Panorāma

Uzņēmēji kritizē nākamā gada valsts budžeta projektu

Panorāma

Vecāki sūdzas par vardarbību bērnudārzos

Inficēšanās galvenokārt notiek ģimenēs

Aptauja: Pieaug iedzīvotāju bažas par saslimšanu ar Covid-19

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Bažas par saslimšanu ar Covid-19 Latvijas iedzīvotāju vidū pieaug. To apliecina arī pēc LTV Ziņu dienesta pasūtījuma SKDS veiktā  aptauja.

Jaunākā aptauja, kas veikta novembra sākumā, uzrāda – 22% respondentu savu iespēju nopietni saslimt ar Covid-19 vērtē kā lielu, 37% –  kā vidēju un 29% –  kā mazu.

Salīdzinot ar šā gada pavasarī veikto pētījumu, par 6% pieaudzis to cilvēku skaits, kuri savu iespēju saslimt novērtē kā lielu.

Un par tādu pašu skaitu samazinājies respondentu skaits, kuri iespēju saslimt vērtēja kā salīdzinoši zemu. Gan rudenī, gan pavasarī 12% respondentu bija grūti novērtēt savu iespēju saslimt.

Aptauja rāda arī, ka par infektoloģiski visnedrošāko vietu tiek uzskatīti publiski pasākumi, kas notiek telpās, braucieni sabiedriskajā transportā un sarokošanās ar svešiem cilvēkiem.

Tikmēr vairāk nekā 90% respondentu uzskata, ka, vienkārši ejot pa ielu, iespēja saķert vīrusu ir maza. Otra drošākā vieta – kopā ar ģimeni un tuviniekiem. Par salīdzinoši drošu vietu tiek uzskatīta arī atrašanās darbā ar kolēģiem.

Lai pārliecinātos, kā šis iespaids iet kopā ar reālo situāciju, LTV salīdzināja šīs aptaujas rezultātus ar Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) apkopotajiem datiem par inficēšanās vietām. Pēc SKPC apkopotās informācijas vairāk nekā 40% no zināmajiem inficēšanās avotiem ir notikuši mājsaimniecībās – tātad savās mājās vai ciemojoties pie tuviniekiem. Otra biežākā inficēšanās vieta – darbā ar klientiem vai kolēģiem.

Šeit gan jāpiebilst, ka SPKC epidemiologiem inficēšanās avotu izdevies noskaidrot tikai aptuveni pusē gadījumu.

Taču pat par spīti tam fakts ir neapstrīdams –  mājas un darbavieta patiesībā nemaz tik drošas nav. 

"Cilvēki uzskata – mana māja, es jūtos tur droši, jo apkārt ir mani cilvēki – mani radi, mani draugi. Un viņi nevar saslimt. Tas ir maldinoši. Mēs nezinām, vai cilvēks ir slims vai vesels, jo gana daudz gadījumu ir bezsimptomu formas," stāstīja SPKC epidemioloģe Rita Korotinska. "Pirmais un galvenais – tā ir roku higiēna. Atnākot mājās, mazgājam un, ja iespējams, dezinficējam rokas. Biežāk nekā parasti vajadzētu vēdināt telpas un tīrīt māju, pielietojot dezinfekcijas līdzekļus. Ja rīkojam kādus pasākumus, jādomā ne tikai par sevi, bet arī citiem cilvēkiem. Tomēr būtu labi neiet ciemos un arī neaicināt ciemos.

Ja mēs domājam kādu pasākumu vecākiem vai vecvecākiem, tad vajadzētu atcerēties, ka viņi tomēr ir riska grupās. Sargāsim viens otru."

Epidemioloģes pēdējais atgādinājums ir īpaši aktuāls, ņemot vērā Ziemassvētku svinību tuvošanos, kas tradicionāli notiek ar ģimeņu sanākšanu. Šobrīd attiecībā uz pulcēšanos ģimenes lokā nekādi ierobežojumi nav noteikti, bet eksperti tomēr aicina jau laikus padomāt par iespēju šogad apsveikt tuviniekus attālināti un nosvinēt Ziemassvētkus šaurākā lokā, lielo saimes pulcēšanos pie svinību galda pārceļot uz kādu drošāku laiku.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti