Sadaļas Sadaļas

Panorāma

Koncertzāles nākotne vēl neskaidra

Panorāma

Arhitektu savienība: lēmums par koncertzāli ir sasteigts

Rīdzinieki kritizē izvēlēto koncertzāles vietu

Aptauja: Rīdzinieki lielākoties neatbalsta koncertzālei izvēlēto vietu

Lielākā daļa rīdzinieku neatbalsta lēmumu nojaukt bijušo Latvijas kompartijas Centrālās komitejas ēku Elizabetes ielā, lai tās vietā būvētu akustisko koncertzāli. Tas redzams pēc Latvijas Televīzijas Ziņu dienesta un sabiedrisko mediju portāla LSM.lv pasūtījuma veiktajā socioloģiskajā aptaujā.

Lēmums nojaukt bijušo Centrālās komitejas ēku un tās vietā būvēt koncertzāli tika virzīts ārkārtīgi strauji. Kultūras ministrs Nauris Puntulis (Nacionālā apvienība) ar šo ideju nāca klajā 15. jūnijā, un jau nākamajā dienā valdība ieceri akceptēja. Diskusijas gan sākās tikai pēc tam, un tās organizēja arhitektūras nozare pati un arī mediji, uzrunājot dažādu saistīto jomu profesionāļus.

SKDS aptauja veikta no 2. līdz 6. jūlijam. Tajā piedalījās 810 respondenti – Rīgā dzīvojošie pilngadīgi Latvijas pilsoņi. 

Aptaujāto izlase atspoguļo Rīgas iedzīvotāju demogrāfisko raksturojumu pēc dzimuma, vecuma un valodas ģimenē.

Statistiskā kļūda +/- 2 procentpunktu robežās.

Tagad pēc Latvijas Televīzijas Ziņu dienesta un sabiedrisko mediju portāla LSM.lv pasūtījuma tapušā socioloģiskajā aptaujā noskaidrots arī rīdzinieku viedoklis. “Tas ir absolūts mazākums, absolūts mazākums rīdzinieku, kas šādu lēmumu atbalsta,” atklāj pētījumu centra “SKDS” vadītājs, sociologs Arnis Kaktiņš.

Atbalstu vai daļēju atbalstu koncertzāles būvniecībai Centrālās komitejas ēkas vietā pauduši tikai 18% aptaujāto rīdzinieku.

Teju puse respondentu norādījuši, ka šo ideju pilnībā neatbalsta, un vēl 15% ir drīzāk pret.

Vislielākais negatīvi noskaņoto īpatsvars vērojams to rīdzinieku vidū, kuri gaidāmajās Rīgas domes vēlēšanās plāno balsot par Latvijas Krievu savienību un “Saskaņu”. Bet vismazāk neapmierināto par koncertzāles būvniecību Elizabetes ielā sastopami “Vienotības” atbalstītāju rindās, kur ''par'' un ''pret'' balsu skaits sadalījies līdzīgi. Interesanti, ka arī idejas virzītāja, kultūras ministra Naura Puntuļa pārstāvētās Nacionālās apvienības un Latvijas Reģionu apvienības kopīgā saraksta atbalstītāju vidū vairākums ir pret koncertzāles būvniecību Centrālās komitejas ēkas vietā.

“Mēs redzam, ka arī šajā auditorijā patiesībā atbalsta lielās līnijās nav. Jā, ir kāds procents, kas atbalsta, bet tādu, kas neatbalsta, kas kategoriski iestājas pret, kas šādu lēmumu uzskata par sliktu un nepareizu, - tādu ir krietni vairāk,” norāda Kaktiņš.

Arī Latvijas Arhitektu savienība ideju nojaukt bijušo Centrālās komitejas ēku Elizabetes ielā, lai tās vietā būvētu akustisko koncertzāli, uzskata par sasteigtu un nepietiekami izdiskutētu. Savienības prezidents, arhitekts Juris Poga pastāstīja, ka lielu nopēlumu saņēmis lēmuma pieņemšanas process.

Ministrs Nauris Puntulis gan LTV norādīja uz ilgajām diskusijām par koncertzāli Rīgā un, viņaprāt, jāpieņem lēmums.

Tikmēr no arhitektu vidus izskanējusi doma, ka koncertzāles vietā Elizabetes ielā 2 mājas beidzot varētu atrast laikmetīgās mākslas, arhitektūras un dizaina muzejs.

“Tas būtu izcils veids, kā nošaut vismaz piecus zaķus reizē. Šī ēka gan konstruktīvi, gan ideoloģiski izcili atbilst mūsdienu mākslas, arhitektūras un dizaina centra kultūras centra vajadzībām, gan ideoloģiski, ka tas ir modernisma piemineklis. Tas ir kolonnu režģis, brīvs plānojums, kur visus mazos kabinetus mēs varam izmest ārā, tie nav nesoši, tas atbilst galeriju konstrukcijai,” stāsta arhitektu biroja “NRJA” vadītājs Uldis Lukševics.

Vēl joprojām aktuāls ir jūlija sākumā Nacionālajā kultūras mantojuma pārvaldē iesniegtais 20 arhitektu lūgums Elizabetes ielas 2 ēku iekļaut kultūras pieminekļu sarakstā. Pārvalde iesniegumu sola izskatīt četru mēnešu laikā.

KONTEKSTS:

Valdība 16. jūnijā atbalstīja Kultūras ministrijas (KM) rosinājumu attīstīt Rīgas akustiskās koncertzāles būvniecību Elizabetes ielā 2, Kronvalda parkā. Prognozēts, ka ēkas demontāžu varētu sākt 2021. gada pavasarī, un ka ēkas nojaukšana un Rīgas koncertzāles metu konkurss izmaksās ap 3 miljoniem eiro. Kultūras ministrs Nauris Puntulis (Nacionālā apvienība) izteicis cerību, ka koncertzāli pabeigs pēc 6-7 gadiem.

Vairāki arhitekti ceļ trauksmi par koncertzāles būvniecībai izvēlēto vietu, norādot, ka ēka ir padomju laika modernisma arhitektūras mantojums un to nojaukt nevajadzētu. Atsevišķu arhitektu grupa arī vērsusies Nacionālajā kultūras mantojuma pārvaldē, aicinot piešķirt kultūras pieminekļa statusu ēkai Rīgā, Elizabetes ielā 2.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt