Dienas ziņas

"Vētras putni" ziedo asinis

Dienas ziņas

Jaunā ministru kabineta sastāvs

Saeimā apstiprināta jaunā valdība

Apstiprina Straujumas valdību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Saeima trešdien ārkārtas sēdē apstiprināja Laimdotas Straujumas  („Vienotība”) valdību, kura strādās līdz rudenī gaidāmajām Saeimas vēlēšanām.

Par Straujumas valdības apstiprināšanu balsoja 64 deputāti, bet pret bija 27 deputāti, atturējās divi tautas kalpi.

Dokumenti

Ministru CV un valdības deklarācija

Lejuplādēt

10.18 MB

Par valdību nebalsoja neatkarīgie deputāti, un no Reformu partijas (RP) ievēlētā, bet tagad neatkarīgā deputāte Inga Vanaga skaidroja, ka viņa nevar izdzēst savulaik pirms Saeimas vēlēšanām toreizējās Zatlera Reformu partijas novilktas „sarkanās līnijas” – nesadarboties ar „oligarhu partijām”, par kuru RP toreiz devēja Zaļo un Zemnieku savienību.  Vanaga arī pauda pārliecību, ka daļa deputātu, kuri atbalstīja Straujumas valdību,  arī nav izdzēsuši tās sarkanās līnijas.

Straujuma uzrunā Saeimas deputātiem pirms balsojuma uzsvēra, ka jaunā valdība būs turpinājums sekmīgajam, nosvērtajam un mērķtiecīgam darbam, ko sāka demisionējušais premjers Valdis Dombrovskis („Vienotība”). Viņa pateicās Dombrovskim un ikvienam iedzīvotājam, ka palīdzēja pārvarēt nedienas ekonomikā un stiprināt stabilitāti.

Laimdota Straujuma. CV

Dzimusi  1951.gada 24.februārī .
Beigusi Latvijas Universitātes Fizikas un matemātikas fakultāti; 1992.gadā ieguvusi ekonomikas doktora grādu. 
No 1999.gada 16.novembra - valsts sekretāra vietniece ZM.
No 2000.gada 9.oktobra līdz 2006.gada 31.decembrim ZM valsts sekretāre. 
 No 2007.gada janvāra līdz 2010.gada decembrim VARAM valsts sekretāre. 
 No 2011.gada janvāra līdz oktobrim  VARAM valsts sekretāra vietniece. 
 No 2011.gada 25.oktobra - zemkopības ministre. 
2014.gada janvārī iestājas „Vienotībā”.

Straujuma atzina, ka pirms pieciem gadiem reti kurš ticēja, ka Latviju atzīs par finansiāli uzticamu un starptautiski stabilu valsti, taču „nav noticis brīnums, ir veikts mērķtiecīgs darbs”, lai to panāktu.

Viņa arī atgādināja, ka valdības maiņa notikusi Zolitūdes traģēdijas dēļ, un traģēdija notika tāpēc, ka ir piemirsti ētikas principi, pietrūka atbildības un cieņas pret likumu. Nelaime ikvienam lika saprast, ka tiesiskums nav tukši vārdi vai cīņa ar atsevišķiem ļaundariem, bet kopīga rīcība un cieņa pret likumiem.

Straujuma uzrunā pirms apstiprināšanas amatā atgādina par Zolitūdi
00:00 / 00:46
Lejuplādēt

Straujuma arī atzina, ka viņas vadītajai valdībai atvēlēts īss laiks līdz rudenī gaidāmajām Saeimas vēlēšanām, un tā būs pēctecības un sadarbības valdība. Tās prioritātes būs dot ikvienam iedzīvotājam iespēju rīkoties, lai iesaistītos ekonomiskajos aktivitātēs, saņemtu godīgu  atlīdzību par savu darbu, tāpat valdības prioritāte būs nevienlīdzības mazināšana un tautas ataudze, veidojot labvēlīgu vidi bērnu audzināšanai.

Straujuma arī solīja, ka viņas valdība nemainīs galvenos nodokļus, strādās pie izglītības sistēmas uzlabošanas, sekmēs līdzsvarotu reģionālu attīstību un pievērsīsies citiem valdības deklarācijas uzskaitītajiem darbiem.

Viņa arī pateicās visiem koalīcijas partijām par konstruktīvu darbu valdības veidošanā un aicināja  partijas priekšvēlēšanu laikā nezaudēt pragmatismu un atcerēties, ka „mūs vērtēs pēc padarītiem darbiem, nevis tukšiem solījumiem”.  

