Apsver ieceri par kriminālatbildību viltotu auto numurzīmju lietotājiem

Patlaban pie kriminālatbildības var saukt automašīnu numurzīmju viltotājus, taču ne šo numuru izmantotājus, tāpēc politiķi plāno rosināt noteikt kriminālatbildību arī par šādu numurzīmju lietošanu. Diskusija par šo kļuva aktuāla septembra sākumā, kad pilsētās arvien biežāk parādījās automašīnas ar it kā Krievijas numuriem, taču ar segtu valsts piederību, tomēr ģenerālprokurors Juris Stukāns uzskata, ka attiecībā pret Krievijas pilsoņiem iedarbīgāk būtu arestēt automašīnu un lemt par tās konfiskāciju.

Pagājušajā mēnesī arvien biežāk uz Latvijas ceļiem iedzīvotāji novēroja automašīnas ar viltotām vai pārveidotām numurzīmēm. Nereti tās bija Krievijas Federācijas numurzīmes, kur tika maskēta valsts piederība. Šīs darbības vaininieki attaisnojās ar izvairīšanos no uzbrukumiem, kas varētu tikt vērsti pret viņiem kā Krievijas iedzīvotājiem.

Apsver rosināt saukt pie kriminālatbildības viltotu automašīnu numurzīmju lietotājus
00:00 / 03:01
Lejuplādēt

Septembra sākumā šādi gadījumi konstatēti desmitiem reižu. Saistībā to uzsākti 15 administratīvie procesi.

Policija norādīja, ka šobrīd šī problemātika ir mazinājusies.

Valsts policijas Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes Kriminālizlūkošanas vadības pārvaldes 2. nodaļas galvenā inspektore Antra Stradiņa skaidroja: "Par viltotajām Krievijas valsts numurzīmēm Rīgā šobrīd uzsākti trīs šādi kriminālprocesi. Visos gadījumos numurzīmes tiek izņemtas un tiek veikta ekspertīze. Autotransports izņemts vienā gadījumā, kad nav izdevies noskaidrot tā piederību. Pārējos divos gadījumos transportlīdzekļi ir atdoti atpakaļ īpašniekam. Jā, šobrīd ir situācija tāda, ka par braukšanu ar šādām izmainītām numurzīmēm paredzēta tikai administratīvā atbildība."

Kļūda ir tajā, ka saukt pie kriminālatbildības var tikai numurzīmju viltotājus, bet ne auto vadītājus, kas izmanto viltotas numurzīmes, uz to norāda Saeimas Krimināltiesību politikas apakškomisijas vadītājs Andrejs Judins ("Jaunā Vienotība").

Viņaprāt, šādas darbības vajadzētu kriminalizēt.

"Ja kāds vilto dokumentu, mēs saprotam – tas ir nopietni. [Numurzīme] ir sava veida dokuments, ar kuru mēs varam identificēt transportlīdzekli. Ja kāds veic šādas darbības, būtībā piesavinoties valsts funkciju, manuprāt, tas ir pietiekami kaitīgi," viņš pauda.

Kriminālatbildības piemērošanas iespējas skaidro ģenerālprokurors Juris Stukāns: "Ja mēs uzsāksim kriminālprocesu, runājot par Krievijas pilsoņiem, tad iedarbīgākais variants – arestēt automašīnu, pēc tam lemt par tās konfiskāciju. Lai Krievijas pilsoni sauktu pie atbildības, droši vien tas nebūs iespējams. Šobrīd viņam administratīvo atbildību var uzreiz noformēt."

Tomēr ar numurzīmju dublikātiem aizraujas ne tikai Krievijas pilsoņi, norādīja Valsts policijas Galvenās kārtības policijas pārvaldes Satiksmes drošības pārvaldes priekšnieks Juris Jančevskis.

Viņš sacīja: "Iepriekš arī no mūsu pilsoņiem bija šādi līdzīgi gadījumi, kad tika izmainīti vai viltoti [numuri]. Piemēram, gadījumos, kad cilvēkam ir individuālā reģistrācijas numurzīme vai arī izvēles numurzīme, lai cilvēks to nenozaudētu vai to nenozagtu, viņš vienkārši uztaisīja dublikātu un brauca ar to. Oriģinālās numurzīmes parasti atradās automašīnas bagāžas nodalījumā vai mājās."

Politiķi plāno rosināt noteikt kriminālatbildību arī par viltotu numurzīmju lietošanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti