?

Satversmes tiesa – kas tā tāda?

Aptauja: Satversmes tiesai uzticas puse Latvijas iedzīvotāju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Satversmes tiesa var lepoties ar salīdzinoši labiem iedzīvotāju uzticēšanās rādītājiem, vismaz salīdzinājumā ar citām tiesu instancēm, taču vienlaikus liela daļa iedzīvotāju joprojām nezina ne vien to, kas ir Satversmes tiesa, bet pat – kas ir Satversme un kādas tiesības tā cilvēkiem garantē. Šādu ainu uzrāda Satversmes tiesas un pētījumu centra SKDS kopīgi īstenotā aptauja.

Garantētā minimālā ienākuma apjoms, izglītības valoda skolās, amatpersonu atalgojuma publiskošana – pēdējā laikā Satversmes tiesa pieņēmusi spriedumus vairākās skaļās lietās. Tādēļ tās vārds sabiedrības vairākumam nav gluži svešs. 

Saskaņā ar pētījuma rezultātiem par Satversmes tiesu informēti ir aptuveni 74% respondentu. 

Turklāt no visām tiesu varas institūcijām tieši Satversmes tiesa bauda lielāko iedzīvotāju uzticēšanos – 51%, kamēr, piemēram, pirmās instances tiesai uzticas tikai aptuveni 40% iedzīvotāju.

"Ja skatāmies indeksu, tad gados jaunākie ir kopumā labvēlīgāk noskaņoti nekā briedumā esošie un gados vecākie Latvijas iedzīvotāji. Nepārprotama sakarība ar izglītības līmeņiem – jo iedzīvotājs ir ar augstāku izglītības līmeni, jo ar lielāku varbūtību viņš paudīs uzticēšanos Satversmes tiesai. Ja mēs skatāmies iedzīvotāju grupu, kam ir augstākā izglītība, mēs redzam, ka šeit uzticas ap 60% – nav tālu līdz divām trešdaļām. Un neuzticēšanos pauž summā ap 20%," datus skaidroja pētījumu centra SKDS vadītājs Arnis Kaktiņš.

Tomēr gan sociologi, gan tiesas pārstāvji atzīst – rezultāti varētu būt labāki. 

"Satversmes tiesa var būt priecīga, jo tā ir novērtēta labāk, bet mums kā sabiedrībai kopumā būtu labāk, ja tās dzeltenās un brūnās krāsas būtu mazāk, jo tiesu sistēma ir viens no pīlāriem, uz kā turas mūsu demokrātiskā valsts," sacīja Arnis Kaktiņš.

"Es protams sapratu uzstādījumu, ka mums ir jābūt tikpat atpazīstamiem kā Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem, un es absolūti to akceptēju, jo Satversmes tiesa arī ir viens bruņotais spēks valstī pilnīgi noteikti," uzsvēra Ziemele.

Tādēļ Satversmes tiesas tiesneši un darbinieki paralēli spriedumu gatavošanai sola turpināt rīkot lekcijas, skolēnu konkursus un informatīvos pasākumus sabiedrības izglītošanai par Satversmi, cilvēku pamattiesībām un iespējām tās aizstāvēt tiesā. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti