ĪSUMĀ:
- 9. klasēm eksāmenu šogad nebūs.
- Izņēmums - mazākumtautību skolas, kuru 9. klašu absolventi drīkstēs kārtot latviešu valodas eksāmenu.
- 12. klašu skolēniem centralizēto pārbaudes darbu sesija sāksies 2. jūnijā.
- Obligāts eksāmens būs latviešu valodā, svešvalodā un matemātikā. Izvēles eksāmens nebūs obligāts.
- Eksāmeni būs īsāki, bet ne vieglāki. Starpbrīžu nebūs un uzdevumu izpildīšanai atvēlētais laiks nepārsniegs 3 stundas.
- Eksāmenus skolēni kārtos dezinficēti un ar sejas masku.
Izglītības un zinātnes ministrijas ieceri par valsts pārbaudes darbu norises laiku 2019./2020. mācību gadā, ceturtdien, 30.aprīlī, apstiprināja valdība.
Lai nodrošinātu skolēnu veselību un drošību, eksāmenos būs ievērotas distancēšanās un higiēnas prasības, būs nodrošināta aizsarglīdzekļu lietošana. Eksāmeni notiks bez starpbrīžiem, bet to ilgums nepārsniegs trīs stundas.
Pirmajā nedēļā plānoti eksāmeni svešvalodā, bet otrajā nedēļā – latviešu valodā un matemātikā.
Ceturtais izvēles eksāmens nebūs obligāts atestāta iegūšanai, bet skolēni varēs to kārtot pēc pašu izvēles.
Catlaks arī informēja, ka nākamnedēļ - pēc skolēnu reģistrācijas eksāmeniem - būs skaidrība par to, cik daudz individuālo aizsardzības līdzekļu būs nepieciešams eksāmenu norisei, un par to nodrošināšanu jau ir vienošanās ar Veselības ministriju.
Nākamnedēļ VISC plāno detalizētāk informēt par eksāmenu norisi semināros, bet jau tagad visi interesenti ar uzdot jautājumus par eksāmeniem, rakstot uz e-pasta adresi [email protected], informēja Catlaks.
Arī profesionālās izglītības ieguvējiem profesionālas kvalifikācijas eksāmeni nav atcelti, un eksāmenu sesija paredzēta no 8. līdz 19. jūnijam. Vispārējās izglītības eksāmenus skolēni varēs kārtot klātienē, profesionālās kvalifikācijas eksāmenu teorētisko daļu varēs kārtot attālināti, bet praktiskos eksāmenus - klātienē mazākās grupās, strikti ievērojot drošības nosacījumus.
Profesionālas izglītības ieguvēji, kuriem eksāmenu teorētiskā daļa bija plānota vasarā, bet praktiskā daļa – rudenī, visus eksāmenus kārtos rudenī.
9. klašu skolēniem eksāmenus šogad neplāno, bet mazākumtautību skolām saglabāta iespēja kārtot latviešu valodas eksāmenu, lai tie, kuriem tas nepieciešams, varētu iegūt valsts valodas prasmes apliecību.
Skolēniem, kuri vēlas to kārtot, eksāmena rakstu daļa notiks 10. jūnijā, bet mutvārdu daļa – 10. un 11. jūnijā. Tiem skolēniem, kuri attaisnojošu iemeslu dēļ nevar kārtot eksāmenu noteiktajā laikā un kuri vēlas to kārtot, eksāmens notiks 2. jūlijā.
Izglītības ministre Ilga Šuplinska (Jaunā konservatīvā partija) norādīja, ka diskusijās par eksāmenu rīkošanu un sabiedrības aptaujās izskanējuši arī jautājumi, vai eksāmeni nepieciešami skolām vai augstskolām, bet, ja “skolēns un sabiedrība kopumā nejūt, ka šī pārbaudījuma forma ir tāpēc, lai skolēns pārliecinātos par savām spējām, tas nozīme, ka kaut kas nestrādā, kā vajadzētu”.
Tāpēc nākamā gada laikā IZM pārdomās arī šo pārbaudījumu struktūru un kaut kas varētu mainīties, pieļāva ministre.
Viņa arī novēlēja katram skolēnam un īpaši tiem, kam jākārto eksāmeni, domāt, ka “eksāmens ir tieši manu spēju pārbaude, nav tik ļoti nepieciešams skolai, augstskolai, vecākiem; galvenais, kā es mācos, ko es gribu darīt”.
Latvijas Izglītības vadītāju asociācijas priekšsēdētājs un Siguldas Valsts ģimnāzijas direktors Rūdolfs Kalvāns Latvijas Radio atzina, ka asociācija gandarīta par šādu risinājumu, jo šādā situācijā 9. klašu skolēniem valsts pārbaudījums nebūtu nozīmīgs.
Savukārt lēmums rīkot eksāmenu 12. klašu skolēniem citā formā ir kompromisa variants, jo asociācija uzskata, ka varēja apsvērt un plānot arī viņiem pārbaudījumu skaita samazinājumu vai vispār iespēju nekārtot eksāmenus, norādīja Kalvāns.
Valsts pārbaudes darbus, pamatskolu beidzot, šogad būtu kārtojuši 17 800 skolēnu, bet centralizētos vidusskolas eksāmenus kārtos 28 000 skolēnu.
Taujāta par izlaidumu svinēšanu, izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska (Jaunā konservatīvā partija) sacīja – pat ja ierobežojumus būs iespējams mīkstināt, tradicionāli izlaidumi ar balli un vecāku līdzdalība šoreiz varētu nenotikt. Ministre ieteica šādā gadījumā izlaidumu iemūžināt fotogrāfijās, bet bez ballītes. Arī veselības ministre Ilze Viņkele (“Attīstībai/Par”) apliecināja, ka
izlaidumu ballītes vēl nebūs šīs vasaras jautājums.
KONTEKSTS:
Ārkārtējās situācijas laikā, kas izsludināta Covid-19 ierobežošanai un ir spēkā līdz 12. maijam, noteikta virkne ierobežojumu un aizliegumu, tostarp attiecībā uz pulcēšanos. Arī mācības skolās notiek attālināti. Gadījumā, ja situācija valstī nepasliktināsies, eksāmenu sesija varētu notikt no 2. jūnija līdz 7. jūlijam.
Tikmēr vidusskolēni ceļ trauksmi, ka liela daļa skolēnu nav gatavi eksāmeniem. Viņuprāt, centralizētie eksāmeni 12. klasēm ir jāatceļ vai jāturpina mācības tikai tajos priekšmetos, kuros paredzēti obligātie eksāmeni.