VIDEO: Debates par uzticību Straujumas valdībai

Opozīcijas pārstāvji debatēs gan norādīja, ka tā  būs solījumu, nevis rīcības valdība, un novēlēja Straujumai nekļūt par manipulāciju upuri. 

SC deputāts Andrejs Elksniņš: ZZS ir "izcietusi sodu" un mainījusies
00:00 / 00:47
Lejuplādēt

Apjukumu debašu laikā izraisīja koalīcijā pārstāvētās Reformu partijas deputāta Valda Liepiņa paziņojums, kad viņš nevar atbalstīt valdību, kura veidota, vispirms dalot amatus, nevis runājot par darbiem. Viņaprāt, darbs valdībā bija jāturpina labklājības ministrei Ilzei Viņķelei („Vienotība”), aizsardzības ministram Artim Pabrikam („Vienotība”) un ekonomikas ministram Danielam Pavļutam (RP).

RP deputāts Liepiņš: Straujumas valdību neatbalstīšu
00:00 / 00:32
Lejuplādēt

Tāpat  izcēlās strīds, kad Reformu partijas deputāts Juris Viļums debatēs iesaistījās latgaliski un tikai pēc trešā Saeimas priekšsēdētājas Solvitas Āboltiņas aizrādījuma pārgāja uz latviešu valodu. Viļums uzsvēra, ka runāja latgaliski, atgādinot par šo reģionu.

Par valdību nebalsoja neatkarīgie deputāti, un no RP ievēlētā, bet tagad neatkarīgā deputāte Inga Vanaga skaidroja, ka viņa nevar izdzēst savulaik pirms Saeimas vēlēšanām toreizējās Zatlera Reformu partijas novilktas „sarkanās līnijas” – nesadarboties ar „oligarhu partijām”, par kādu RP toreiz devēja Zaļo un Zemnieku savienību.  Vanaga pauda pārliecību, ka daļa deputātu, kuri atbalstīja Straujumas valdību,  arī nav izdzēsuši tās "sarkanās līnijas".



VIDEO: Jaunās valdības sastāvs  

Straujumas valdībā strādās seši jauni ministri, taču tikai diviem tā būs pirmā pieredze ministra amatā: Baibai Brokai (Nacionālā apvienība) Tieslietu ministrijā un Eināram Cilinskim (Nacionālā apvienība) Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā.  

No Izglītības un Zinātnes ministrijas uz Ekonomikas ministriju pāries Vjačeslavs Dombrovskis (Reformu partija). Tas bija Straujumas vienīgais publiski paustais nosacījums valdības veidošanas laikā, jo pret Reformu partijas sākotnējo ieceri ekonomikas ministra amatā atkal virzīt Danielu Pavļutu (RP) viņa iebilda.

Zemkopības un Labklājības ministrijās pēc dažu gadu pārtraukuma atgriezīsies attiecīgi Jānis Dūklavs (ZZS) un Uldis Augulis (ZZS), savukārt Izglītības un zinātnes ministriju pēc ilgāka laika atkal vadīs Ina Druviete („Vienotība”). Tikmēr ilggadējais vides ministrs Raimonds Vējonis (ZZS) nomainīs Pabriku („Vienotība”) Aizsardzības ministrijā. 

Atlikušos ministru portfeļus savā pārziņā arī turpmāk saglabās demisionējušās Valda Dombrovska valdības locekļi – finanšu ministrs Andris Vilks („Vienotība”) un Ingrīda Circene („Vienotība”), kultūras ministre Dace Melbārde (Nacionālā apvienība), ārlietu ministrs Edgars Rinkevičš (RP), iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis, satiksmes ministrs Anrijs Matīss, par kuru politisko atbildību uzņemas „Vienotība” un seši neatkarīgie deputāti.

Valdības veidošanu  Straujuma uzsāka pirms divām nedēļām, kad viņai premjerministra amata kandidātes pienākumus uzticēja Valsts prezidents Andris Bērziņš. Pirms tam viņš divreiz bija noraidījis citus demisionējušā premjera Valda Dombrovska partijas „Vienotība” izvirzītos kandidātus, piemēram, Arti Pabriku.  

Bērziņš Straujumas izveidoto Ministru kabinetu sauc par saprātīga kompromisa valdību. Līdzšinējās koalīcijas partijām tai ir pievienojusies Zaļo un Zemnieku savienība, līdz ar to valdība var rēķināties ar 66 Saeimas deputātu balsīm.    



 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti